Związki i seks

Ferie: czas inicjacji seksualnej polskiej młodzieży. Jaki jest ten "pierwszy raz"?

Związki i seks

Ferie: czas inicjacji seksualnej polskiej młodzieży. Jaki jest ten "pierwszy raz"?

Ferie i wakacje to czas, kiedy młodzież najczęściej odbywa swoje pierwsze miłosne zbliżenia. Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Kilku porad udzielił nam psychiatra.

Szczyt inicjacji seksualnej u polskiej młodzieży przypada na dwa okresy w roku: ferie zimowe oraz wakacje letnie. Warto więc, aby rodzice wcześniej uświadomili swoje dziecko. Jak to zrobić?  Zdaniem psychiatry Macieja Klimarczyka, warto rozmawiać szczerze i taktownie. Powinniśmy też dostosować język do wieku naszej pociechy - inaczej temat poruszymy z przedszkolakiem, a inaczej z nastolatkiem.

Wiek inicjacji

Jak pokazują badania, moment inicjacji u chłopców i dziewcząt w Polsce przypada średnio na 18. rok życia. Z praktyki naszego gościa wynika jednak, że może do niej dochodzić trochę wcześniej.

Jak ja rozmawiam z pacjentami, to często mi mówią, że pierwszy raz mieli w wieku 17 lat, 16, zdarzają się też 15-latkowie

- podkreślil psychiatra.

Złe wspomnienia

Z badań wynika też, że niemal 40 proc. Polaków nie najlepiej wspomina swój pierwszy raz. Dlaczego? Według Macieja Klimarczyka powodem jest rozczarowanie wynikające z czerpania informacji z filmów dla dorosłych. Nie chodzi tylko o przedstawione w tych produkcjach zachowania partnerów, ale także nierealne wyobrażenia co do budowy ciała kobiety i mężczyzny.

Więcej o znaczeniu inicjacji seksualnej i jej wpływie na dalsze życie erotyczne znajdziecie w rozmowie z naszym gościem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
79
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0