sztuka

  sztuka

  Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.

  Świat sztuki kryje wiele sekretów. Jeden z nich dotyczy historycznego serca Polski, czyli Zamku Królewskiego w Warszawie. To w nim znajdowały się symbole władzy, m.in. tron króla Stanisława Augusta, który zdobiło 86 srebrnych orłów. Kiedy w 1939 r. Niemcy zajęli stolicę, orły zagrabiono. Wydawało się, że bezpowrotnie zaginęły. Czy na pewno?

  Ewa Minge o swojej nowej pasji mówi: "arteterapia". Przyznaje, że trudno byłoby jej inaczej przetrwać czas pandemii i stres związany z prowadzeniem modowego biznesu, którym zajmuje się na co dzień. Projektantka spokoju szuka więc w malarstwie - a swoje obrazy przekuwa następnie w rzeźby. Czyżby jej twórczość niedługo będziemy mogli podziwiać nie na wybiegu, lecz w galerii sztuki?

  Wydawałoby się, że poród jest na tyle intymnym doświadczeniem, że dopuszczani są do niego tylko specjaliści i najbliżsi. Jest jednak osoba, która staje tuż obok i uwiecznia te poruszające chwile. Anna Wibig od kilku lat jest fotografką porodową i osiąga duże sukcesy.Jej prace zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie Birth Becomes You's 2020 Image Celebration.

  Konwisarstwo to jeden z popularnych wymarłych zawodów. Uprawiane było już w czasach średniowiecznych i wymagało zręczności oraz talentu artystycznego. Dlatego warto się przekonać, czym zajmowali się konwisarze.

  Lagom to mało znane określenie stylu życia popularyzowanego przez Szwedów. Skandynawska filozofia życia, choć wciąż mało znana, zyskała spore grono fanów. Specyficzny sposób myślenia ma odzwierciedlenie nie tylko w życiu codziennym, ale i w innych obszarach, np. w modzie, architekturze wnętrz.

  Artyści borykają się obecnie z wielkim kryzysem. Przez wstrzymanie produkcji filmowych oraz zamknięcie teatrów, nie tylko nie mają środków do życia, ale też nie mogą oddawać się swojej pasji. Na oryginalne rozwiązanie tego problemu wpadł Player.pl i Teatr 6. piętro. Sztuki przenoszą się bowiem do Internetu. O szczegółach opowiedział Michał Żebrowski.