Madagaskar – państwo lemurów i lasów tropikalnych. Co warto tam zwiedzić?

Lemur. Madagaskar
Fot. Getty Images/vasiliki
Madagaskar to malownicze wioski, wyjątkowe parki narodowe oraz tereny z bogatą historią. Kiedy jechać na Madagaskar i co warto tam zobaczyć?

Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa na świecie, która znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki. Jest ciekawym kierunkiem turystycznym, które na początek warto odwiedzić z biurem podróży. Jakie ciekawostki kryje w sobie piękna wyspa Madagaskar i kiedy warto się tam wybrać?

Zobacz też: Faliraki na Rodos – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć w mieście? >>>

Co warto wiedzieć o wyspie Madagaskar?

Wyspa Madagaskar znajduje się w zachodniej części Oceanu Indyjskiego i jest pierwszą co do wielkości wyspą w Afryce. Na Madagaskarze mówi się w języku malgaskim lub francuskim i wyznaje wiarę chrześcijańską lub mitologię malgaską. Ze względu na duże zainteresowanie obszarem wyspy, a więc rozwój infrastruktury i rosnące zaludnienie, stan lokalnej przyrody jest zagrożony. Z drugiej strony, wzrost gospodarczy, powstawanie przedsiębiorstw, szkół i szpitali jest dużą szansą na zdobycie pracy i doświadczenia przez mieszkańców. 75% ludności żyjącej na wyspie zajmuje się rolnictwem, a najpowszechniejsze produkty uprawne to ryż, ziemniaki, bataty, kukurydza, maniok oraz cytrusy, awokado, melony i liczne przyprawy. Na Madagaskarze uprawia się również banany, kawę i trzcinę cukrową oraz bawełnę i wanilię.

Należy pamiętać o tym, że przed wyjazdem na wyspę niezbędne jest wykonanie szczepienia na żółtą febrę i malarię.

Stolica Madagaskaru

Stolica Madagaskaru to największe miasto na wyspie o ciekawej nazwie Antananarywa, które powstało w 1625 roku. Obecnie gęstość zaludnienia w stolicy Madagaskaru to ponad milion osób. Na północy miasta znajduje się lotnisko Ivato , a najciekawsze miejsca, które warto tam zobaczyć, to m.in. kompleks pałacowy Królowej Ranavalony I, który odbudowano po wielkim pożarze w 1995 roku. Będąc w Antananarywie, warto zobaczyć także Plac Andohalo oraz archikatedrę metropolitalną Niepokalanego Poczęcia NMP, wioskę Tranovola, świątynię Ambohipotsy zaprojektowaną przez brytyjczyka, Pałac Andafiavaratra, w którym można obejrzeć ekspozycje historyczne oraz Targ Analakely, gdzie poznamy lokalną kuchnię, kupimy pamiątki i ubrania. W Antananarywie znajduje się sztuczny zbiornik wodny stworzony przez Jamesa Camerona na dawnych terenach bagiennych. Na środku Jeziora Anosy znajduje się pomnik ku czci pamięci osób walczących w I Wojnie Światowej, który powstał z inicjatywy francuzów.

Zobacz też: Khajuraho – niezwykłe świątynie w samym sercu Indii >>>

Co warto zobaczyć na Madagaskarze?

Doskonałą lekcją historii jest zdecydowanie wzgórze Ambohimanga, które mieści się w gminie Ambohimanga Rova i od 2001 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W tym miejscu poznamy kulturę Malgaszów oraz historię polityczną i społeczną Madagaskaru z XV wieku. Ambohimanga jest miejscem pochówku władców królestwa Madagaskaru i składa się z systemu fortyfikacji, kamiennych bram, licznych budynków, miejsc świętych oraz gruntów rolnych. Wzgórze Ambohimanga chroni królewskie drzewa i lecznicze gatunki roślin oraz świętą fontannę i baseny.

W okolicy miasta Antsirabe w prowincji Antananarywa znajduje się piękne jezioro Tritriva o głębokości 80 m i wulkanicznym pochodzeniu. Jezioro wyróżnia wyjątkowy kolor, ukształtowanie terenu oraz kształt zbliżony do Madagaskaru.

Na zachodzie Madagaskaru, w pobliżu Kanału Mozambickiego, znajduje się słynna droga wysadzana baobabami sięgającymi nawet 30 metrów. Ciekawostką Madagaskaru jest fakt, że do stworzenia alei tych niezwykłych drzew nie przyczyniła się ludzka ręka, a sama natura.

Parki Narodowe na Madagaskarze

W środkowo-wschodniej części Madagaskaru znajduje się utworzony w roku 1991 Park Narodowy Ranomafana o powierzchni 416,01 km². Wilgotny las równikowy pokrywający teren parku jest znakomitym środowiskiem dla roślin i zwierząt. W parku rosną storczyki Aerangis, Aeranthes, Angraecum, Bulbophyllum i Jumellea, paprocie zanokcicowate, żyje 115 gatunków ptaków, 62 gatunków gadów, 90 gatunków motyli, 98 gatunków płazów i kilka gatunków lemurów. Klimat Parku Narodowego Ranomafana jest wilgotny przez cały rok, a średnia temperatura wynosi od 14 do 20℃. Turyści mają możliwość poznania wnętrza parku z przewodnikiem, spacerując po pięciu szlakach pieszych.

Warto również odwiedzić Park Narodowy Isalo położony w regionie Ihorombe, w którym żyje wiele niespotykanych zwierząt, Park Narodowy Tsingy de Bemaraha z widowiskowymi formami wapiennymi oraz Park Narodowy Andasibe-Mantadia , którego symbolem jest owocożerny ssak indris.

Zobacz też: Kurlandia – historyczna kraina Łotwy zamknięta w pięknej przyrodzie >>>

Kiedy jechać na Madagaskar?

Jeżeli chcemy jechać na Madagaskar latem, musimy liczyć się z wysoką temperaturą powietrza, która wynosi 27–33℃ oraz z licznymi opadami deszczu, które mogą zniweczyć wiele planów. Mniej obfite opady deszczu trwają od kwietnia do września w czasie pory suchej, a dodatkowo te miesiące charakteryzują się mniej uciążliwą temperaturą. Kiedy nie jechać na Madagaskar? Najgorszym czasem na wyjazd jest pora deszczowa, czyli między listopadem a kwietniem, która obfituje w podtopienia dróg i domów. Ile trwa lot na Madagaskar? Średni czas podróży z Warszawy na wyspę Madagaskar wynosi 18 godzin i należy liczyć się z co najmniej dwiema przesiadkami. Wizę otrzymujemy na lotnisku w Antananarywie, należy mieć przy sobie również dwa zdjęcia, paszport i bilet powrotny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości