Fakty i mity na temat ozonowania samochodów
Wiele osób myśląc, że ozonowanie to jedyny i skuteczny sposób na odkażenie samochodu i ochronę przed koronawirusem, nabywa odpowiedni do tego sprzęt. Duży popyt sprawił, że jego cena, a także koszt samej usługi podrożały o kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. Najlepszej jakości generator ozonu przed epidemią kosztował około 1 tys. zł, dzisiaj natomiast od 8 tys. do 9 tys. zł. Ale czy rzeczywiście ozonowanie uchroni nas przed koronawirusem?
Ozon bardzo fajnie zabija wszystkie pleśnie, drobnoustroje i takie historie. Natomiast nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzają, że ozon zabija Covid-19, czyli wirusa, z którym chcemy dzisiaj walczyć
- tłumaczy Adam Klimek.
Warto dodać, że ozon nie jest w stu procentach bezpieczny dla zdrowia, ponieważ uszkadza błony śluzowe. Należy więc pamiętać o wietrzeniu samochodu po ozonowaniu.
Nie bójmy się tego, że ozon ucieknie, bo on swoją robotę zrobił już w momencie pracy
- dodaje Adam.
Jak skutecznie odkazić samochód?
Ozonowanie nie zastąpi czyszczenia samochodu. Może być jedynie jego uzupełnieniem. Niektórzy samochody czyszczą raz w roku. To zdecydowanie za rzadko. W obecnej sytuacji, samochody powinniśmy sprzątać co najmniej raz w miesiącu, żeby wilgoć nie pozostawała w naszym aucie. Czym czyścić? Ekspert twierdzi, ze najlepsza będzie najzwyklejsza chemia. To ona skutecznie odkazi powierzchnie w samochodzie.
Zobacz też:
- Jak skutecznie wyczyścić i zdezynfekować przedmioty codziennego użytku?
- Czy dezynfekcja butów i jedzenia jest konieczna? Eksperci rozwiewają wątpliwości w programie 36,6
- Dezynfekcja rąk, czyli dokładne oczyszczanie dłoni dla każdego (bez użycia wody i mydła)
Autor: Anna Korytowska