Karta rowerowa to formalne pozwolenie na poruszanie się rowerem po drogach. Nastolatek posiadający ten dokument dowodzi, że zna przepisy drogowe i wie, jak poruszać się po ulicy. Co trzeba zrobić, aby zdobyć ten dokument?
- Kto powinien mieć kartę rowerową?
- Jak zdobyć kartę rowerową?
- Egzamin na kartę rowerową – co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?
- Dlaczego warto mieć kartę rowerową?
- Czy posiadanie karty rowerowej jest obowiązkowe?
Zobacz też:
Bagażnik dachowy - jaki model wybrać?
Kartę rowerową porównuje się niekiedy do prawa jazdy – i jest w tym trochę prawdy. Aby zdobyć dokument, młody rowerzysta musi wykazać się konkretnymi umiejętnościami.
Kto powinien mieć kartę rowerową?
Karta rowerowa to dokument, który wydaje się obecnie dość zapomniany. Nie wspomina się o nim do tego stopnia, że wielu nieletnich rowerzystów porusza się po mieście bez odpowiednich uprawnień, co w świetle prawa stanowi wykroczenie. Rowerzysta, który nie ma jeszcze 18 lat, lecz ukończył już 10 lat, ma obowiązek posiadania karty rowerowej. Po ukończeniu 18 roku nie jest mu już potrzebna.
Jak zdobyć kartę rowerową?
Posiadaczem karty rowerowej może zostać osoba, która ukończyła 10 rok życia. Uczniowie szkół podstawowych mają zajęcia z edukacji komunikacyjnej, podczas których mogą zdobyć wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, a później przystąpić do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Wspomniane zajęcia prowadzi odpowiednio wykwalifikowany nauczyciel. Sam egzamin na kartę rowerową wygląda podobnie jak egzamin na prawo jazdy.
W części teoretycznej na kursantów czeka test jednokrotnego wyboru, w skład którego wchodzi około 25 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego. Pozytywny wynik osiąga się po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na przynajmniej 20 pytań.
Część praktyczna egzaminu na kartę rowerową odbywa się na placu manewrowym. Plac musi zostać wcześniej odpowiednio przygotowany, aby osoby biorące udział w egzaminie mogły wykonać szereg odpowiednich manewrów, do których zalicza się:
· jazdę do przodu po łuku,
· włączanie się do ruchu,
· skręcanie w lewo i w prawo,
· jazda po ósemce,
· omijanie.
Oprócz umiejętności praktycznych sprawdzane są również reakcje zdających na sygnały drogowe oraz znaki. Podobnie jak w przypadku części teoretycznej, w części praktycznej również trzeba prawidłowo wykonać co najmniej 80% zadań, aby zdać egzamin. Poza tym zdający nie może być zagrożeniem dla kogokolwiek biorącego udział w ruchu drogowym.
Egzamin na kartę rowerową – co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?
Kartę rowerową mogą zdobyć także uczniowie szkół ponadpodstawowych. W ich przypadku zajęcia oraz egzamin odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kurs może być również zorganizowany przez ośrodek szkolenia kierowców. Zazwyczaj uczestnictwo w zajęciach i egzamin są bezpłatne, a karta rowerowa wydawana jest przez dyrektora szkoły lub kierownika WORD. Wydanie karty także jest darmowe, nie ma również opłat za wydanie wtórnika dokumentu. Jednak zanim nastąpi ponowne wyrobienie dokumentu, osoba zainteresowana musi skierować pisemny wniosek do podmiotu, który wydał kartę. Do wniosku musi dołączyć aktualne zdjęcie oraz wskazać powód, przez który ponownie stara się o wyrobienie dokumentu.
Dlaczego warto mieć kartę rowerową?
Karta rowerowa uprawnia nie tylko do poruszania się rowerem. Osoba, która ją posiada, może również kierować wózkiem rowerowym oraz pojazdem zaprzęgowym. Tu należy jednak pamiętać, że minimalny wiek takiej osoby to w przypadku wózka rowerowego 17 lat, a w przypadku zaprzęgu 15 lat. Bez karty rowerowej osoby poniżej 10 roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych.
Osobę pomiędzy 10 a 18 rokiem życia, która nie ma karty rowerowej i porusza się po drogach, mogą spotkać niemiłe konsekwencje. W momencie, gdy będzie ona poszkodowana w wypadku, ubezpieczyciel może jej odmówić wypłaty odszkodowania – nawet jeśli poszkodowany ma wykupione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Brak karty rowerowej może także zakończyć się grzywną. Osoby między 10 a 18 rokiem życia poruszające się rowerem bez uprawnień nie mogą więc liczyć na bezkarność. Brak karty drogowej będzie także problemem, gdy nieletni jadący rowerem będzie pod wpływem alkoholu. Jeżeli jego zawartość we krwi przewyższy 0,5 promila, to konsekwencją może być nawet areszt.
Czy posiadanie karty rowerowej jest obowiązkowe?
Osoby, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia, mogą poruszać się po drogach, lecz jedynie pod opieką osoby dorosłej. W świetle prawa dzieci te traktowane są jak piesi. Brak karty rowerowej u dziecka powyżej 10 roku życia i poruszającego się w eskorcie opiekuna może dla tego drugiego zakończyć się mandatem lub pouczeniem.
Tak czy inaczej, dziecko, które ukończy odpowiedni kurs, zda egzamin i otrzyma kartę rowerową, będzie znacznie bardziej świadomym użytkownikiem dróg. Poprzez styczność z zajęciami z zakresu edukacji komunikacyjnej szybciej pozna zasady ruchu drogowego, z którymi prędzej czy później i tak będzie musiało się zetknąć – to praktyczne zalety posiadania karty rowerowej .
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN