kurpie

    kurpie

    W tym roku grzybów w lesie jest pod dostatkiem. Dlatego Piotr Kucharski w kuchni Dzień Dobry TVN przygotował dania inspirowane kuchnią Kurpi, która słynie z tego, że wykorzystuje dary lasu. Wypróbujcie jego przepisy na: kapuśniak z grzybami, zapiekankę gryczaną, hreczuchy i kiszoną kapustę z prośniakami.

    Agnieszka Wojtasik i Elżbieta Stepnowska w kuchni Dzień Dobry TVN pokazały jak przygotowuje się tradycyjne dania kurpiowskie: tort chlebowy, hreczuchy, racuchy drożdżowe i kapustę po kurpiowsku. Wszystkie przepisy zostały uratowane od zapomnienia przez Adama Chętnika - badacza kultury i historii kurpiowskiej. Czy wiesz co to makutra?

    Tym razem nasz smakosz udał się w malownicze tereny Puszczy Białej. Na Kurpiach Mikołaj spróbował tam takich specjałów jak: fafernuchy, czyli słodkich ciasteczek i grzybowego rosołu - prośnionki. Receptura słodkości jest pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Czy Mikołaj opanował sztukę wypieku ciastek? I czym są dodawane do zupy zacierki?

    Pasją Marcina Mellera są podróże, zwłaszcza te do Gruzji. Tym razem jednak nasz dziennikarz postanowił zwiedzić polskie, malownicze Kurpie. Co przywiodło go aż do Kadzidła? Kim był jego przewodnik? Co go tu zafascynowało? I czy opanował trudną sztukę kultowych kurpiowskich wycinanek?