Ciąża

"Rodziłam 36 godzin w bólu". Jak tego uniknąć? Trenerka porodów naturalnych pokazuje sposób

Ciąża

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TikTok
Kobieta na sali porodowej

Jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu kobiety, czyli narodziny dziecka, okupiony jest najczęściej niewyobrażalnym bólem. Jak zminimalizować traumatyczność tego doświadczenia i czerpać z niego radość nawet wtedy, kiedy ułożenie malucha jest nieprawidłowe? Certyfikowana doradczyni porodowa zna odpowiedź na to pytanie.

Jak uniknąć długiego i bolesnego porodu? Doula radzi

Krisha Crosley wykorzystuje media społecznościowe do tego, by za ich pośrednictwem przekazywać wartościową wiedzę na temat porodów naturalnych. Amerykanka zdobyła certyfikat umożliwiający podjęcie pracy douli oraz doradczyni porodowej i laktacyjnej.

Tym razem na TikToku poruszyła bardzo istotny temat nieprawidłowego ułożenia dziecka podczas narodzin. Ekspertka uświadomiła, że przechylona głowa malucha może utrudnić mu wyjście na świat i tym samym wywołać bóle u matki. To najczęstsza przyczyna długich porodów, które trwają nawet kilkadziesiąt godzin.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

- Czasami dzieci próbują zejść przez miednicę z przechyloną głową. Główka dziecka nie jest dobrze przyłożona do szyjki macicy, więc ona nie pracuje prawidłowo. Poród nie postępuje. Brak równowagi w miednicy może spowodować nieprawidłowe ułożenie dziecka. Dobrze ułożone dziecko może prowadzić do skrócenia porodu i może ułatwić etap parcia - tłumaczy specjalistka.

Krisha Crosley wyjaśnia, że ciężarna ma znikomy wpływ na poprawę ułożenia dziecka, ale może podczas porodu zmienić swoją pozycję ciała i tym samym umożliwić maluchowi szybsze wyjście na świat. Doula zobrazowała na nagraniu poprawny oraz niepoprawny proces narodzin. Za pomocą balonu oraz lalki uświadomiła, że odpowiednie ułożenie miednicy jest kluczem do bezbolesnego i ekspresowego rozwiązania.

Ułożenie miednicy podczas porodu. Jak wpływa na jego długość?

Słowa amerykańskiej specjalistki zostały potwierdzone przez komentujące jej nagranie użytkowniczki TikToka. Młode mamy podzieliły się w sieci własnymi historiami. Niektóre z nich doznały trudnego i długotrwałego porodu, inne natomiast dzięki pomocy doświadczonej położnej zmieniły swoją pozycję ciała, by przyspieszyć proces narodzin.

- Też tak miałam! Słuchajcie jej, bo to nieprzyjemne uczucie.

- Miałam taką sytuację z drugim dzieckiem. Moja położna pomogła mi ułożyć ciało w innej pozycji i mój chłopczyk pojawił się na świecie. Bez żadnych łez i bólu.

- To przydarzyło się mi kilka dni temu. Rodziłam 36 godzin w bólu. Zakończyło się wykonaniem cesarskiego cięcia - czytamy w wyznaniach.

@serenitylifedoula Sometimes babies try to descend through the pelvis with a tilted head, also known as ascenlytic. The head is not well applied to the cervix so there is no cervical change leading to an extremely long, arduous labor. Imbalances in the pelvis can cause a baby to descend malpositioned. A well positioned baby can lead to a shorter labor and can make the pushing stage easier. TRAIN! #trainforbirth #naturalbirth #fyp #fypbirth #birthing #naturalbirthtrainer #birth #momtobe2022 #doulakrisha #laboranddelivery #baby ♬ original sound - serenitylifedoula

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images, TikTok

Pozostałe wiadomości