Wędkarstwo potrafi relaksować. Sport ten jest ogromną pasją Mariana Opanii. O swoich zainteresowaniach aktor opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Mateuszowi Hładkiemu.
"Wędkarstwo to moja pasja"
Marian Opania jest pasjonatem wędkarstwa do tego stopnia, że kilka razy do roku podróżuje po całym świecie, by łowić najlepsze i okazałe ryby. Odnosi w tej dyscyplinie duże sukcesy.
Największe sukcesy mam w Norwegii, na Seszelach. W październiki jadę na Madagaskar i tam łowię potwory dosłownie. Po 40 kg np. Halibuty, Tuńczyki.
Okazuje się, że pasji do wędkarstwa nie podziela syn aktora – Bartosz Opania. Pan Marian zabiera na wędkę swojego wnuka.
Chociaż jeszcze na razie nie umie wędki zarzucić, to chcę żeby chociaż trochę tę żyłkę po mnie złapał. Najmłodszy 13-letni wnuczek już tak troszeczkę łowi nad rzeką pod Warszawą, gdzie mamy domek.
>>>Zobacz też: Aktorom rybka brała.
>>>Dla nich wędkowanie to rywalizacja i adrenalina.<<<
Jakie wybrać akcesoria do łowienia?
Zarówno rekreacyjny pobyt nad wodą z wędką, jak i wyczynowe łowienie ryb wymagają od wędkarza, aby miał ze sobą właściwe artykuły wędkarskie. Wbrew pozorom ich wybór wcale nie jest taki łatwy. Dowiedz się, jak wybrać te akcesoria.
Ucieczka od cywilizacji, gdzieś na wodę z wędka, to sprawdzony sposób na rozładowanie stresu. Poznaj najważniejsze artykuły wędkarskie, w które warto wówczas być wyposażonym.
Jakie artykuły wędkarskie należy zabrać ze sobą nad wodę?
Wędkarstwo może być zarówno rekreacyjnym hobby, jak i dyscypliną sportową. Bez względu na to, jak je traktujemy, istnieje kilka artykułów wędkarskich, które muszą mieć i weekendowi wędkarze, i zawodowcy. Do tych przedmiotów zalicza się:
- nóż,
- podbierak,
- żyłki wędkarskie,
- zanęta.
Oprócz wyżej wymienionych artykułów warto również zaopatrzyć się w porządny namiot i parasol wędkarski. Dzięki nim niestraszny będzie deszcz, który nierzadko może popsuć wędkarską wyprawę. Do powyższej listy artykułów wędkarskich można bez problemu dopisać jeszcze kilkadziesiąt innych przedmiotów, bo te wymienione to absolutne minimum.
Nóż na ryby – niezbędny artykuł wędkarski
Ostry nóż to narzędzie, którego nie może zabraknąć w niezbędniku wędkarza. Dzięki niemu może rozciąć zaplątaną żyłkę lub delikatnie wyjąć haczyk, gdy zbyt mocno zakleszczy się w pysku ryby. Podczas wybierania noża, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ostrze i to, z jakiego materiału jest wykonane. Najpopularniejszym tworzywem jest stal, choć można kupić również noże tytanowe czy ze stopów kobaltu.
Nóż to artykuł wędkarski, z którego wędkarz korzysta niemal na każdej wyprawie. Z tego powodu sprzęt musi być sprężysty, wytrzymały oraz odporny na ścieranie i pęknięcia. Ponadto nóż wędkarski nie może rdzewieć. Słaby nóż po kontakcie z wodą morską będzie się nadawał już tylko do wyrzucenia.
Co więcej, jeżeli zależy nam, by za pomocą tego narzędzia filetować ryby, należy kupić nóż z cienkim i sprężystym ostrzem, wykonanym z dobrej stali. W przeciwnym wypadku urządzenie się złamie w trakcie oprawiania ryby.
Innym artykułem wędkarskim nadającym się do wypraw na wodę jest tzw. multitool. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które może być zarówno łyżką, nożem czy otwieraczem do butelek. Można z powodzeniem używać go w zamiast noża.
Chcesz łowić duże ryby? Bez podbieraka ani rusz
Jest to jeden z tych artykułów wędkarskich, bez którego trudno wyciągnąć z wody większą rybę. Zakup podbieraka jest niemal koniecznością dla każdego wędkarza polującego np. na karpie. Urządzenie składa się z kosza, łącznika i sztycy. Podczas wybierania podbieraka należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane te elementy. Ramiona kosza i sztyca muszą być lekkie i wytrzymałe. Najlepsze są te stworzone z włókien szklanych lub węglowych. Co do łącznika, to warto wybrać aluminiowy – aluminium jest trwałe i wytrzymuje naprężenia.
Przy zakupie tego artykułu wędkarskiego dużo uwagi należy poświęcić siatce przymocowanej do podbieraka. Im drobniejsze oczka będzie posiadać, tym większa szansa, że ryba nie ucierpi podczas podbierania. Warto też zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonana siatka. Te najlepsze nie absorbują wody oraz zapachów, więc można szybko schować ją do pokrowca po zakończeniu łowienia.
Na rynku wędkarskim istnieją różne akcesoria do podbieraków. Ten sprzęt można doposażyć np. w pływak, dzięki któremu głowica podbieraka nie opadnie na dno.
Żyłka wędkarska – o czym pamiętać przy zakupie
W sklepach wędkarskich przeważnie znajdziemy dwa rodzaje żyłek wędkarskich:
- plecione,
- pojedyncze.
Żyłki plecione świetnie sprawdzają się podczas najbardziej wymagających połowów. Są wykonane ze splecionych ze sobą włókien, a największą ich zaletą jest wytrzymałość. Ich zakup warto rozważyć, gdy zamierza się szukać ryb na wymagającym łowisku. Z kolei żyłki pojedyncze są artykułem wędkarskim przeznaczonym dla początkujących wędkarzy. Świetnie się sprawdzą podczas połowów mniejszych ryb.
Najważniejszym parametrem żyłki jest jej grubość. Bez względu na to, którą z nich się kupuje, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to. Cienkie żyłki są bardziej elastyczne, a te grube wytrzymalsze i przeznaczone do połowu większych ryb.
Zanęta – potrzebna na każdej wyprawie
Dobra zanęta to często połowa sukcesu. Ten artykuł wędkarski dobiera się w zależności od łowiska czy gatunków ryb. Innej zanęty używa się nad jeziorem, innej nad rzeką czy kanałem; Innej zanęty używa się polująca na leszcze, a innej na karpia, lina czy płoć. W sklepach wędkarskich można kupić gotowe mieszanki, a podczas wybierania warto zwrócić uwagę, z jakich składników je przygotowano.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF