Zabawy dla 2-latka powinny być dopasowane do indywidualnego stopnia rozwoju dziecka. Jest to jednak wiek, w którym większość dzieci wykazuje podobne cechy. Jak bawić się z dzieckiem dwuletnim i dlaczego warto wymyślać własne zabawy z 2-latkiem?
Wiek pomiędzy 2. a 3. rokiem życia to moment przełomowy. Dotyczy to rozwoju zarówno zdolności werbalnych i manualnych, jak i rozwoju ruchowego i intelektualnego. Dwulatek wymaga czujnej obecności osoby dorosłej, a czas ten warto wykorzystać na wspólne zabawy edukacyjne, ruchowe czy plastyczne. Zabawy dla 2-latków nie wymagają większych przygotowań czy wyszukanych rekwizytów. Z powodzeniem można wykorzystać to, co ma się w domu pod ręką.
Zabawy dla 2-latka powinny uwzględniać poziom jego rozwoju
Zabawy z 2-latkiem trzeba zaaranżować tak, by były dopasowane do jego wieku, ale nie były zbyt proste i stymulowały jego rozwój. To odpowiedni moment na zabawy edukacyjne, kreatywne i ruchowe. Dziecko 2-letnie znajduje się w ważnym momencie życia, pozwalającym mu na większą niezależność, jaką daje np. nowo nabyta umiejętność chodzenia. Wiele dzieci przed ukończeniem 3. roku życia potrafi dość szybko biegać, skakać, pokonywać przeszkody (np. stopnie, barierki). Częste są przy tym upadki i lekkie urazy, więc wzmożona czujność rodziców jest nadal wskazana. Wiele dzieci w tym wieku zna już kilkadziesiąt i więcej słów, co pozwala skutecznie komunikować się z otoczeniem, wyrażać swoje potrzeby, a także odpowiadać na nieskomplikowane pytania i reagować na proste polecenia. Dziecko dwuletnie jest spostrzegawcze, żądne nowej wiedzy i umiejętności. Dwulatek najlepiej czuje się w obecności dorosłych – głównie bliskich. W obecności innych dzieci często (i nadal) wybiera samodzielną zabawę. Nie lubi dzielić się zabawkami, co może wyglądać nieco egoistycznie, jest jednak normą w wieku 2 lat. Dlatego zabawy dwulatków w żłobku to często samodzielne bawienie się ulubionymi zabawkami.
Zabawy kreatywne dla 2-latka w domu
Zabawy z dwulatkiem w domu mogą być zarazem kreatywne i edukacyjne. Dziecko dwuletnie najchętniej bawi się z osobami, które zna. Na zabawę w grupie przychodzi czas najczęściej po trzecim roku życia. Warto wspomnieć, że zabawy dla dwulatka nie mogą być zbyt skomplikowane. To nieliczne „ograniczenie” daje rodzicom naprawdę dużą swobodę wyboru i proponowania nowych, własnych zabaw. Nie trzeba inwestować w kosztowne zabawki, gry, poświęcanie czasu na czytanie instrukcji itp. Dziecko w wieku dwóch lat jest żądne nowych wyzwań, z chęcią przystaje na nowe propozycje i czerpie z nich szczerą radość. Wypróbuj poniższe przykłady zabaw, możesz je dopasować do rozwoju i charakteru twojego dziecka.
- Zabawa w ciepło-zimno. Bardzo popularna, prosta, niewymagająca przygotowań, a zarazem dająca dwulatkowi dużą radość i poczucie satysfakcji. Schowaj przed dzieckiem wybrany przedmiot, a następnie naprowadzaj je, podpowiadając „ciepło”, gdy zbliża się do niego, lub „zimno”, gdy się od niego oddala.
- Zabawa w rozpoznawanie przedmiotów dotykiem. W ręcznik, szmatkę (lub nawet podkoszulkę) zawiń jedną z zabawek dziecka i tak zawinięty przedmiot przekaż mu do rąk. Jego zadaniem jest rozpoznanie go za pomocą dotyku i odgadnięcie, co to jest.
- Zgadywanki. Zasad zgadywania nie trzeba właściwie szerzej objaśniać, choć warto mieć przede wszystkim na uwadze, że z jednej strony nie powinny być one za trudne dla dwuletniego dziecka, a z drugiej powinny stwarzać okazję do umysłowej gimnastyki, wspierania logicznego myślenia. Wskazane są trudniejsze zagadki i „naprowadzenie".
- Zabawy plasteliną. Oczywiście dwulatek może bawić się plasteliną także sam, ale zabawa z rodzicem to doskonała okazja do współpracy, do wspólnych kreatywnych rozmów, podziału zadań (np. dziecko przygotowuje równej długości wałeczki, a rodzic robi z nich określoną ustaloną figurkę).
- Pompowanie i wypuszczanie balonika. To zabawa ruchowa. Napompuj balon i wypuść niezawiązany. Balon będzie przemieszczał się szybko i w nieprzewidywalnych kierunkach. Zadaniem dziecka jest jego złapanie bądź odszukanie. Ważna uwaga – zadbaj o bezpieczeństwo, usuń przedmioty, na które dziecko mogłoby wpaść.
- Zabawa klockami. Postaw przed dzieckiem konkretne zadanie – np. wybudowania wysokiej wieży czy długiego mostu.
- Zabawy z kolorowym papierem. Możliwości jest wiele. Papier potnij na małe skrawki, wymieszaj je, a następnie „konkuruj” z dzieckiem o to, kto wybierze więcej skrawków w konkretnym kolorze.
- Zabawy dla dwulatków w grupie. Jeśli zapraszasz do domu rówieśników dziecka (np. z okazji urodzin), zorganizuj dla nich zabawy, takie jak te organizowane dla dwulatków w żłobku. Wybór jest bardzo szeroki. Popularne zabawy to układy choreograficzne do piosenek takich jak: „Kółko graniaste”, „Baloniku mój malutki”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Jedzie pociąg z daleka” itd.
Zobacz też:
Majsterkowanie dla dzieci w każdym wieku!
Szczerość u dziecka. Jak wytłumaczyć najmłodszym, że prawdomówność może ranić?
Zabawy dla dzieci w domu – rozwiązania skuteczne w każdym wieku
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF