Problemy z potencją i erekcją są wstydliwym problemem, który rodzi frustrację i uniemożliwia czerpanie satysfakcji z seksu. Panuje przekonanie, że zjawisko to dotyka tylko mężczyzn w dojrzałym wieku. Niestety, problemy z utrzymaniem erekcji coraz częściej pojawiają się u młodych mężczyzn już po 30 roku życia. Poznanie przyczyn zaburzeń potencji i erekcji umożliwi ich wyeliminowanie i podniesienie jakości życia seksualnego.
C: Problemy z erekcją i potencją ma około 2,6 miliona mężczyzn w Polsce. Erekcja to usztywnienie i powiększenie się penisa, które umożliwia zbliżenie seksualne. Aby pojawił się wzwód, układ nerwowy mężczyzny musi otrzymać bodziec. Może to być doznanie zmysłowe (dotykowe, wzrokowe, słuchowe), podniecenie związane ze świadomością zbliżającego się aktu seksualnego lub wyobrażenie o nim. Pod wpływem tych czynników pobudzony zostaje ośrodek erekcji znajdujący się w rdzeniu kręgowym i dochodzi do wypełniania krwią ciał jamistych członka. Zaburzenia erekcji to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania penisa w stanie wzwodu, wystarczającym do odbycia stosunku seksualnego.
Zaburzenia erekcji - przyczyny
Zaburzenia erekcji i potencji są spowodowane czynnikami fizycznymi i psychicznymi. Problemy z erekcją u młodych mężczyzn częściej mają podłoże psychogenne, natomiast zaburzenia potencji u mężczyzn po 40. i 50. roku życia determinują czynniki fizyczne.
Do czynników fizycznych należą:
· niedobór testosteronu - postępująca z wiekiem andropauza,
· cukrzyca, która odpowiada za 15% zaburzeń erekcji u mężczyzn około 30. roku życia ,
· miażdżyca,
· zmiany naczyniowe,
· choroby układu krążenia,
· nieprawidłowa budowa lub uszkodzenia ciał jamistych prącia,
· choroby gruczołu krokowego,
· zabiegi chirurgiczne gruczołu krokowego,
· zaburzenia neurologiczne,
· przyjmowanie niektórych leków (przeciwdepresyjnych, uspokajających, przeciwnadciśnieniowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, hormonów, diuretyków, sterydów),
· palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków,
· nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej,
· zmęczenie i osłabienie, niedostateczna ilość snu,
· zaburzenia erekcji po alkoholu.
Jeżeli u mężczyzny pojawia się poranny wzwód lub erekcja podczas próby masturbacji, a występuje problem z utrzymaniem erekcji podczas stosunku , przyczyną zaburzeń jest psychika. Do przyczyn psychogennych, powodujących zaburzenia erekcji zalicza się życie w biegu i stres, którego mężczyzna doświadcza najczęściej w pracy i odreagowuje go w sypialni lub stres przed wpadką, bądź zarażeniem się chorobą weneryczną. Szacuje się, że doświadczanie stresu odpowiada za 20% zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn. Niska samoocena dotycząca swojego wyglądu fizycznego, osobowości, rozmiaru członka, umiejętności seksualnych, czy statusu społecznego i wykonywanej pracy także ma przełożenie na jakość stosunku seksualnego. Lęk przed niezaspokojeniem partnerki lub uporczywe myślenie i obawa przed możliwością nie stanięcia na wysokości zadania może sprawić, że wzwód nie nastąpi.
Problemy z erekcją mogą być spowodowane kłopotami w związku i sferze uczuciowej: wychłodzenie uczuć, kłótnie, zdrada, poczucie winy, bycie zmuszanym do stosunków seksualnych, nieprzyjemne uwagi ze strony partnerki, brak poczucia męskości w związku.
U młodych mężczyzn, którzy zaczynają współżycie przyczyną problemów z erekcją może być ortodoksyjne wychowanie religijne, brak otwartości w sferze seksualnej i budowanie przez rodziców przekonania, że seks i masturbacja są czymś złym. Skutkuje to występowaniem poczucia winy po podnieceniu się, współżyciu, a tym samym blokadą przed wystąpieniem wzwodu.
Innymi przyczynami zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn mogą być: zaburzenia psychiczne, skłonności seksualne, z których nie zdają sobie sprawy, dewiacyjne preferencje, brak możliwości spełniania fantazji erotycznych, zadaniowe podejście do seksu.
Problemy z erekcją - leczenie
Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem, dlatego zaledwie kilka procent mężczyzn, których dotyczy przyznają się do niego i podejmują leczenie. Farmakologiczne leczenie zaburzeń erekcji polega na przyjmowaniu testosteronu i viagry oraz leczeniu choroby podstawowej, która daje objaw w postaci zaburzeń erekcji. Niefarmakologicznymi metodami jest podjęcie psychoterapii, zmiana stylu życia: podjęcie aktywności fizycznej, wypoczynek, opanowanie metod radzenia sobie ze stresem, otwarta rozmowa z partnerką o preferencjach seksualnych. Efekt mogą przynieść ćwiczenia mięśni Kegla oraz napinanie miednicy i pośladków. Problem z zaburzeniami erekcji i potencji w każdym wieku warto skonsultować z urologiem lub seksuologiem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN