żołnierze

  żołnierze

  Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.

  Podczas wojny na Ukrainie cudem uniknęli śmierci. Niestety powrót do normalności nie jest dla nich łatwy. Grupa ukraińskich żołnierzy leczy swoje rany w prywatnym ośrodku rehabilitacyjnym w Borach Tucholskich. Najwięcej ran jest po postrzałach i wybuchach. Podobno ból podczas rehabilitacji jest nie do opisania. Jak szybko przychodzą postępy? Czy żołnierze wrócą do swoich sprawności? Czy myślą o powrocie do swojej ojczyzny? Żołnierzy odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.

  Pomimo, że w szeregach wojska pojawia się coraz więcej kobiet, jest to ciągle bardzo męski świat. Zdarza się, że słaba płeć jest dominowana przez swoich kolegów. I to w tym najgorszym znaczeniu tego słowa. Czy prawo i procedury chronią żołnierki przed ich współtowarzyszami broni? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwię Spurek.

  Natalia Bessarab wraz dziećmi czeka już drugi rok na swojego męża, który dostał się do niewoli. Martwi się o niego i tęskni. Wraz z synem i grupą ukraińskich dzieci, których rodzice zaginęli, są ranni lub zginęli przyjechała do Polski na krótki wypoczynek. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej i poznajcie ich historię.

  Ostrzał konwoju, wybuch miny, przeprawy łodziami, patrole powietrzne, czy negocjacje z terrorystami - do tego przygotowywani są kandydaci na obserwatorów w Polskim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Jak wygląda taki kurs? Czy podczas misji obserwatorzy są uzbrojeni? Na czym polega ich praca?

  Trener Tomek Choiński odwiedził żołnierzy z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, by sprawdzić, jak dbają o swoją kondycję fizyczną. Czy ćwiczą codziennie? Jak wyglądają ich treningi? Zobaczcie, jaki trening zaproponował im Tomek i, co działo się w bazie! Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie odcinek cyklu "Aktywny poniedziałek". :-)

  Pluton polskich czołgistów z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania stanął na podium prestiżowych zawodów Strong Europe Tank Challenge, w tyle zostawiając żołnierzy z najpotężniejszych armii świata. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził zwycięską ekipę na poligonie. Miał też okazję wejść do czołgu i trochę tam narozrabiać. Mamy nadzieję, że przez swoją ciekawość nie wywoła konfliktu zbrojnego :)

  Jest ich piętnaścioro. Najstarsze ma 15 lat, najmłodsze - kilka. Ich ojcowie biorą udział w akcji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Do Żegiestowa przyjechały, aby odpocząć od wojny. Jak odpoczywają? Jak angażują się w pomoc dla żołnierzy ukraińskich? Dojrzałe wypowiedzi wychodzące z ust tak małych dzieci robią niesamowite wrażenie.