Kto z nas nie chciałby być uważany za mistrza ciętej riposty? Umiejętność odpowiadania interlokutorom trafną ripostą to sztuka, dzięki której można wyjść obronną ręką z różnych słownych potyczek. Choć audytorium nie jest tu warunkiem, gdyż równie dobrze celną ripostą można odpowiedzieć w sytuacji „1 na 1”, to pewną stratą może być to, że przekaz nie zostanie uwiarygodniony czy rozpowszechniony dzięki obecności świadków.
>>> Zobacz także:
- Inteligencja najważniejsza!
- Uroda i inteligencja w jednym pakiecie
- Zwykłe życie niezwykle inteligentnych
Co to jest riposta i czym jest cięta riposta?
Riposta to szybka, najczęściej też inteligentna odpowiedź na czyjeś stwierdzenie, słowną zaczepkę czy kąśliwą uwagę mającą na celu ośmieszenie, a niekiedy obrażanie drugiej osoby. Riposta to jeden ze sposobów, które mamy do dyspozycji, by wyjść z takiej sytuacji z twarzą. Innym sposobem jest przemilczenie – o ile świadkowie odbiorą to jako przejaw niechęci zniżenia się do poziomu rozmówcy, a nie np. tchórzostwo. Jeszcze innym wyjściem jest konfrontacja fizyczna – dość prymitywne rozwiązanie wybierane raczej przez mężczyzn. Jeśli jednak zaczepka słowna naszego rozmówcy wywoła śmiech i zachwyt w oczach świadków tej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie cięta riposta.
Jakie warunki musi spełniać cięta riposta?
Inteligentna odpowiedź, która ma być uznana za celną ripostę, musi spełniać kilka warunków.
- Riposta musi być szybka. To warunek konieczny i zarazem najtrudniejszy do spełnienia. Bywają sytuacje, w których po upływie kilkunastu sekund bylibyśmy już gotowi z bardziej celną, a nawet ciętą odpowiedzią, jednak to już zdecydowanie za późno. Spóźniona odpowiedź nie będzie odebrana jako udana riposta. Przeminie bowiem odpowiedni moment, czyli niepowtarzalny kontekst sytuacyjny.
- Cięta riposta musi być kreatywna. Standardowa odpowiedź nikogo nie rozbawi, nie wywoła uznania. Dobra riposta nie może być przewidywalna.
- Cięta riposta musi być zaskakująca. Zaskoczyć należy zarówno naszego rozmówcę, jak i świadków, którzy powinni wybuchnąć śmiechem lub w inny sposób dać wyraz uznania dla naszej odpowiedzi.
Mistrzowie ciętej riposty – przykłady z historii
W sieci znaleźć można wiele przykładów ripost, których autorstwo przypisywane jest znanym postaciom. Autorem jednej z bardziej inteligentnych ripost był Winston Churchill. Podczas jednego z przyjęć słynąca z ciętego języka parlamentarzystka zwróciła się do Churchilla:
– Gdybyś był moim mężem, wsypałabym ci truciznę do herbaty.
– Gdybyś była moją żoną, wypiłbym ją – odpowiedział bez zastanowienia premier Wielkiej Brytanii.
Kolejny przykład. Na planie filmowym „Łodzi ratunkowej”, filmu w reżyserii Alfreda Hitchcocka, jedna z aktorek (Mary Anderson) dopytywała publicznie reżysera:
– Co jest moją najlepszą stroną?
– Siedzisz na niej, moja droga – odparł Hitchcock.
Inteligenta i śmieszna riposta padła też ust papieża Jana XXIII podczas jednej z konferencji, gdy dociekliwy dziennikarz zadał pytanie:
– Ile osób pracuje w Watykanie?
– Jakaś połowa – odpowiedział następca św. Piotra.
Czas na ripostę z historii rozrywki. Na początku XX wieku popularnością cieszyły się ekstrawaganckie koncerty Liberace, artysty polskiego-włoskiego pochodzenia. Do jednego z krytyków muzycznych miał on powiedzieć: „Dziękuję za zabawną recenzję. Po jej przeczytaniu śmiałem się przez całą drogę do banku”.
Śmieszne riposty w mediach społecznościowych
W dzisiejszych czasach szybką, wręcz wirusową popularność zdobywają riposty w mediach społecznościowych. Są bardzo łatwe do udokumentowania i zacytowania (wystarczy odszukać je w sieci i przesłać lub udostępnić online). W odróżnieniu od rozmów czas na odpowiedź może być nieco dłuższy niż kilka sekund, za to liczy się pierwsza reakcja, komentarz „zaczepianego”, na który wyczekuje już audytorium. Klasyczny przykład inteligentnej, śmiesznej riposty, a w zasadzie dwóch ripost jedna po drugiej, stanowi dialog między marką Volvo Car Polska a internautą o imieniu Tomek. A wyglądało to tak:
„Idę w sobotę na paintballa” – pisze pan Tomek.
„Czy to na pewno informacja przeznaczona dla nas?” – dopytuje Volvo.
„Tak, oczywiście. Państwo wysyłacie mi maile o swoim życiu (typu „mamy nowe volvo jakieś tam”, więc ja wysyłam Państwu o sobie” – ripostuje pan Tomek.
To nie koniec. W odpowiedzi na tę ripostę Volvo oferuje Tomkowi wypożyczenie auta na cały weekend, tłumacząc się tym, że niestety nie posiadają sprzętu do paintballa, więc auto proponują niejako w zamian.
Celne komentarze w mediach społecznościowych wykreowały wielu mistrzów riposty, którzy zyskują uznanie internautów, choć zazwyczaj cieszą się krótkotrwałym powodzeniem, bo na top wchodzą kolejne przykłady ciętych ripost z sieci. W internecie można też znaleźć sporo poradników na temat tego, jak zostać mistrzem ciętej riposty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN