Jakie są rodzaje puchu, który możemy znaleźć w kurtkach? Jak odpowiednio dobrać kurtkę puchową do warunków panujących na zewnątrz? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Miłką Raulin zdobywczyni Korony Ziemi.
Jakie rodzaje puchu używane są do wypełnień kurtek?
Stosuje się różny puch w zależności od tego do czego ma być przeznaczona kurtka. W kurtkach miejskich, ze względów ekonomicznych, jest to z reguły puch gorszej jakości, ale stosuje się w nich zarówno puch kaczy jak i gęsi. Kurtki wyprawowe uzupełnione są lepszym puchem i im wyprawy bardziej ekstremalna tym lepszy puch o większej sprężystości.
Jaki puch jest najcieplejszy? Jakie są oznaczenia na kurtkach?
Jeśli mówimy o puchu gęsim i kaczym, to lepszy jakościowo jest puch gęsi. Standard rozprężalności puchu to 850 CUIN, czyli jedna uncja powinna się rozprężyć na 850 cali.
Jaki puch na początek jesieni?
Cienka puchowa kurka 200 gramów puchu. Oznacza to, że kurka wypełniona jest dosłownie 200 gramami puchu. I myślę, że to spokojnie wystarczy.
Jaki puch na srogą zimę?
Ciepłą zimową kurkę wybrałabym z puchu gęsiego 850 CUIN z zawartością 300 – 400 gramów. Nie warto przesadzać z ilością puchu, bo będziemy się w niej przegrzewać.
Czy można prać puchową kurtkę w pralce?
W tej kwestii polecam korzystanie ze sprawdzonych pralni. Pranie kurtek puchowych w domu jest dość kłopotliwe, zwłaszcza dotyczy to suszenia.
Czym są tzw. zimne szwy?
Są to szwy, które przepuszczają zimne powietrze, w przeciwieństwie do szwów ciepłych, które nas przed tym chronią .
Kurtka dla dziecka - jaki puch najlepiej wybrać?
Dzieciom nie kupowałabym takich drogich kurtek. Po pierwsze dlatego, że dzieci szybko wyrastają z ubrań, a po drugie, dlatego, że dzieci dużo się ruszają i mogą się szybko spocić.
Jak czytać oznaczenia na metkach? Skąd mamy wiedzieć, jaki rodzaj puchu kupujemy?
Na metce powinno być to zapisane. Jeśli producent nie napisał co to jest za puch ile puchu jest to znaczy, ze nie ma czym się chwalić, że ten puch jest kiepski, albo jest go mało. To jest minimum, które powinien podać producent.
Autor: Anna Kobyłka
podziel się: