- Gdzie znajduje się polskie Miasto Aniołów?
- Plenery rzeźbiarskie w Farynach
Faryny to miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi. W urokliwej wiosce zachowała się drewniana i murowana zabudowa z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Tym, co wyróżnia Faryny jest niezwykły zbiór ogromnych drewnianych rzeźb: aniołów, które stoją rozlokowane przy poszczególnych posesjach oraz przy drewnianym kościółku.
Jak mówi ksiądz proboszcz Robert Nurczyk, pomysłodawca i twórca "Miasta Aniołów" w Farynach, dzięki tym rzeźbom to najlepiej strzeżona wieś w powiecie, ponieważ kiedy wszyscy śpią, na straży spokoju stoją zastępy aniołów. Czuwają nad miejscowością i jej mieszkańcami.
Ksiądz Robert Nurczyk śluby kapłańskie złożył 4 czerwca 2005 roku w Olsztynie. Pochodzi z Bytomia. Tam się wychował, uczył, był ministrantem i to tam podjął decyzję o zostaniu księdzem. Ponieważ pochodzi z artystycznej rodziny, pragnął połączyć wiarę i sztukę w jedno - tak zrodził się pomysł na rzeźbienie aniołów.
Plenery rzeźbiarskie w Farynach
Od kilku lat ksiądz Nurczyk oraz mieszkająca w Farynach artystka rzeźbiarka Urszula Nadolna organizują w Farynach plenery rzeźbiarskie, podczas których powstają kolejne dwumetrowe anioły. Podczas plenerów kilkoro zaproszonych artystów przez cztery dni rzeźbi anioły, które stoją później w różnych częściach miejscowości.
Wiele osób przychodzi zobaczyć postępy prac rzeźbiarskich. Dzieci oraz inni mieszkańcy Faryn są zainteresowani i z chęcią sami sięgają po kawałek drewna, aby spróbować sił w tej nowej technice.
Anioły są miłą ozdobą tej małej miejscowości. Przejeżdżając przez Faryny, nie sposób nie zatrzymać się przy nich. Natomiast przy plebanii stoi kapliczka, którą ksiądz Robert wyrzeźbił wspólnie ze swoim tatą. W ramach działań artystycznych oprócz kolejnych aniołów, powstał we wsi także mural. Przedstawia on historię wioski.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN