Jak zrobić i wykorzystać olejek rumiankowy?

Olejek i kwaity rumianku
Fot. kamulka/ Getty Images
Rumianek jest ziołem, którego zbawienne działanie zostało odkryte dawno temu. Nasze babcie najczęściej wykorzystywały napar. Warto jednak wiedzieć, że równie skuteczny jest olejek rumiankowy, który bez przeszkód można zrobić samodzielne i cieszyć się jego działaniem.

Olejek rumiankowy może być wykonany z dwóch odmian tego zioła – rumianku rzymskiego lub pospolitego. Mają one podobne właściwości i działanie, jednak ze względu na odmienny skład mogą się różnić siłą oddziaływania na poszczególne dolegliwości. Olejek z rumianku może być wykorzystywany zarówno przez zwolenników medycyny naturalnej, jak i jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu jest obowiązkowym produktem w każdej apteczce!

Właściwości i działanie rumianku

Zarówno olejek z rumianu rzymskiego, jak i pospolitego ma świetny wpływ na ludzki organizm. Obydwa gatunki mogą być wykorzystywane ze względu na swoje działanie antyseptyczne i antybiotyczne. Olejek może pomóc w zmaganiu się z wieloma rodzajami infekcji. Dodatkowo ma działanie przeciwgorączkowe i napotne, dzięki czemu jeszcze lepiej pomoże pozbyć się patogenów z organizmu. Olejek z obydwu gatunków rumianku działa także przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciw robakom. Poprawia stan cery poprzez redukcję przebarwień oraz blizn. Przyspiesza także gojenie się ran, głównie po oparzeniach. Olejek z rumianku świetnie wpływa na kondycję jamy ustnej, niwelując infekcje bakteryjne oraz nieświeży oddech.

Warto zaznaczyć, że rumianek zwyczajny i rzymski mają także odmienne właściwości. Olejek z rumianu rzymskiego działa kojąco na ludzki organizm, pomaga zrelaksować się i uspokoić, z kolei olejek z rumianku pospolitego działa przeciwzapalnie.

Zastosowanie rumianku

Ze względu na swoje uspokajające właściwości olejek rumiankowy bardzo często zalecany jest osobom borykającym się z bezsennością, stresem oraz stanami lękowymi. Dodatkowo polepsza nastrój i samopoczucie. Stanowi również nieocenioną pomoc w leczeniu infekcji (działa przeciwgorączkowo i wspomaga usuwanie z organizmu chorobotwórczych czynników). Ponadto pozwala walczyć z katarem i bólem zatok. Olejek rumiankowy można wykorzystać także przy leczeniu chorób skóry oraz niwelowaniu blizn. Z powodzeniem mogą stosować go osoby z trądzikiem, skórą wrażliwą, suchą i atopową. Olejek rumiankowy poradzi sobie także z grzybicami i pasożytami zewnętrznymi, np. wszami. Pozwala skutecznie walczyć z hemoroidami. Jest bardzo dobrym, naturalnym środkiem przeciwbólowym oraz przeciwreumatycznym. Olejek rumiankowy ma także zastosowanie w pielęgnacji – sprawdza się jako środek hamujący wypadanie włosów oraz poprawiający ich stan.

Przeciwwskazania do stosowania olejku z rumianku

Rumianek jest naturalnym środkiem leczniczo-pielęgnacyjnym, który praktycznie nie wywołuje żadnych objawów niepożądanych. Istotne jest jednak, aby nie był stosowany przez osoby uczulone zarówno na rumianek, jak i inne rośliny z rodziny astrowatych.

Aby skóra nie zareagowała uczuleniem, ważne, by nie stosować olejku z rumianku ciągle. Najlepiej po tygodniu używania zrobić sobie kilka dni przerwy.

W jaki sposób używać olejku rumiankowego?

Olejek rumiankowy jest substancją, której nie należy spożywać. Najczęściej wykorzystywany jest jako środek do inhalacji, kompresów i okładów. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie go do masażu, nasiadówek oraz jako dodatek do kąpieli. Aby nie zapomnieć o regularnym stosowaniu tego środka, można mieszać go z kremem do twarzy lub balsamem do ciała (ważne, by robić to bezpośrednio przed zastosowaniem kosmetyku!). Aby działanie olejku z rumianku było lepsze, można połączyć go z innymi naturalnymi olejkami.

>>> Zobacz też: Na przejedzenie, na trawienie - herbata! Jaki rodzaj i dla kogo?

Olejek rumiankowy – jak go zrobić?

Olejek rumiankowy, tak jak inne ziołowe olejki eteryczne, można wykonać w domu. Poniżej znajdują się dwa sposoby na jego przygotowanie – dla bardziej i mniej cierpliwych. Osoby wytrwałe mogą skorzystać z metody wytwarzania olejku na zimno. Do słoja należy wsypać rozgniecione moździerzem wysuszone kwiaty rumianku, a następnie zalać je dowolnym olejem (dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek, olej z migdałów, olej słonecznikowy lub lniany) w taki sposób, aby zioła były nim przykryte. Następnie szczelnie zakręcony szklany pojemnik należy odstawić na 3–4 tygodnie w ciepłe, słoneczne miejsce. Po tym czasie olejek rumiankowy należy przelać do garnka, lekko podgrzać i dodać kolejną porcję ziół i oleju, a po przestudzeniu odstawić w szczelnie zakręconym słoiku na 2 tygodnie. Po tym okresie olej można przecedzić do ciemnej butelki – jest gotowy do użycia. Sposobem dla niecierpliwych jest pozyskiwanie olejku rumiankowego metodą na ciepło. Szklankę suszonego rumianku oraz szklankę oleju należy umieścić w szklanym pojemniku. Następnie trzeba umiejscowić go nad garnkiem z wrzątkiem i podgrzewać przez 3 godziny, co jakiś czas mieszając. Następnie napar należy przecedzić i odstawić do przestudzenia, a później przelać do butelki z ciemnego szkła.

>>> Zobacz też: 

Zobacz film: Naturalnie - aloes. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości