Skutki poronienia ciąży. Kolejna ciąża po poronieniu - przygotowanie, badania. Kiedy zajść w kolejną ciążę po poronieniu?

Smutna kobieta patrzy przez okno
Fot. GettyImages / EMS-FORSTER-PRODUCTIONS
Kobieta, która przeżyła poronienie, obawia się, że przy kolejnych próbach będzie podobnie. Przeczytaj, kiedy można zajść w ciążę po wczesnym poronieniu i czy są powody do strachu. Jak przygotować się na kolejną ciążę po poronieniu?

Utrata ciąży to niewątpliwie bardzo bolesna sytuacja dla kobiety. Szczególnie, jeśli bardzo pragnie urodzić dziecko. Większość kobiet obawia się zajścia w drugą ciążę po pierwszym poronieniu . To naturalne, że odczuwają strach przed kolejnym niepowodzeniem, jednak nie zawsze jest on uzasadniony.

Objawy poronienia

Do poronienia samoistnego najczęściej dochodzi do 20. tygodnia ciąży. Organizm wydala wówczas zarodek, który rozwija się nieprawidłowo. Przyczyn poronienia może być wiele, np: wady genetyczne, nieprawidłowa budowa macicy, zbyt mała ilość progesteronu.

Objawy wczesnego poronienia mogą być dla kobiety niezauważalne. Dzieje się tak dlatego, że poronienie uznawane za wczesne występuje do 12. tygodnia ciąży. Zarodek jest wówczas wydalany, a ścianki macicy złuszczają się, jak podczas normalnej miesiączki. Dlatego kobieta może nawet nie wiedzieć, że właśnie poroniła.

Objawy poronienia po 12. tygodniu ciąży są bardziej ostre. Pojawia się ból podbrzusza i obfite krwawienie. Objawy poronienia w pierwszym trymestrze to sygnał, by jak najszybciej udać się do lekarza.

Ciąża po poronieniach

W przypadku poronienia po 12. tygodniu ciąży, najczęściej konieczny jest zabieg oczyszczenia macicy. Organizm sam bowiem nie będzie w stanie usunąć wszystkich martwych tkanek. Jeśli macica nie zostanie oczyszczona, może dojść do groźnego w skutkach zakażenia.

Ciąża zaraz po poronieniu jest możliwa, szczególnie jeśli nie trzeba było oczyszczać macicy. U niektórych kobiet dochodzi do zapłodnienia już podczas następnego cyklu. Szybka ciąża zaraz po samoistnym poronieniu nie musi oznaczać wystąpienia komplikacji.

W przypadku gdy konieczny był zabieg łyżeczkowania, najlepiej zapytać lekarza, kiedy można podjąć kolejną próbę poczęcia dziecka. Przeważnie trzeba dać organizmowi od 3 do 6 miesięcy czasu na regenerację.

Badania przed ciążą

Jeśli kolejne próby zajścia w ciążę po wczesnym poronieniu kończą się niepowodzeniem, należy sprawdzić przyczyny. Podobnie, jeśli poronienie powtarzało się przy kolejnych ciążach. Wówczas badania przed ciążą powinno wykonać oboje partnerów. Pozwolą one zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie leczenie.

Warto zacząć od badań genetycznych. Być może właśnie taka wada jest powodem nieprawidłowego rozwoju zarodka.

Kolejną, często występującą przyczyną poronień, jest niedobór hormonu - progesteronu. To on odpowiada za odpowiednie zagnieżdżenie zarodka. Objawy poronienia w pierwszym trymestrze mogą pojawić się też z powodu nieprawidłowej budowy macicy.

Kolejna ciąża po poronieniu - jak się przygotować?

Jeśli organizm zdążył się zregenerować i lekarz nie widzi przeciwwskazań do podjęcia kolejnej próby zapłodnienia, para może znów zacząć starać się o dziecko.

Być może lekarz zadecyduje o podawaniu kobiecie progesteronu. To częste w przypadku próby zajścia w ciążę po wczesnym poronieniu . Hormony te sprzyjają utrzymaniu ciąży i pomagają w zagnieżdżeniu się zarodka.

Ważne jest także, by ciało kobiety było w tym czasie w dobrej kondycji. Bardzo istotna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Pomoże także przyjmowanie kwasu foliowego i innych witamin. Najlepiej odwiedź lekarza ginekologa, który wyjaśni, jakie produkty będą najlepsze.

Obawy przed ciążą po poronieniu

Utrata ciąży to dla każdej kobiety bardzo przykra sytuacja. Wiele pań boi się podejmowania kolejnych prób. Poronienie nie oznacza, że kolejnej ciąży także nie uda się utrzymać. Większość przypadków podjęcia kolejnego zapłodnienia kończy się sukcesem i ciąże te są donoszone.

Ważne jest, by kobieta po poronieniu wróciła do dobrej kondycji psychicznej. Stres bardzo niekorzystnie wpływa na dziecko, więc przyszła mama powinna zachować spokój. Wizyta u ginekologa powinna pomóc w rozwianiu wątpliwości.

Zobacz także: Prawa matek po poronieniu

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!