Jak usadzić gości na weselu? Co warto wiedzieć? Praktyczne porady dotyczące różnych ustawień stołów

stół zastawa wesele
SAMBAJOY (SAMBAJOY (Photographer) | GettyImages
Źródło: Moment RF
Jednym z kluczowych zagadnień, z którymi musi się zmierzyć każda młoda para organizująca przyjęcie weselne, jest kwestia, jak usadzić gości na weselu. Wbrew pozorom to niełatwe zadanie. Wymaga ogólnej znajomości zasad savoir-vivre’u oraz relacji zachodzących pomiędzy weselnymi gośćmi.

Układ stołów zazwyczaj ustalany jest tuż przed weselem, kiedy już wszyscy goście zdążą potwierdzić swoje przybycie. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad tym, jak usadzić gości na weselu, aby w ostatniej chwili nie zagubić się w logistyce tego przedsięwzięcia.

Miejsce honorowe – stół młodej pary

Honorowym stołem na każdym weselu jest ten, przy którym zasiada młoda para. Powinien być ustawiony w miejscu dobrze widocznym, centralnym, przodem do sali oraz wejścia. Może również stać na podwyższeniu. Wszak to państwo młodzi są gospodarzami przyjęcia i jego głównymi bohaterami. Przy honorowym stole powinno się znaleźć też miejsce dla rodziców młodej pary. Wynika to zarówno z szacunku, jak i z faktu, że najczęściej oni również są jednymi z głównych organizatorów przyjęcia pełniącymi określone funkcje na weselu – np. ojciec panny młodej według tradycji podaje gościom alkohol. Stół państwa młodych, niezależnie od formy pozostałych, powinien mieć prostokątny kształt. Podyktowane jest to zarówno względami praktycznymi – łatwiej zasiąść przy nim w obszernej, rozkloszowanej sukni, jak i estetycznymi – przy prostokątnym stole zdecydowanie łatwiej jest określić i wyeksponować centralne miejsce dla nowożeńców. Panna młoda zasiada po prawej stronie swojego świeżo poślubionego małżonka. Według ogólnie przyjętych zasad savoir-vivre’u po prawej stronie panny młodej powinien siedzieć jej ojciec, a dalej matka pana młodego i świadek, z kolei po lewej stronie pana młodego – matka panny młodej, ojciec pana młodego i świadkowa. Jeśli stół jest wystarczająco duży, można przy nim posadzić także dziadków młodej pary. Współcześnie jednak, ze względów praktycznych, raczej odchodzi się od tradycji dużych stołów. Nowożeńcy często przy swoim boku sadzają świadków, którzy częściowo przejmują obecnie tradycyjne obowiązki rodziców młodej pary, np. roznoszenie alkoholu, nadzorowanie zabawy, powitanie i pożegnanie gości oraz dbanie o ich dobre samopoczucie w trakcie przyjęcia. Świadkowie biorą na siebie również obowiązek rozwiązywania wszelkich problematycznych kwestii, które mogą się pojawić w trakcie wesela.

Jak usadzić gości na weselu? Ogólne zasady

Niezależnie od układu stołów na sali należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

1. Najbliżej młodej pary powinna siedzieć najbliższa rodzina, a więc: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ciocie i wujkowie. Dalsza rodzina, przyjaciele i znajomi mogą zająć miejsca znajdujące się w większej odległości od stołu honorowego.

2. Najważniejsze jest dobre samopoczucie gości, toteż nie należy na siłę ich integrować, mieszając rodziny czy znajomych z obydwu stron. Przy prostokątnym układzie stołów rodzina panny młodej najczęściej zasiada po prawej stronie od stołu honorowego, a pana młodego – po lewej. Istotne jest, żeby biesiadnicy siedzący koło siebie dobrze się znali i czuli komfortowo w swoim towarzystwie, dzięki temu na pewno będą się dobrze bawić. Z tego też powodu nie należy sadzać obok siebie osób skłóconych.

3. Ważnym kryterium przy usadzaniu gości na weselu jest wiek. Osoby w podobnym wieku powinny siedzieć blisko siebie – takie rozwiązanie sprzyja integracji biesiadników i dobrej zabawie. Warto także pomyśleć o osobnym stoliku dla dzieci, jeśli zostały zaproszone. Najmłodsi na pewno będą się najlepiej bawić w swoim towarzystwie.

4. W naszej kulturze najczęściej pary małżeńskie siedzą obok siebie, choć w tym przypadku savoir-vivre mówi, iż małżonków należy usadzić naprzeciw siebie, a obok siebie – narzeczonych. Ta zasada może się jednak okazać trudna w realizacji, zwłaszcza dla zaproszonych gości, którzy najlepiej czują się w towarzystwie swojej drugiej połówki.

5. Kobiety i mężczyzn należy usadzić na przemian, tak aby panie siedziały po prawej stronie panów.

6. Osoby o ograniczonych możliwościach ruchu – starsze oraz niepełnosprawne – które nie są w stanie uczestniczyć w tańcach, powinny móc ze swojego miejsca bez problemu obserwować parkiet taneczny.

7. Aby goście łatwo mogli odnaleźć swoje miejsca, przy wejściu na salę należy umieścić planszę z planem stołów, wpisującą się w motyw przewodni wesela, z odpowiednimi oznaczeniami, gdzie kto siedzi. Na stołach powinny się znaleźć imienne winietki. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy zamieszania przy zajmowaniu miejsc.

Stoły w kształcie prostokąta to tradycyjny sposób usadzania biesiadników na weselu. To praktyczne rozwiązanie, które stwarza dużo możliwości aranżacji – można je ustawić w kształcie liter: „U”, „V” lub „T”. Stoły okrągłe są modne, jednak usadzenie przy nich gości jest nieco bardziej problematyczne. Przy każdym stoliku mieści się tylko kilka osób – trzeba je właściwie dobrać pod względem wieku, powiązań rodzinnych oraz relacji łączących poszczególne osoby. Łatwiej zrealizować to zadanie na małych weselach. W przypadku dużej liczby gości lepiej sprawdzają się stoły prostokątne.

Dla wszystkich par, które w tym roku powiedzą sobie „TAK” przygotowaliśmy poradnik anty trendów na 2020 rok:

Anty trendy ślubne 2020 | Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości