burza

  burza

  Deszcze i burze, które przejdą nad Polską 13 maja po południu to efekt ochłodzenia, które nadchodzi nad Polskę. Choć temperatura nie spadnie drastycznie, to jednak w najbliższych dniach lepiej nie wychodzić z domu bez parasola. Jaka będzie pogoda w piątek, 14 maja?

  Burza pojawiająca się we śnie zazwyczaj budzi duży niepokój. Należy bowiem do niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, kojarzonych przede wszystkim z zagrożeniem i strachem. W rzeczywistości burze z piorunami mogą powodować duże szkody, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.

  Prawie 600 razy interweniowali strażacy w całym kraju w związku z burzami, które minionej doby przeszły nad Polską. Najwięcej pracy mieli na Dolnym Śląsku, Mazowszu i Opolszczyźnie. Niestety, nie obyło się bez ofiar. W wyniku nawałnic zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla czterech województw. Groźnie może być na Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem, w Małopolsce i na Śląsku. Po południu prognozowany jest też grad. Sprawdź, gdzie jeszcze będzie niebezpiecznie.

  Dużo pracy ma straż pożarna po burzach i nawałnicach, które przeszły nad Polską. Ostatniej doby interweniowała ponad 2,3 tys. razy. Większość zgłoszeń dotyczyła wypompowywania wody. W działaniach brało udział prawie 9 tys. strażaków i ponad 2 tys. pojazdów. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. podkarpackim, gdzie nadal obowiązuje alert hydrologiczny oraz na Śląsku i Mazowszu.

  W Polsce w okresie wiosenno-letnim dochodzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Jak zachować się podczas burzy, kiedy jesteśmy na otwartej przestrzeni i nie mamy możliwości schronić się przed nią w budynku? Czy w czasie wyładowań atmosferycznych należy wyłączać z sieci sprzęt elektroniczny? A telefon komórkowy? Zamykać okna? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Grzegorza Zawiślaka ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.

  Nawałnice, które przeszły tego lata przez Polskę uczyniły wiele szkód. W jaki sposób powstają takie zjawiska pogodowe? Czy będą w naszym kraju normą? Czy można zbudować skuteczny system wczesnego ostrzegania? Jak się zachować w czasie burzy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił łowca burz i tornad dr Mateusz Taszarek.

  Sezon urlopowy za pasem, więc wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź na pytanie: kiedy tego lata będzie ładna pogoda? W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy spytać o to łowców burz: Krzysztofa Piaseckiego i Grzegorza Zawiślaka. W co "łapią burze"? Jakie dane zbierają i do czego są one potem wykorzystywane? Specjaliści od złej pogody powiedzieli również, jak zachować się podczas burzy, która zastała nas w górach lub na środku jeziora.