Staniki dla dzieci najczęściej swoim wyglądem przypominają kuse bluzeczki i topy. Ich celem jest oczywiście ochrona wrażliwych części ciała i przyzwyczajanie biustu do tej dodatkowej ochrony. Dla dziewczynki pierwszy stanik to moment przełomowy, sygnalizujący jej, że powoli zaczyna wchodzić w świat kobiet.
Stanik dla dzieci – kiedy kupić?
Staniki dla dzieci w wieku 9 lat kupisz bez najmniejszego problemu. Nie oznacza to jednak, że swojej 9-letniej córce koniecznie musisz już kupić stanik. Przede wszystkim liczy się tutaj zdanie małej kobiety. Często to ona sygnalizuje taką potrzebę i w takiej sytuacji należy podjąć temat. Samodzielnie należy go poruszyć, gdy zauważysz rosnący biust córki, jej zmieniające się kształty. W takim przypadku również należy zacząć myśleć o staniku dziecięcym. Niektóre dziewczynki zaczynają nosić staniki dla dzieci w wieku 12 lat , a czasami później. U innych dzieje się to trochę szybciej, wszystko zależy od rozwoju fizycznego i gotowości dziewczynki do podjęcia tematu.
Jak wybierać stanik dla dzieci?
Staniki dziecięce są bardzo różne. Najczęściej w ogóle nie przypominają one tradycyjnego biustonosza, a przyzwyczajają dziewczynkę do tego dodatkowego elementu stroju. Wśród staników dziecięcych królują braletki (staniki przypominające krótkie bluzeczki na szerokich ramionach, odcięte pod biustem) . Pojawiają się również inne, przypominające topy i cienkie bluzeczki na ramiączkach. Ważnym punktem jest również stanik sportowy dla dzieci . Najczęściej występuje on w analogicznych modelach, jak staniki dzienne, natomiast wykonany jest z nieco innego materiału. Wszystkie modele staników dziecięcych są pozbawione fiszbin, zbędnych szwów i usztywnień. Ciekawą propozycją jest stanik bezszwowy. Osobną sprawą są natomiast kolory staników. Pierwszy biustonosz najczęściej jest biały, warto jednak przyjrzeć się ofercie. Staniki dla dzieci w wieku 10 lat i więcej są kolorowe, kuszą ciekawymi wzorami, atrakcyjnymi aplikacjami, sprawiając, że dziewczynka sama chce je zakładać.
Stanik sportowy dla dzieci – tak czy nie?
Staniki sportowe dla dzieci tworzą osobną grupę dziecięcej bielizny. I jest to grupa, której z pewnością warto się przyjrzeć. Jeśli biust dziewczynki zaczyna dynamicznie rosnąć, to aktywność fizyczna na pewnym etapie może się dla niej wiązać z dyskomfortem. Nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Komentarze innych dzieci, szczególnie chłopców, mogą okazać się bolesne i zniechęcić dziewczynę do uważnego przyglądania się swoim piersiom. Przede wszystkim jednak intensywny wysiłek fizyczny powodować może otarcia, zbyt silne wstrząsy także nie wpływają zbyt dobrze na mięśnie biustu. W takim przypadku stanik sportowy dla dzieci jest idealnym rozwiązaniem. Stanowi on dziecięcą kopię tych modeli, które noszą dorosłe kobiety. Jest wygodny, lekko spłaszcza biust (co część dziewczynek będzie sobie z pewnością cenić). Topowe marki sportowe: Adidas, Nike, Under Armour czy Reebok mają osobną linię kolekcji dedykowaną dzieciom.
Staniki dziecięce – jak mierzyć?
Stanik dla dzieci przede wszystkim nie powinien mieć żadnych usztywnień i fiszbin. Dobieramy go po tabeli rozmiarów przygotowanej specjalnie dla staników dziecięcych. W tym celu potrzebujemy dwóch pomiarów: obwodu pod biustem i obwodu na wysokości brodawek . Najlepiej jednak każdy stanik przymierzyć. Należy zwrócić uwagę, czy dobrze układa się on na biuście, czy „zbiera” całą pierś i ją lekko podtrzymuje. Nie wszystkie staniki dla dzieci w wieku 10 lat muszą być idealne dla dziewczynki w tym wieku. Działa tutaj dokładnie ta sama reguła, która dorosłej kobiecie każe sprawdzać każdą miseczkę, zanim się zdecyduje na konkretny model biustonosza. Warto o ten komfort noszenia zadbać również w przypadku stanika dziecięcego, ponieważ będzie to wpływało na późniejsze podejście dziewczynki do kwestii biustonoszy.
Wybierz stanik dziecięcy i porozmawiaj o piersiach
Stanik dziecięcy to idealny pretekst do rozmowy nie tylko o piersiach. Wybierając z córką stanik, możesz jednocześnie rozmawiać z nią o tym, jak w przeciągu kilku najbliższych lat będzie zmieniała się jej fizyczność. Możesz także wskazać na istotną rolę samobadania piersi. Generalnie w trakcie takiej rozmowy warto po raz pierwszy podjąć z córką rozmowę na temat troski o kobiece ciało i zdrowie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+