Rybie rekordy. Kto złowił największego szczupaka na świecie

Wędkarz złowił gigantycznego szczupaka
Fot. Dieter Meryl / Getty Images
Waleczny drapieżnik, żyjący w słodkich wodach Azji, Ameryki i Europy - zarówno w rzekach, jak i zbiornikach stojących. Powszechny synonim "taaaakiej ryby". Jego długość może dochodzić nawet do 1,5 metra! A w rzeczywistości, jakie są wymiary największego szczupaka złowionego w Polsce i na świecie?

Atakuje jak strzała, nagle startuje z miejsca, długo czatując nieruchomo na zdobycz. Nie bez powodu wędkarze nazywają branie szczupaka pobiciem - tak mocno atakuje przynętę. Kiedy chybi, rzadko kontynuuje pościg. Poluje na inne - mniejsze ryby, żaby, ptaki, a nawet wodne gryzonie. Gdy już dopadnie zdobycz, obraca ją tak, by pożreć od strony głowy. Próżne są próby oswobodzenia się z jego przepastnej paszczy, bowiem zęby szczupaka skierowane są do wewnątrz - w stronę gardzieli, by skutecznie przytrzymać upolowaną ofiarę. Obok ostrych zębów posiada jeszcze wysokie kły. Do tego uchodzi za kanibala. Nawet dorosłe osobniki potrafią zjadać przedstawicieli tego samego gatunku. Który z wędkarzy nie chciałby mieć takiej ryby za przeciwnika. Który nie chciałby pochwalić się tym, , że największy szczupak na świecie to jego trofeum? Sprawdźmy, co mówią o szczupakach sami wędkarze i kiedy został odłowiony największy szczupak na świecie oraz największy szczupak w Polsce.

Największy szczupak - ile ważył?

W Polskim Związku Wędkarskim obowiązują specjalne zasady zgłaszania rekordowych ryb. Medalowy okaz zgłasza się za pomocą formularza, w którym podaje się gatunek ryby, masę, długość. Trzeba ponadto dokładnie opisać przynętę oraz łowisko, potrzebne będą zdjęcia, dane osobowe oraz dane świadka złowienia rekordowego okazu. Największy szczupak w Polsce to rekord ustanowiony w roku 1976 przez wędkarza Wacława Biegana. Największy szczupak , którego złowił, miał mieć 128 centymetrów długości i masę 24,10 kilograma. W oficjalnych zapisach rekord ten jednak został anulowany ze względów proceduralnych. W tej kwestii do dziś można śledzić burzliwe dyskusje na internetowych forach, gdyż zdaniem wielu wędkarzy powody unieważnienia rekordu nie były oczywiste. Część osób twierdzi, że rekord anulowano wyłącznie na podstawie dostępnych zdjęć. A zdjęcia największego szczupaka złowionego w Polsce wciąż są dostępne w sieci. Trzeba przyznać, że ryba trzymana w rękach wędkarza robi piorunujące wrażenie. Po unieważnieniu, rekord został przyznany największemu szczupakowi w Polsce , złowionemu w roku 1970. Miał mierzyć 130 centymetrów i ważyć nieco ponad 20 kilogramów.

Największy szczupak na świecie

Promocją etycznego wędkarstwa oraz rejestrowaniem rekordowych połowów ryb na świecie zajmuje się stowarzyszenie wędkarskie IGFA (International Game Fish Association). Jego członkowie ustandaryzowali reguły ustanawiania rekordowych połowów w stosunku do wielu gatunków ryb. Do zasad wliczają się: rodzaj wędki, rozmiar haczyka, sposoby jego mocowania, wytrzymałość żyłki lub plecionki - także dodatkowe akcesoria wędkarskie podlegają konkretnym regułom. Również sam połów ma przebiegać według ściśle opisanych zasad - przede wszystkim chodzi o to, by wędkarz samodzielnie dokonywał większości czynności związanych z połowem (zacięcie, holowanie, wyciąganie). Do ewentualnej pomocy wędkarzowi - według zasad IGFA - może dojść dopiero, kiedy ryba znajduje się nad powierzchnią wody. Kiedy wędkarz uznaje, że łowił według wymaganych reguł, powinien wysłać wypełniony oficjalny formularz do IGFA. Największy szczupak na świecie - zatwierdzony przez IGFA - miał zostać złowiony w październiku 1986 roku przez Lothara Louisa. Waga największego szczupaka złowionego na świecie wynosi 25 kilogramów, długość - 138 centymetrów. Wędkarze nie byliby jednak sobą, gdyby nie kwestionowali tego rekordu. Spośród wymienianych największych szczupaków na świecie mówi się o 30-kilowym okazie, złapanym na łowisku komercyjnym.

Zobacz film: Właściwości szczupaka, źródło: Dzień Dobry TVN

Szczupak - dla mięsa czy dla trofeum?

Chociaż posiada dużo ości, mięso szczupaka jest bardzo popularne. Najchętniej jadamy szczupaka smażonego - na ciepło, wprost z patelni lub na zimno - wówczas mięso odkłada się na kilka godzin, by nabrało delikatności. Nadaje się także do grillowania, pieczenia czy duszenia - w Internecie można znaleźć wiele sposobów podawania mięsa szczupaka. Możemy szczupaka serwować w galarecie, można też jego mięso faszerować. Mimo iż jest to chude mięso, według znawców bardzo soczyste i sycące. Zdaniem mistrzów kuchni mięso starszych szczupaków jest mniej wartościowe, dlatego wielu wędkarzy wypuszcza większe osobniki z powrotem do wody, uwieczniając trofeum wyłącznie na zdjęciu.

Szczupak - jak łowić?

Szczupak jest niezwykle popularną wśród wędkarzy rybą. Najbardziej rozpowszechniona metoda jego połowu to spinning. Łowi się go na sztuczne (błystki, woblery) i naturalne przynęty (żywiec). Objęty jest wymiarami oraz okresem ochronnym. Zdaniem doświadczonych wędkarzy, małe sztuki nie są zbyt trudne do złowienia, ale dużym trudno odmówić sprytu (lub lenistwa). Potrafią na przykład zrezygnować z ataku na przynętę, którą wcześniej dokładnie obejrzeli. Najlepiej łowić je o świcie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!