Jak bezpiecznie zacząć biegać? Jakie wybrać buty? Co pomaga w bieganiu?

Bieganie, aby było bezpieczne i zdrowe wymaga wiedzy i dobrego przygotowania. Na co zwrócić uwagę, czym kierować się przy wyborze butów i jakie znaczenie w bieganiu ma sen?

Bieganie jest proste i nic nie kosztuje? Tak i nie - nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ale jest garść wytycznych, o których warto pamiętać na początku przygody biegowej. Każdy, kto zaczyna biegać, staje przed szeregiem wątpliwości - jakie wybrać buty, jaki strój, co jeść, czy potrzebuję niezbędnych gadżetów ułatwiających bieganie? Odpowiedzi na te pytania jest tyle, ilu biegaczy, a pojęcie wiedzy o bieganiu to kwestia treningów i doświadczenia.

Upewnij się, czy na pewno chcesz i możesz biegać

Hasło: “bieganie jest proste i nic nie kosztuje” często ma mało wspólnego z rzeczywistością. Jeśli chcesz się skupić na bieganiu na dystansie maksymalnie do 5 km, dwa razy w tygodniu, rzeczywiście bieganie może prawie nic nie kosztować. Jeśli jednak Twoja pasja do biegania jest w fazie rozwoju i chcesz wprowadzić tę aktywność jako stały element Twojego życia, musisz wiedzieć, że bieganie kosztuje. Wiąże się to nie tylko z samym strojem, a więc względem czysto finansowym. Nagle z biegiem mijanych kilometrów pojawia się aspekt zdrowotny, dlatego powinieneś się liczyć z ewentualnymi wydatkami na wizytę u lekarza, a także z zakupem dodatków usprawniających działanie Twojego ciała.

Myślisz poważnie o bieganiu? Idź do kardiologa . Podstawowe badanie EKG skontroluje pracę Twojego serca - dzięki temu dowiesz się, jak Twój organizm poradzi sobie w momencie rozpędzenia na długim kilometrażu. Na początku sprawdź, czy aby na pewno chcesz biegać. Nie inwestuj w buty za 500 zł wierząc, że one same będą za Ciebie biegły. Jeśli nie masz wystarczającej motywacji, wiedzy i determinacji, najdroższy strój nie przebiegnie za Ciebie nawet 1 kilometra.

Dowiedz się, jak prawidłowo biegać , jak przygotować się do biegu, pytaj w tym celu znajomych, którzy biegają regularnie. Nieodpowiedni pierwszy bieg może skończyć się kontuzją i na stałe zniechęcić Cię do tej aktywności.

O czym musisz wiedzieć - Twoje niezbędniki

Jeśli podjąłeś decyzję o bieganiu, chcesz na stałe wprowadzić tę aktywność do życia i biegać przez cały rok, musisz biegać mądrze, a więc pamiętać o najważniejszym:

· przed każdym bieganiem przeprowadź 10 minutową rozgrzewkę - Twoje ciało, musi być dobrze rozgrzane. Podczas biegania pracują nie tylko Twoje nogi, ale barki, ramiona, klatka piersiowa, ręce. Dodatkowo, po rozgrzewce, dobrze wyroluj swoje nogi, szczególnie przyczepy mięśni nad kolanami. Rozgrzewka przed bieganiem powinna być dynamiczna (pajace, wymachy nóg i rąk, skręty tułowia). Po skończonym bieganiu poświęć 10 minut na rozciąganie mięśni i krótkie rolowanie.

· dobrze dobierz buty do biegania - jeśli biegasz w mieście, wybierz buty biegowe asfaltowe . Idź do sklepu i przymierz co najmniej 20 par. W butach biegowych musisz czuć się bezpiecznie , dlatego przymierz wiele modeli i wybierz te, w których Twoja pięta jest nieruchoma i stabilna . Poza tym stopa w bucie nie powinna przesuwać się na boki. Buty powinny być miękkie i lekkie. Bardzo ważne jest również dopasowanie wkładki buta do rotacji stopy. Wyróżniamy 3 rodzaje: supinująca (rotująca na zewnątrz), pronująca (rotująca do wewnątrz) i neutralna . Jeśli nie wiesz, jaką skłonność do pochyłu mają Twoje nogi, udaj się do profesjonalnego sklepu biegowego w celu dobrania butów idealnych pod Twoją stopę. Bieganie w źle dobranych butach narazi Cię na kontuzję, ból kolan, ból miednicy - które często mylone są z przemęczeniem. Buty do biegania męskie, podobnie jak buty do biegania damskie, nie różnią się od siebie specyfikacją, a jedynie kolorami. Producenci wypuszczają linie skierowane do każdej grupy odbiorców, jednakowo dbając o taką samą amortyzację i wykończenie buta.

· wybierz niekrępujący ruchów strój - bawełniane koszulki i spodenki nie sprawdzą się, gdyż będą potęgować pocenie się. Wybierz koszulki, spodenki lub legginsy z technicznego materiału, który będzie odprowadzał wilgoć i w żaden sposób nie będzie krępował Twoich ruchów.

· zdrowo się odżywiaj - to ważne w bieganiu. Prawidłowa dieta nie tylko utrzyma Cię w dobrej formie, ale napędzi do zdobywania kolejnych kilometrów. W Twoim jadłospisie nie może zabraknąć warzyw, owoców, minimum 3 litrów wody dziennie i kasz - źródła witamin, minerałów i błonnika.

· odpoczywaj i śpij - to podstawowy niezbędnik biegacza. Regeneracja to 70% powodzenia w bieganiu i w osiąganiu dobrych wyników. Nie biegaj codziennie i nie zmuszaj swojego ciała do naginania jego możliwości, ale pogłębiaj je stopniowo. Po każdym dłuższym biegu Twoje mięśnie potrzebują odpoczynku i regeneracji.

· ćwicz - bieganie nie opiera się tylko na sile nóg. Do zdrowego i bezpiecznego biegania potrzebujesz mocnych pleców i barków. Pomocne będą ćwiczenia z lekkimi hantlami, gimnastyka z gumą oporową lub taśmą rehabilitacyjną.

Czy muzyka pomaga w bieganiu?

Muzyka to dla wielu biegaczy nieodzowny element treningu. Sam bieg pozwala “wyłączyć myślenie” i przenieść się w zupełnie innych świat. W połączeniu z dobrze dobraną muzyką trening może być efektywny. Grono biegaczy potwierdza, iż muzyka ich napędza , stabilizuje rytm biegu i pozwala na dobre zapomnieć się w treningu. Inni wolą biegać w ciszy, wsłuchując się w odgłosy miasta, lasu, morza - miejsca treningu. To od Ciebie zależy, czy będziesz biegać z muzyką, czy bez. Jeżeli nie jesteś pewny - spróbuj jeden trening przeprowadzić z muzyką. Jeśli zauważysz wyraźną poprawę szybkości i jakości swojego biegu - muzyka to jest to, czego potrzebujesz.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!