Qczaj opublikował w sieci poruszający wpis, w którym powrócił wspomnieniami do najbardziej mrocznego okresu w swoim życiu. W 2015 roku przeżywał bardzo trudny czas. Był pogrążony w depresji i nie mógł sobie poradzić z demonami przeszłości.
Co trzecie dziecko, które pada ofiarą pedofila, doznaje tego ze strony członka rodziny lub osoby duchownej. Najmłodszy skrzywdzony maluch miał rok. Tak wynika z raportu, który przedstawiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Dokument jest podsumowaniem badań m.in. akt sądowych. Do prokuratury przekazano 137 zgłoszeń.
Łowcy pedofilów działają na terenie całej Polski, wśród zaangażowanych w akcje są także kobiety. Wyszukują i demaskują przestępców, a następnie przekazują ich w ręce organów ścigania. Relację z zatrzymania często publikują w sieci. Kulisy działań obywatelskiej inicjatywy ECPU przedstawili reporterzy UWAGI! TVN.
54-latek korespondował przez Internet z 12-latką. Umówił się i przyjechał na spotkanie z dziewczynką. Wtedy został zatrzymany. Okazało się, że nie komunikował się z dzieckiem, tylko z łowcami pedofilów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.
W dzieciństwie Qczaj został zgwałcony przez pedofila. Teraz popularny trener postanowił przestrzec gwiazdy przed wrzucaniem nagich zdjęć dzieci do Internetu. Takie treści są pożywką dla przestępców seksualnych i mogą doprowadzić do tragedii.
O maleńkiej wyspie Jersey w naszym kraju zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu, kiedy pewien Polak popełnił tam szokującą zbrodnię. Wówczas Ewa Winnicka i Dionisios Sturis udali się na miejsce w celu opisania historii. Przypadkowo odkryli wstrząsającą tragedię dzieci, którą opisali w książce "Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia".
Seksualne wykorzystywanie małoletnich w sopockim klubie "Zatoka Sztuki" ponownie pod lupą prokuratury. Śledczy zbadają niewyjaśnione dotąd wątki tej bulwersującej sprawy. Specjalny zespół powołał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Do ujawnienia afery przyczynił się m.in. reporter programu UWAGA! TVN - Tomasz Patora.
Komenda Miejsca Policji w Katowicach przeprowadziła eksperyment. Pewien mężczyzna bawił się dronem w pobliżu placu zabaw. Szybko znalazł zainteresowanie wśród bawiących się na placu dzieci. Okazuje się, że wystarczy dobry wabik i ciekawość wygrywa nad ostrożnością. Jak chronić dziecko przed zaczepkami nieznajomych oraz jak uchronić je przed wykorzystaniem seksualnym? O bezpieczeństwie naszych dzieci studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z om. Marcinem Budzichem, zastępcą naczelnika wydziału prewencji KMP Katowice oraz z Martą Skierkowską, psycholog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która zwróciła uwagę, że rozumowaniu dziecka osoba, z którą rozmawia dłużej niż dwie minuty, przestaje być nieznajomym. Dlatego rodzice powinni rozmawiać z dziećmi jak najczęściej oraz nauczyć je, kiedy mówić nie.
Problem pedofilii w polskim kościele jest bardzo poważny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy o. Pawła Gużyńskiego, z którym poruszyliśmy ten trudny temat. Kiedy w 2018 roku opublikowano rejestr sprawców na tle seksualnym, na liście nie było ani jednego księdza. Dlaczego problem pedofilii jest w polskim kościele zatajany? O. Gużyński zwrócił uwagę, że przestępstwo dokonane przez księdza, nie różni się od przestępstwa dokonanego przez osobę świecką. Niestety bardzo trudno jest zmienić mentalność księży. Dlatego też Papież Franciszek na luty zwołuje do Watykanu przewodniczących episkopatów z całego świata, żeby podjąć temat pedofilii wśród księży.
Okazuje się, że ponad 10 proc. dzieci miało w swoim życiu kontakt z pedofilem. Jakie ślady zostawia w psychice dziecka molestowanie? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? I kiedy je rozpocząć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog, dr. Aleksandrę Piotrowską, która zwróciła uwagę, by dawać dziecku czułość, troskę i czas. Według psycholog należy również uczyć dziecko asertywności i sprzeciwiania się.
Dzieci korzystające z mediów społecznościowych są szczególnie narażone na ataki pedofilów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy dzieciom siłę, aby zapytać, jaki jest schemat działania pedofilów i jak uchronić przed nimi nasze pociechy. Po czym poznać, że dziecko padło ofiarą pedofila?
Pedofilia jest społecznie bardzo stygmatyzowana. Gdy do pedofilii dochodzi w Kościele, sprawa jest zamiatana pod dywan. Co więcej, ofiara ma wszystkich przeciwko sobie, zaś za księdzem społeczeństwo stoi murem. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Szewczyk-Nowak oraz adwokata Artura Nowaka, autorów książki o pedofilii w polskim Kościele Katolickim. W swojej książce autorzy nie atakują Kościoła, ale starają się pomóc mu się oczyścić z problemu pedofilii.
Pedofilia w kościele. To się nie dzieje w latach 80. To się dzieje tu i teraz. Pedofilia to jednak problem nie tylko Kościoła. Często zapominany o pedofilach grasujących w szkołach i tych krzywdzących dzieci w zaciszu domowym. Nadzwyczaj często zdarza się, że młodociane ofiary gwałtów nie są traktowane przez sądy, zarówno świeckie, jak i kościelne, poważnie. To ma się zmienić. 31 lipca ma wejść w życie nowelizacja kodeksu karnego. Od tej pory osoba, która wiedziała o czynie pedofilnym i nie zgłosiła tego na policję sama może zostać poddana karze do trzech lat pozbawienia wolności. Czy to sprawi, że przypadków wykorzystania seksualnego dzieci będzie mniej? W Dzień Dobry TVN ks. dr Jan Dohnalik z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW i Agata Baraniecka-Kłos - ofiara pedofilii i założycielka fundacji "Stop Przedawnieniu" mówili o skutecznym zapobieganiu pedofilii.
Sejm uchwalił ustawę, która przywiduje utworzenie rejestru przestępców seksualnych. Składałby się on z dwóch części. Lista z dostępem ograniczonym i zestawienie publiczne. Tego typu rozwiązania mają zastosowania choćby w Stanach Zjednoczonych. Czy projekt przyjmie się również w Polsce? Od czego będzie zależało, czy osoba, która popełniła przestępstwo zostanie wpisana do rejestru? O tym, czy tego typu rozwiązania mogą być skuteczną walką z pedofilią rozmawialiśmy z seksuologiem dr Andrzejem Depko i posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim.