Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne?

babcia ćwiczy jogę
Fot. RobertoDavid / Getty Images
Joga hormonalna jest naturalną metodą pozwalającą według autorów tej techniki na regulację poziomu żeńskich hormonów. Skupia się głównie na wewnętrznym masażu oraz technikach oddechowych, które mogą doprowadzić do uruchomienia procesów samoleczenia się organizmu poprzez ustabilizowanie poziomu hormonów we krwi.

Twórcy jogi hormonalnej uważają, że wywiera ona wpływ na całe ciało, pomagając walczyć z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, objawami klimakterium oraz niepłodnością. Dodatkowo sprzyja przemianie materii i poprawia działanie układu odpornościowego, a także pozwala na relaks. Świetnie sprawdzi się zarówno dla kobiet wysportowanych i gibkich, jak i mniej sprawnych fizycznie, ponieważ nie wymaga dobrej kondycji i wysokiej wytrzymałości.

Więcej:

Joga hormonalna – ćwiczenia

To, jak ćwiczyć jogę hormonalną, może wydawać się trudną sprawą. Warto rozwiać ten mit. Z reguły zajęcia trwają około 30–60 minut. Rozpoczynają się one od „powitania słońca”, czyli serii dynamicznych i prostych ruchów zaczerpniętych z hatha-jogi. Pozwalają na rozciągnięcie mięśni i stawów oraz wzmocnienie ciała – głównie pleców i brzucha. Kolejnym krokiem jest chwila relaksu, po której rozpoczyna się właściwa sesja jogi hormonalnej. Pierwszą pozycją jest matsyendrasana. Należy usiąść na podłodze z jedną nogą ugięta, drugą wyprostowaną i tułowiem skręconym w bok. Oddech musi być szybki i mocny. Pozwala to na masaż narządów wewnętrznych, poprzez zmianę kierunku tułowia. Drugie ćwiczenie to mahasana. Polega na uklęknięciu prosto, bez siadania na pięty. Zwinięte w pięści dłonie należy położyć na karku i głęboko oddychając, pochylać tułów w lewo i prawo oraz do tyłu i do przodu. Trzecim ćwiczeniem jest supta virasana. Wykonuje się je, leżąc na podłodze z nogami splecionymi jak podczas siedzenia po turecku, z rękami wyciągniętymi za głową. Oddech powinien być krótki i urywany. Przedostatni ćwiczenie pozwala na zniwelowanie zmęczenia. Należy położyć się na plecach, ułożyć biodra na podwyższeniu (np. dwóch poduszkach lub klocku) i unieść nogi – można oprzeć je o ścianę. Ręce powinny znajdować się wzdłuż tułowia. Następnie należy głęboko oddychać. Ostatnie, piąte ćwiczenie jogi hormonalnej również pozwala na usunięcie zmęczenia. Pozycję należy zmienić na siedzącą. Za plecami należy ułożyć poduszkę. Na dwóch mniejszych poduszkach położyć kolana i złączyć podeszwy stóp. Następnie należy się położyć z rękami wzdłuż tułowia, a grzbiety dłoni skierować do dołu. Oddech powinien być głęboki. Zestaw ten opracowany został przez Brazylijkę Dinah Rodrigues. Ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane systematycznie (minimum dwa razy w tygodniu). Efekty można zaobserwować po upływie 2–3 miesięcy regularnego treningu.

Zalecenia, czyli kto powinien ćwiczyć jogę hormonalną?

Jogę hormonalną mogą uprawiać panie w każdym wieku, gdy tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do jej wykonywania. Szczególnie zalecana jest kobietom:

  • w czasie klimakterium,
    • w przypadku przedwczesnej menopauzy,
      • borykającym się z niepłodnością,
        • z zaburzeniami hormonalnymi,
          • w trakcie hormonalnej terapii zastępczej,
            • z niedoczynnością tarczycy,
              • walczącym z trądzikiem hormonalnym,
                • skarżącym się na spadek libido,
                  • po 35. roku życia.

                    Joga hormonalna – działanie

                    To, czy tego typu joga pomaga, zależy od regularności wykonywania ćwiczeń oraz od indywidualnych uwarunkowań organizmu danej kobiety. Warto jednak podkreślić wpływ jogi hormonalnej na menopauzę, ponieważ specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń pomaga w niwelowaniu objawów przekwitania, takich jak: uderzenia gorąca, wahania nastroju oraz zaburzenia snu. Uważa się także, że joga ta może wpływać na polepszenie płodności poprzez ustabilizowanie poziomu hormonów. Dodatkowo pozwala na wzmocnienie mięśni, rozciągnięcie oraz wymodelowanie sylwetki. Zauważalny jest także wpływ jogi hormonalnej na psychikę – pozwala obniżać poziom stresu, walczyć z bezsennością oraz wahaniami nastroju u kobiet. Wciąż trwają badania mające na celu stuprocentowe potwierdzenie tych tez.

                    UWAGA! Warto zaznaczyć, że joga hormonalna nie jest „złotym środkiem” na wszelkiego rodzaju problemy. W przypadku podejrzenia zaburzeń pracy układu hormonalnego należy udać się do endokrynologa. Specjalista wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne, którego wsparciem mogą być opisane ćwiczenia. Joga sama w sobie nie przyniesie odpowiednich efektów.

                    Zobacz film: Joga uśmiechu. Źródło: Dzień Dobry TVN

                    Przeciwwskazania do uprawiania jogi hormonalnej

                    Mimo dobroczynnego działania, nie wszystkim kobietom będzie dane spróbować tej techniki radzenia sobie z problemami hormonalnymi. Tego typu zajęcia są zakazane w ciąży, w przypadku nowotworów piersi, a także chorób serca, stanu zapalnego wyrostka robaczkowego oraz zaawansowanej osteoporozy.

                    Bibliografia:

                    Rodrigues D., Joga hormonalna. Jak zachować hormonalną równowagę, Katowice 2007.

                    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości