Najlepsze przepisy na piankolinę

dziecko
gettyimages.com/StefaNikolic
Piankolina to obok ciastoliny i piasku kinetycznego jedna z najpopularniejszych mas plastycznych. Można ją kupić jako gotowy produkt w sklepie, jednak ze względu na prosty skład łatwo robi się ją również w domu. Przepis na piankolinę opiera się na kilku składnikach, dlatego warto wykorzystać go podczas codziennej zabawy.

Jak zrobić piankolinę? Podstawą takiej masy jest najczęściej pianka do golenia, która odpowiada za jej odpowiednią miękkość i elastyczność. Popularna jest też piankolina kuleczkowa z dodatkiem kulek styropianowych, dzięki którym doznania sensoryczne są jeszcze bardziej intensywne.

Co to jest piankolina?

Piankolina jest polecana przez wielu rodziców do kreatywnej zabawy z dziećmi. To łatwo dostępny produkt, ponieważ znajduje się w ofercie wielu sklepów, a jednocześnie można ją wykonać samodzielnie w domu. Co to jest piankolina? To specjalna, wysoce elastyczna i miękka masa. Jest nieco bardziej krucha i lżejsza niż plastelina. Z kolei od piasku kinetycznego odróżnia ją zwarta struktura. Mimo że piankolina ma inną konsystencję niż tego typu masy, zachowuje podobne właściwości. Można ją ugniatać, rozdzielać, a przede wszystkim robić z niej różne obiekty, kształty czy postacie.

Zabawa z piankoliną dla dzieci

Zabawa z piankoliną stymuluje rozwój dziecka. Wykorzystanie jej w codziennych zajęciach jest też przykładem twórczej pracy. Dlaczego warto bawić się piankoliną dla dzieci?

  • Zabawa z masą pozwala na integrację sensoryczną, czyli poznawanie otaczającego świata wieloma zmysłami jednocześnie. Angażując dotyk, węch, słuch i wzrok, dziecko zdobywa wiedzę o zachodzących wokół niego zjawiskach.
    • Zabawa piankoliną rozwija wyobraźnię, zdolności manualne oraz pełni funkcję edukacyjną (dziecko poznaje kształty i kolory).
      • Masa jest na tyle elastyczna, że można z niej wykonywać kształty oraz figury płaskie lub przestrzenne. Piankolina bez styropianowych kuleczek może być używana również z akcesoriami przeznaczonymi do ciastoliny.
        • Piankolina nie brudzi (w wersji ze styropianowymi kulkami) i nie wysycha w przeciwieństwie do plasteliny lub ciastoliny. Można ją przechowywać w pojemniku.

          Piankolina wraz z innymi tego typu masami jest polecana do prac artystycznych, rozwijających umiejętności dziecka. Kreatywne spędzanie czasu przy takiej zabawie umocni więzi rodzinne i sprawi najmłodszym wiele radości.

          Przepis na piankolinę

          Przepis na piankolinę jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Potrzebne składniki znajdują się w większości domów lub są łatwo dostępne w sklepach. Jest wiele wersji przepisu, ale różnią się jedynie drobnymi szczegółami. Głównym składnikiem jest pianka do golenia (damska lub męska). Jak zrobić piankolinę? Oto najlepszy przepis:

          Składniki:

          • opakowanie pianki do golenia (standardowe opakowanie ma 200 ml),
            • 1 kg mąki ziemniaczanej,
              • barwniki spożywcze lub brokat,
                • kilka kropel płynu do mycia naczyń lub żelu do mycia (opcjonalnie).

                  Przygotowanie:

                  Do dużej miski wyciśnij piankę, następnie dosyp mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie dodaj płyn do naczyń lub żel do mycia. Wyrobioną masę podziel na kilka mniejszych części i do każdej z nich dodaj kilka kropel barwnika. Można też dosypać brokat. Kiedy piankolina uzyska jednolitą konsystencję, jest gotowa do zabawy.

                  Piankolina kuleczkowa

                  Oprócz prostego przepisu na piankolinę, który tak naprawdę opiera się na tylko dwóch składnikach (piance do golenia i mące), można też wykonać wersję z kuleczkami. Jest to twardsza i ciekawsza w dotyku masa, która nie brudzi rąk ani ubrania. Jej zaletą jest też fakt, że nie wysycha, więc można jej używać wielokrotnie. Piankolina kuleczkowa jest elastyczna i doskonale nadaje się do tworzenia przestrzennych postaci, które można wykończyć dodatkowymi akcesoriami typu nóżki, ręce, oczy, kapelusz czy okulary (dostępnymi w gotowych zestawach). Masę z łatwością wykonamy samodzielnie w domu.

                  Oto przepis na piankolinę kuleczkową:

                  Składniki:

                  • 3 łyżeczki pianki do golenia,
                    • garść kuleczek styropianowych,
                      • 3 łyżeczki białego kleju w płynie,
                        • 3 łyżeczki płynu do prania,
                          • barwnik spożywczy.

                            Przygotowanie:

                            Piankę umieść w misce, następnie dodaj klej w płynie i całość wymieszaj. Do masy stopniowo dodawaj płyn do prania, cały czas mieszając. Pod koniec dodaj kilka kropel barwnika. Gdy masa uzyska jednolitą konsystencję, wsyp do miski część kuleczek. Ugniataj piankolinę, a po minucie dodaj kolejną porcję kuleczek, aby wszystkie połączyły się z żelową substancją i nabrały koloru. Możesz dodać więcej kuleczek, byleby masa zachowała elastyczność i plastyczność. Można ją wtedy rozrywać, ugniatać i łączyć z elementami w innym kolorze. Zrobione z piankoliny kuleczkowej postacie można wykończyć prostymi dodatkami, takimi jak ruchome oczy, kolorowe rurki czy piórka.

                            Zobacz też:

                            Zabawy dla dzieci w domu – rozwiązania skuteczne w każdym wieku

                            Jak zrobić wulkan z sody kuchennej? Bezpieczny eksperyment chemiczny i zabawa dla dzieci

                            Majsterkowanie dla dzieci w każdym wieku!

                            Autor: Adrianna Kowalczyk

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości