Dla niektórych kobiet poród i związany z nim ból stanowi traumatyczne wspomnienie, ale są i takie panie, które prawie nic nie czują. Do tych ostatnich zalicza się jedna z użytkowniczek TikToka, której zdarzyło się nawet drzemać między skurczami. - To niesamowite
Lara Gessler, Katarzyna Burzyńska-Sychowicz i Dagmara Kaczmarek-Szałkow opowiedziały o blaskach i cieniach rodzinnego porodu.
"Przyj mocniej! Chcesz zabić to dziecko? Co z ciebie za matka?!" - takie słowa usłyszała jedna z kobiet podczas porodu. Braki w kadrach, strach o posadę i wyzwiska okazują się być stałymi elementami szpitalnej rzeczywistości. Na rozmowę z dziendobry.tvn.pl zgodziła się pielęgniarka, która przez wiele lat pracowała na oddziale noworodkowym.
Zgodnie z polskim prawem, od 2015 roku każda kobieta może poprosić o znieczulenie w czasie porodu. Niestety nie każda je otrzymuje. Dlaczego? Najwięcej znieczuleń wykonano w woj. mazowieckim, najmniej w lubuskim. Badania pokazują też, że w tych szpitalach, w których jest mniejsza dostępność do znieczulenia, notuje się większy odsetek cesarskich cięć. Kobiety decydują się na zabieg, ponieważ boją się porodowego bólu. Kolejnym powodem, dla którego kobiety nie dostają znieczulenia, jest brak dostępności anestezjologów. Czy możemy zmienić sytuację rodzących kobiet w Polsce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bernarda Zająca, anestezjologa oraz Joannę Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.