Pakowanie na wakacje warto zacząć z kilkudniowym wyprzedzeniem, na początek przygotowując listę rzeczy. Można zabrać ją ze sobą, aby podczas powrotnego pakowania sprawdzić, czy wszystko znalazło się w walizce. W zależności od formy transportu należy przygotować się na obostrzenia dotyczące wielkości bagażu. Z tego względu warto wykorzystać odpowiednie metody pakowania, które umożliwią zabranie większej liczby rzeczy. Co zabrać na wakacje i jak spakować walizkę?
>>> Zobacz także:
Co zabrać na wakacje?
Planując wyjazd, należy dogłębnie przemyśleć, czy wszystkie rzeczy, które znalazły się na liście, na pewno będą niezbędne w podróży. Bardzo często okazuje się, że część ubrań nigdy nie zostaje wykorzystana, jedynie zajmuje miejsce w walizce. Dobrym pomysłem jest zabieranie miniaturowych opakowań kosmetyków lub kupowanie plastikowych buteleczek, do których można przelać część żelu pod prysznic i szamponu.
Co zabrać na wakacje w Polsce?
· Dokumenty – dowód osobisty, prawo jazdy, bilety i dokumenty potwierdzające posiadane zniżki.
- Pieniądze – w postaci karty płatniczej oraz gotówki. W bagażu głównym warto schować dodatkowe zapasy banknotów.
- Obuwie – w przypadku wyjazdu w góry najlepiej sprawdzają się buty trekkingowe i drugie do chodzenia po mieście. Należy zabrać również klapki pod prysznic. Na wyjazd nad morze w sezonie letnim przydadzą się sandałki i wygodne adidasy.
- Ubrania – trzeba zaopatrzyć się w większą liczbę koszulek, spodenki, spódniczki i inne elementy letniej garderoby, włącznie ze strojem kąpielowym. Planując wakacje nad polskim morzem warto zabrać również cieplejsze ubrania i kurtkę przeciwdeszczową. W kwestii bielizny najlepiej dopasować jej liczbę do dni urlopu.
- Kosmetyki i inne akcesoria kosmetyczne – warto przechowywać je w plastikowych, przezroczystych torebkach, które zabezpieczą resztę rzeczy przed zabrudzeniem. W przypadku wyjazdu nastawionego na górskie wycieczki należy zastanowić się, czy zabieranie prostownicy oraz suszarki na pewno jest niezbędne.
- Przydatne będą leki, powerbank, ręczniki na plażę, zaś w przypadku biwaku lub wypadu w góry karimata, śpiwór i namiot.
Co zabrać na wakacje za granicę? W przypadku podróży poza strefę Schengen oprócz wyżej wymienionych rzeczy potrzebny będzie paszport. Warto zabrać również jego kserokopię na wypadek zaginięcia oryginału. Z dokumentów potrzebna będzie także karta EKUZ, a w niektórych przypadkach karta szczepień i numer polisy ubezpieczeniowej. Zabierając lekarstwa, należy sprawdzić, czy żadne z nich nie znajduje się na czarnej liście w państwie będącym celem podróży.
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Podróżując z niemowlakiem lub starszym dzieckiem trzeba zabrać wszystkie dokumenty, które jego dotyczą, w tym książeczkę zdrowia i legitymację szkolną. Wskazany jest krem z wyższym filtrem niż dla dorosłych, leki i ulubiona zabawka.
Jak spakować walizkę? Porady dotyczące bagażu
Pierwszą kwestią, o której powinien pomyśleć każdy podróżnik, jest wybór odpowiedniej walizki. Kilkudniowy urlop nad morzem nie wymaga zabierania ogromnej torby, jednak na dwutygodniowy wyjazd z dzieckiem warto zaopatrzyć się w większy bagaż. Co zabrać na wakacje w góry? Wybierając się na górski trekking, lepszym rozwiązaniem będzie mocny plecak, zaś w przypadku plażowania nad Bałtykiem warto zainwestować w walizkę. Po sporządzeniu listy rzeczy, które należy ze sobą zabrać, pora zająć się ich ułożeniem. Jak spakować się na wakacje?
- Wielkość ma znaczenie – układając rzeczy w walizce, warto kierować się ich rozmiarem. Najcięższe przedmioty, które jednocześnie są największe, muszą znaleźć się na samym dnie. Kolejne warstwy powinny składać się z mniejszych i lżejszych elementów. Dzięki temu bez konieczności przekopywania całego bagażu będzie można znaleźć pożądaną rzecz. W wolne przestrzenie można włożyć elementy bielizny, skarpetki lub rajstopy.
- Rolowanie – zamiast składać ubrania w kostkę, lepszym rozwiązaniem będzie ich zrolowanie. Przez to zajmą znacznie mniej miejsca i nie pogniotą się. Należy jednak pamiętać, że niektóre materiały typu len czy jedwab są bardzo podatne na gniecenie, nawet podczas noszenia.
- Grupowanie według ważności – najważniejsze przedmioty, takie jak portfel, dokumenty, bilet czy telefon powinny znaleźć się w bagażu podręcznym, do którego zachowany jest stały dostęp. Dobrym pomysłem jest także spakowanie do niego okularów, wilgotnych chusteczek, szczoteczki do zębów i bielizny na zmianę, gdyby okazało się, że bagaż główny dotrze z opóźnieniem.
- Zasada matrioszki – aby zaoszczędzić miejsce w bagażu, warto wykorzystywać wnętrza innych przedmiotów. Buty mogą posłużyć na przykład za schowek na skarpetki lub ładowarkę. Dobrym pomysłem jest także schowanie w innych rzeczach kart kredytowych czy zapasowej gotówki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN