Sprawdź, w jakie działania zaangażują się polscy żołnierze.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wybrali się w Góry Sowie w ramach treningu przed Recon Clash 24. Na trasie natknęli się na grupę młodych harcerek, które wyglądały na wyczerpane i odwodnione. Szybko ruszyli do pomocy, oddali własne zapasy i sprowadzili grupę na szlak.
Działania zaczną się 11 maja.
"Wiedziałam, że nie ma odwrotu".
Pod rosyjską okupacją wciąż znajduje się około jednej piątej Ukrainy.
Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało dramatyczne nagranie.
- Ciężko było, ale się wydostałem - opowiada w "Faktach" TVN Mykoła Kuliczenko z obwodu czernihowskiego w Ukrainie.
Młodziutka artystka chce w ten sposób wesprzeć ukraińską armię.
"Spełnieniem jego marzeń jest, jeżeli zajdą w ciążę i urodzę jego dziecko" - analizuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
Są dla rosyjskich żołnierzy żywymi tarczami.
Trwająca od 24 lutego wojna w Ukrainie powoduje wiele obaw wśród Polaków. Rośnie zainteresowanie nie tylko niesieniem pomocy, ale również wiedzą dotyczącą rodzajów ataków i obrony, uzbrojenia i konkretnego sprzętu wojskowego, np. masek przeciwgazowych. Czym dokładnie są i jak działają? Wyjaśniamy.
Szkolenia wojskowe cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej osób pragnie zgłębić wiedzę na temat zasad działania na polu walki czy pomocy medycznej w sytuacjach zagrożenia.
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie niewielkiego psa. Jak się okazuje, słodki, 2-letni Patron pomaga żołnierzom w szukaniu min. "Jest maskotką naszych pirotechników z Czernihowa" – czytamy.
Sean Fowler służył w amerykańskiej armii podczas misji pokojowej w Iraku. Rany odniesione na polu walki sprawiły, że po 12 latach służby musiał opuścić wojskowe szeregi. Gdy minął koszmar wojny, Sean musiał zmierzyć się z zespołem stresu pourazowego. Ratunek przyszedł z nieoczekiwanej strony.
Trwa wojna w Ukrainie. Kijów i inne miasta pozostają pod ostrzałem rosyjskich sił zbrojnych. Do ukraińskiej armii cały czas dołączają ludzie, gotowi stanąć w obronie ojczystego kraju. W gronie ochotników znalazł się 27-letni Paweł Majstrenko.
Żołnierze wojskowi to osoby, które na pewno nie mogą narzekać na zarobki, tym bardziej że ich wynagrodzenie zasadniczo co roku wzrasta. Jego wysokość zależy od stopnia wojskowego oraz dodatków do stałej pensji. Ile zarabia żołnierz? Uposażenie żołnierzy zawodowych wynosi od 3200 zł brutto do nawet 15000 zł brutto.
Angelika Wątor inspiruje kobiety.
Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.
Podczas wojny na Ukrainie cudem uniknęli śmierci. Niestety powrót do normalności nie jest dla nich łatwy. Grupa ukraińskich żołnierzy leczy swoje rany w prywatnym ośrodku rehabilitacyjnym w Borach Tucholskich. Najwięcej ran jest po postrzałach i wybuchach. Podobno ból podczas rehabilitacji jest nie do opisania. Jak szybko przychodzą postępy? Czy żołnierze wrócą do swoich sprawności? Czy myślą o powrocie do swojej ojczyzny? Żołnierzy odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Pomimo, że w szeregach wojska pojawia się coraz więcej kobiet, jest to ciągle bardzo męski świat. Zdarza się, że słaba płeć jest dominowana przez swoich kolegów. I to w tym najgorszym znaczeniu tego słowa. Czy prawo i procedury chronią żołnierki przed ich współtowarzyszami broni? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwię Spurek.
Natalia Bessarab wraz dziećmi czeka już drugi rok na swojego męża, który dostał się do niewoli. Martwi się o niego i tęskni. Wraz z synem i grupą ukraińskich dzieci, których rodzice zaginęli, są ranni lub zginęli przyjechała do Polski na krótki wypoczynek. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej i poznajcie ich historię.
Ostrzał konwoju, wybuch miny, przeprawy łodziami, patrole powietrzne, czy negocjacje z terrorystami - do tego przygotowywani są kandydaci na obserwatorów w Polskim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Jak wygląda taki kurs? Czy podczas misji obserwatorzy są uzbrojeni? Na czym polega ich praca?
Trener Tomek Choiński odwiedził żołnierzy z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, by sprawdzić, jak dbają o swoją kondycję fizyczną. Czy ćwiczą codziennie? Jak wyglądają ich treningi? Zobaczcie, jaki trening zaproponował im Tomek i, co działo się w bazie! Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie odcinek cyklu "Aktywny poniedziałek". :-)
Pluton polskich czołgistów z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania stanął na podium prestiżowych zawodów Strong Europe Tank Challenge, w tyle zostawiając żołnierzy z najpotężniejszych armii świata. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził zwycięską ekipę na poligonie. Miał też okazję wejść do czołgu i trochę tam narozrabiać. Mamy nadzieję, że przez swoją ciekawość nie wywoła konfliktu zbrojnego :)
Jest ich piętnaścioro. Najstarsze ma 15 lat, najmłodsze - kilka. Ich ojcowie biorą udział w akcji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Do Żegiestowa przyjechały, aby odpocząć od wojny. Jak odpoczywają? Jak angażują się w pomoc dla żołnierzy ukraińskich? Dojrzałe wypowiedzi wychodzące z ust tak małych dzieci robią niesamowite wrażenie.