Ranne ptaszki
Nastolatki często kładą się spać później, niż ich rodzice. Naukowcy uspokajają, że jest to zachowanie całkowicie normalne i stanowi jedną z pierwszych oznak dojrzewania płciowego. Powodem tego jest przesunięcie się pory wydzielania hormonu snu – melatoniny oraz fakt, że mózg człowieka dojrzewającego zaczyna działać inaczej, niż do tej pory. Rekomendowana długość snu w wieku nastoletnim wynosi 8-10 godzin.
Jeśli mówimy o nastolatku, który biologicznie nie jest gotowy zasnąć przed północą, to dobrze byłoby, żeby miał szansę pospać co najmniej do 8 – powiedziała Magdalena Komsta, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności.
Badania pokazują, że przewlekły niedobór snu u nastolatków może prowadzić do szkodliwych konsekwencji. Zwiększa bowiem ryzyko kłopotów z koncentracją, zachowaniem i uczeniem się oraz chorób psychicznych, w tym depresji. Dodatkowo przyczynia się do nadwagi, otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu II.
Mówi się, że jesteśmy w stanie przestawić się o około godzinę w każdą stronę bez konsekwencji zdrowotnych. Nie oczekujmy, że z nastolatka, który jest biologicznie nastawiony na zasypianie o godzinie 23-24, zrobimy kogoś, kto o 21 położy się i zamknie oczy. Fizjologicznie nie jest w stanie tego zrobić. Dopasowanie nauki w szkole do naturalnego rytmu nastolatków ma wiele pozytywnych skutków. Nasze dzieci nie tylko byłyby zdrowsze oraz łatwiej byłoby im się uczyć – zauważyła psycholożka.
Rekomendowana długość snu:
- 4-12 miesięcy: 12-16 godzin (w tym drzemki)
- 1-2 lata: 11-14 godzin (w tym drzemki)
- 3-5 lat: 10-13 godzin (w tym drzemki)
- 6-12 lat: 9-12 godzin
- 13-18 lat: 8-10 godzin
- 18-60 lat: 7-9 godzin
- powyżej 60 lat: 5-8 godzin
Długość snu zależy od wieku i uwarunkowań genetycznych. Fizjologiczne zmiany zachodzące w mózgu przyczyniają się to tego, że im jesteśmy starsi, tym zapotrzebowanie na sen jest niższe.
Korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony czy tablety, bezpośrednio przed pójściem spać, utrudnia wydzielanie melatoniny, a więc i moment zaśnięcia. Ustanowienie łóżka miejscem wolnym od elektroniki może zatem ułatwić zasypianie, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
O czym mówią nam sny? Specjalista: „Sny prognozują przyszłość”
Jak interpretować sen o kinie i co może on zwiastować?
W jaki sposób odczytywać sny o śmierci bliskiej osoby?
Autor: Agata Polak