Góry Izerskie to pasmo Sudetów Zachodnich. Znajduje się na terenie Polski i Czech.
W Górach Izerskich można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, a także jeździć na nartach biegowych.
Góry Izerskie - szczyty
W Górach izerskich góry są uformowane w sposób tworzący długie, wąskie wzniesienia z północnego zachodu na południowy wschód. Największym grzbietem górskim Gór Izerskich po stronie polskiej jest Wysoki Grzbiet, a na nim najwyższy szczyt Gór Izerskich : Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.), Stóg Izerski (1107m), Przednia Kopa (1114m), Izerskie Garby (1088m), Zwalisko (1047m), Wysoki Kamień (1058m). Drugi grzbiet to Grzbiet Kamienicki ze szczytem Kamienica (974 m n.p.m.).
W Czechach najwyższymi szczytami Gór Izerskich są: Jelení stráň (1018 m n.p.m.), Černý Vrch (1024 m n.p.m.) i Izera (1122 m n.p.m.).
Góry Izerskie - szlaki turystyczne
Z Sieradowa Zdroju wiedzie Główny Szlak Sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza. Przechodzi przez większość pasm Sudetów i kończy się w Prudniku.
„Podstawowy” szlak turystyczny Gór Izerskich to trasa z Jakuszyc przez Orle, Kobylą Łąkę, Izerską Łąkę z Chatką Górzystów, Polanę Izerską aż do Sieradowa Zdroju. Trasa jest długa, ale nadaje się do wędrówki pieszej, jak i rowerowej, a nawet na nartach. Odcinek do Polany Izerskiej jest odpowiedni do nart biegowych, a reszta szlaku do nart turowych. Trasa wiedzie przez teren ścisłego rezerwatu Torfowiska Doliny Izery, gdzie nie można zbaczać ze szlaku. W zależności od wybranej opcji trasa ma ok. 15 km do ok. 17 km.
Ciekawy jest szlak turystyczny przez Góry Izerskie „Śladami przeszłości”. Wiedzie od Bogatyni w stronę Gór Izerskich. Rozpoczyna się przy Dworcu Historycznym kolei wąskotorowej, po drodze mija się łużyckie domy o nietypowej budowie przysłupowo-szachulcowej (właśnie w Bogatyni znajduje się największe skupisko tego typu budynków w Polsce), Park Preibischa z placem zabaw dla dzieci, dalej znajduje się Multifunkcyjne Centrum Trójstyku, czyli Dom Ludowy w Markocicach. Trasa prowadzi przez tereny rolne na stoku Lyseho vrchu Gór Izerskich do przełęczy pomiędzy Lysým vrchem a Guślarzem i wzdłuż granicy z Czechami. Potem można wejść na szczyt Guślarza, a także zwiedzić czeską wioskę Horní Vítkov z repliką wczesnośredniowiecznej warowni. Po drodze będzie kilka tablic informacyjnych na temat szlaku i mijanych zabytków. Ten pieszy szlak turystyczny Gór Izerskich kończy się w Jasnej Górze z pomnikiem ofiar I wojny światowej. Całość trasy nie przekracza 8 km, różnica poziomów wynosi ponad 200 m. Oznaczenia szlaku to czerwony ukośnik na białym tle.
Góry Izerskie - trasy rowerowe
Czy Góry Izerskie rowerem to dobry pomysł? Zdecydowanie! Te góry są niewysokie, dzięki czemu trasy rowerowe mają zróżnicowany poziom trudności.
Oto przykładowe szlaki rowerowe:
· Trasa Radiowej Trójki (inaczej Duża Szklarska Pętla) - 25-kilometrowa, więc wymagająca kondycji trasa w formie pętli wokół Szklarskiej Poręby. Prowadzi przez lasy i wymaga sprawnego roweru górskiego. Najlepiej rozpocząć i zakończyć trasę w Szklarskiej Porębie (np. na Skwerze Radiowej Trójki), i jechać przez: punkt widokowy Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka.
· Mała Szklarska Pętla - to 13-kilometrowa, mniej wymagająca trasa rowerowa, ale o zróżnicowanym stopniu trudności. Rozpoczyna się przy kościele pw. Bożego Ciała, a kończy w domu Wlastimira Hofmana, obecnie muzeum poświęconym malarzowi.
· Duża pętla Starej Kamienicy - 40-kilometrowa trasa, ale w większości prowadząca po drogach i pieszych szlakach turystycznych. Trasa rozpoczyna się w Starej Kamienicy, jednej z najstarszych polskich wsi.
Góry Izerskie - trasy biegowe
Ośrodek sportów biegowych w Górach Izerskich jest we wspomnianych już Jakuszycach, dzielnicy Szklarskiej Poręby. Na Polanie Jakuszyckiej odbywa się Bieg Piastów na nartach biegowych. Szlaki biegów narciarskich w Górach Izerskich są zróżnicowane, jeśli chodzi o stopień trudności.
Z Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski można się dostać koleją gondolową „Stóg Izerski”. Działa przez cały rok.
Góry Izerskie - atrakcje turystyczne
Atrakcją Gór Izerskich są też wieże widokowe, pochodzące z przełomu wieków XIX i XX. Znajdują się po stronie czeskiej, najwięcej w południowej części pasma.
Park Ciemnego Nieba góry Izerskie to projekt transgraniczny polsko-czeski. Tak jak parki narodowe chronią przyrodę na swoim terenie, tak on chroni ...ciemność. Zanieczyszczenie światłem jest szczególnie widoczne w miastach, gdzie nie widać gwiazd. Dopiero kiedy pojedziemy na urlop w miejsce oddalone od cywilizacji, możemy cieszyć oczy widokiem Drogi Mlecznej czy Wielkiego Wozu. Izerski Park Ciemnego Nieba jest jednym z dwóch tego typu parków w Polsce.
W Górach Izerskich są dwa rezerwaty przyrody: Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w Górzyńcu
Góry Izerskie latem czy zimą?
W Górach Izerskich można wędrować latem (świetny pomysł na upały ze względu na górski klimat), a zimą jeździć na nartach, szczególnie biegowych. Dobrym pomysłem jest też wycieczka w Góry Izerskie z dzieckiem . Ważne, aby dopasować odległości wędrówek czy zjazdów i poziom ich trudności do wieku i możliwości pociechy.
Góry Izerskie - ciekawostki
W Górach Izerskich znajdowano kamienie półszlachetne, szlachetne oraz złoto. Od średniowiecza pozyskiwano tu cenne minerały.
Izerska Łąka to polski biegun zimna, gdzie nawet w lecie odnotowuje się ujemne temperatury. Klimat Gór Izerskich, mimo że są to góry niewysokie, jest klimatem górskim. Temperatury są tu takie, jak w regionach położonych o 500 m n.p.m. i wyżej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN