Bóle menstruacyjne odczuwa mnóstwo kobiet podczas każdego krwawienia. Szczególnie dotkliwe są one w okolicy krzyża oraz podbrzusza. Do tego – w trakcie okresu – dochodzą nudności, bóle głowy, brak apetytu oraz gorsze samopoczucie. Przedstawiamy kilka domowych sposobów, dzięki którym menstruacja przestanie być w końcu comiesięcznym koszmarem.
Jak dowiodło wiele badań, bolesne krwawienia są problemem 75% kobiet. Wiele z nich najchętniej ukryłoby się w tym czasie w domu, oglądając seriale i objadając się słodyczami. I nic dziwnego. Dużo lepiej wprowadzić jednak kilka zmian w swoim sposobie życia, aby krwawienia już nigdy nie były aż tak bolesne .
Domowe sposoby na bóle menstruacyjne
Jak złagodzić bóle menstruacyjne? Najlepiej spróbować od domowych sposobów: diety, masaży oraz ćwiczeń.
1. Dieta
Aby złagodzić bóle miesiączkowe, warto na początku wprowadzić kilka zmian w swoim menu. Co pomaga na bóle menstruacyjne?
· Przede wszystkim należy unikać ostrych soli oraz przypraw.
· W jadłospisie powinno znaleźć się więcej ryb, warzyw, strączkowych oraz orzechów.
· Sprzymierzeńcem w comiesięcznej walce mogą okazać się także zioła na bóle menstruacyjne , np. rumianek, mięta, herbata malinowa – wszystkie te napoje posiadają właściwości rozkurczowe. Można sprawdzić także napary z: szyszek chmielu, nagietka, mięty oraz korzenia kozłka. Zioła te warto pić jeszcze przed spodziewaną miesiączką.
· Mocna herbata, kawa i coca-cola mogą, niestety, jedynie nasilić bóle menstruacyjne.
· Wyjątkowo można przygotować sobie w tym okresie tabliczkę gorzkiej czekolady, która skutecznie poprawi samopoczucie podczas okresu.
2. Okłady i masaż na bóle menstruacyjne
Na silne bóle menstruacyjne warto stosować również ciepłe okłady na brzuch, w postaci zwilżonego ręcznika lub plastrów rozgrzewających. Dobrze jest mieć w swojej apteczce także olejki, np. lawendowy lub majerankowy, które należy delikatnie rozetrzeć w dłoniach, a następnie delikatnie i powoli wmasowywać w okolice podbrzusza.
3. Ćwiczenia na bóle menstruacyjne
Co na bóle menstruacyjne można jeszcze polecić? Wysiłek fizyczny. Regularne ćwiczenia dają niesamowite efekty dzięki temu, że rozluźniają mięśnie w dolnych partiach brzucha. Co więcej, idealnie się w takiej sytuacjach sprawdza joga, która działa zarówno rozluźniająco, poprzez rozciąganie mięśni dna miednicy, jak i relaksująco, wydzielając endorfiny – hormony szczęścia. Świetnie sprawdzi się także pilates, stretching, marszobieg oraz spacer.
Oto przykłady dwóch prostych i skutecznych ćwiczeń , które można wykonać we własnym domu.
· Należy stanąć w pozycji prostej, rozstawiając nogi nieco bardziej niż na szerokość ramion. Następnie trzeba lekko się zgiąć i lewą ręką dotknąć lewej stopy, trzymając prawą rękę w powietrzu. Później warto spróbować zrobić to samo z prawą ręką i prawą stopą.
· Na początku trzeba rozłożyć koc na macie, położyć na nim wałek, a nim jeszcze jeden, złożony koc. Następnie należy połączyć ze sobą duże palce i usiąść na piętach. Koc musi znajdować się między stopami a pośladkami. Tułów trzeba położyć na wałku, skrzyżować ręce i położyć je razem z głową na kocu. W tej pozycji warto pozostać przez około 5 minut.
Nie wszystkie sporty i ćwiczenia są przy mocnych bólach menstruacyjnych wskazane. Przykładowo, lepiej nie wykonywać w tym czasie świecy.
Lek na bóle menstruacyjne
Najlepszym sposobem na bóle menstruacyjne jest czasem przyjęcie środka przeciwbólowego. Najczęściej wybór kobiet pada na leki na bazie ibuprofenu, ale warto też mieć przy sobie leki rozkurczowe. Zawierają one w swoim składzie drotawerynę, która dobrze się sprawdza w przypadku skurczu mięśni gładkich. Jeżeli bóle menstruacyjne są wyjątkowo silne i pojawia się przy tym bladość i pot, warto skontaktować się nawet z lekarzem.
Bóle menstruacyjne w ciąży
Zdarza się, że w trakcie ciąży kobieta odczuwa bóle podobne do tych charakterystycznych dla menstruacji, po jednej lub po drugiej stronie brzucha . Zazwyczaj wskazuje to na tzw. zapalenie przydatków, czyli jajowodów i jajników. Przyszła mama często ma wówczas gorączkę, a podczas stosunku seksualnego odczuwa ból. Tego rodzaju dolegliwości powodują bakterie, które łatwo dostają się do organizmu w trakcie ciąży, ponieważ zmienia się wtedy środowisko pochwy. W takiej sytuacji warto się skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci pacjentce właściwą dietę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN