Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa jest koniecznością? Nie wtedy, kiedy jesteś w ciąży albo potrzebujesz tabletek antykoncepcyjnych. Dojść do niej powinno dużo wcześniej, przed rozpoczęciem współżycia. Bo pewne rzeczy w życiu kobiety powinny odbywać się w określonej kolejności.
Nadszedł ten moment. Ginekolog - pierwsza wizyta. Zupełnie nie wiesz, czego masz się spodziewać, jesteś skrępowana na samą myśl o tym nieszczęsnym fotelu. Ten scenariusz jest taki sam niezależnie od tego, czy masz 15, 20 czy 31 lat. Ten dyskomfort kobieta czuje chyba bez względu na wiek. Nie jest to jednak powód, dla którego warto rezygnować z wizyt u ginekologa.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa , wiek ? Tutaj nie ma żadnej konkretnej reguły. Im wcześniej, tym lepiej, szczególnie jeśli planujesz rozpoczęcie współżycia. Warto, aby pierwsze badanie ginekologiczne zostało przeprowadzone jeszcze przed inicjacją seksualną. Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa? Odnotować datę ostatniej miesiączki i się umówić. Kluczowa kwestia dla sporej części dziewcząt: pierwsza wizyta u ginekologa, depilacja? Nie jest koniecznością, szczególnie jeśli nie wykonujesz jej na co dzień. Ginekolog zupełnie nie będzie zwracał na to uwagi. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć, kiedy jesteś w ok. 10. dniu od zakończenia krwawienia. Jak się do niej przygotować, jeśli już nie jesteś dziewicą? W dokładnie ten sam sposób: wizyty różnić się będą jedynie rodzajem badania.
Konsultacja ginekologiczna jest konieczna, w sytuacji gdy:
– miesiączkujesz już kilka lat, a krwawienia nadal nie są regularne,
– w czasie stosunku lub po nim czujesz ból lub dyskomfort,
– chcesz dobrać antykoncepcję,
– podejrzewasz, że jesteś w ciąży, pierwsza wizyta u ginekologa jest koniecznością.
Pierwsza wizyta u ginekologa - najpierw rozmowa
Co robi ginekolog podczas pierwszej wizyty? Przede wszystkim z tobą rozmawia. Stara się dowiedzieć, jak najwięcej o twoim cyklu miesiączkowym - jak długo miesiączkujesz, czy okresy są obfite i bolesne. Interesować go będzie także kwestia innych możliwych chorób, tak tych, które dotyczą ciebie (nawet tak „banalnych” jak alergie), jak i tych, na które cierpiała mama albo babcia, szczególnie w przypadku nowotworów. Wizyta u ginekologa, szczególnie pierwsza, zakłada długi wywiad. Dopiero potem lekarz poprosi cię o przygotowanie się do badania.
Pierwsza wizyta u ginekologa - jak wygląda badanie?
Pierwsza wizyta u ginekologa jest przerażająca właśnie ze względu na ten moment, choć ostatecznie wiele dziewcząt stwierdza, że nie było się czego bać. Przed badaniem zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół w wydzielonej przestrzeni obok fotela ginekologicznego lub przylegającej łazience. W nowoczesnych gabinetach znajdziesz specjalne spódniczki ginekologiczne i kapcie. Nie musisz jednak z nich skorzystać. Co do stóp – możesz być boso lub w skarpetkach. Przed badaniem kładziesz się w pozycji półleżącej na fotelu, nogi opierasz na specjalnych podpórkach, a pupę wysuwasz poza krawędź fotela. W ten sposób lekarz ma dostęp do twoich narządów rodnych. Badanie dziewicy nie odbywa się przez pochwę (ze względu na błonę dziewiczą), opiera się w dużej mierze na oglądzie narządów zewnętrznych, w razie potrzeby prowadzone jest przez odbyt. W przypadku dziewcząt po inicjacji seksualnej ginekolog założy wziernik i specjalną szczoteczką pobierze materiał do badania cytologicznego.
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa powinna się odbyć między 6. a 8. tygodniem od ostatniego krwawienia . Wtedy lekarz może potwierdzić ciążę dzięki serii badań. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
1. Lekarz zleca badanie krwi, na podstawie którego można oznaczyć poziom hormonu hCG – jego wysokość to potwierdzenie ciąży.
2. Podczas typowego badania ginekologicznego lekarz może również stwierdzić ciążę dzięki określonym sygnałom, np. rozpulchnieniu pochwy. Podczas tego badania pobierze również próbkę do badania cytologicznego.
3. Lekarz może zdecydować o wykonaniu badania USG, na którym po raz pierwszy można zidentyfikować płód.
4. Podczas wizyty lekarz z pewnością zaleci ci przyjmowanie suplementów dla kobiet ciąży, kwasu foliowego, witamin itp.
5. Możesz spodziewać się skierowania na szereg badań: morfologię krwi, oznaczenie grupy krwi, stężenia glukozy, w kierunku kiły (VDRL), nosicielstwa HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C, różyczki i toksoplazmozy.
O co zapytać podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży?
Możesz oczywiście pytać o wszystko, co cię niepokoi. Możesz zapytać już o przybliżony wiek ciąży, o orientacyjny termin porodu , o to, czy ciąża przebiega prawidłowo. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u ginekologa podczas ciąży powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży ze względu na bezpieczeństwo i twoje, i dziecka. Warto poruszyć temat zaświadczenia o byciu pod opieką lekarską ze względu na tzw. becikowe. Jeśli Twój mąż (lub partner) wykazuje zaangażowanie, a ty podejrzewasz, że ginekolog potwierdzi dobrą nowinę, pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży z mężem (lub partnerem) będzie dobrym pomysłem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Eric Audras/Getty Images