Czy spódnica ołówkowa nadaje się jedyne na formalne okazje i do biura? Okazuje się, że nie. Bogactwo wzorów, przeszyć, kieszeni czy guzików sprawia, że ten element garderoby staje się coraz bardziej uniwersalny.
Na rynku pojawią się coraz to bardziej innowacyjne wersje spódnicy w stosunku do klasycznego kroju. Mamy m.in. spódnice ołówkowe asymetryczne albo z seksownym rozcięciem z boku. Słowem – jest w czym wybierać. Jak znaleźć spódnicę idealną dla siebie?
Spódnica ołówkowa – dla kogo?
Jej angielska nazwa to pencil skirt , nadana została ze względu na smukły krój spódnicy, który wydłuża nogi i sprawia, że sylwetka wydaje się szczuplejsza. Spódnica ołówkowa midi znajduje obecnie szereg zastosowań. Nie jest już tylko dress codem w biurze, ale nadaje się także do stylizacji casual , a nawet na wielkie wyjścia (np. wesela czy ekskluzywne przyjęcia). Dla jakich kobiet została stworzona spódnica ołówkowa? Nie da się ukryć, że pencil skirt najlepiej prezentuje się na szczupłej sylwetce. Taki krój podkreśla bowiem wszelkie krągłości, więc spódnica na pewno uwydatni wszelkie dodatkowe kilogramy. Nie oznacza to, że panie o szerokich biodrach czy wydatnej pupie nie mogą nosić spódnicy ołówkowej. Kobiece kształty warto pokazać jednak we właściwy sposób. Wystarczy pamiętać o prostej regule zrównoważenia proporcji, tak, by dodatkowe centymetry nie rzucały się w oczy. Jak to zrobić? Bluzka z żabotem, koszula lub żakiet sprawi, że dół wyda się optycznie smuklejszy. Dekoracyjne bluzki lub te z dużym printem, np. w kwiaty, będą odwracały uwagę od newralgicznych stref i sprawią, że całość będzie prezentować się harmonijnie i z klasą. Spódnica ołówkowa nie jest jednak polecana paniom o figurze typu „jabłko”, nawet jeśli wysoki stan będzie maskował brzuszek. Jeśli obwód w tej części ciała jest spory, nie warto zwracać na niego uwagi obcisłym strojem, chyba, że założymy do niej oversizowy sweter w wersji casual .
Spódnica ołówkowa a materiał
Obserwując propozycje projektantów, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że moda na spódnice ołówkowe nieustannie ewoluuje. Na rynku pojawiają się coraz bardziej oryginalne fasony, które przełamują schemat klasycznej czarnej spódnicy ołówkowej, kojarzonej zazwyczaj w duecie z marynarką czy koszulą. Zmienia się także rodzaj obuwia zalecany do tego typu spódnic. Nie są to jedynie czółenka czy szpilki, ale także trampki, anckle shoe s czy nawet kowbojki!
Hitem wśród gwiazd jest spódnica ołówkowa ze skóry z rozcięciem z boku. W takiej wersji prezentuje się ona odważnie, będzie odpowiednia tylko dla pań o nienagannej figurze (błyszcząca skóra jest „bezwzględna” dla wszelkich niedoskonałości sylwetki). To idealna propozycja do stworzenia stylizacji w stylu rockowym, choć nie tylko. Czarna spódnica ze skóry o kroju ołówkowym zestawiona z elegancką białą bluzką i czarną marynarką lub długim beżowym płaszczem może z powodzeniem zastąpić klasyczną spódnicę w sytuacjach biznesowych. Inne kolory, takie jak czerwień, bordo, brąz czy szarość, sprawdzą się w stylizacjach casual, np. w zestawieniach z t-shirtem i jeansową kurtką czy kraciastą koszulą.
Spódnica ołówkowa na sportowo to jedna z ciekawszych wariacji, mimo że dresowy materiał pozornie nie wydaje się trafnym pomysłem. Dresowa spódnica ołówkowa - oprócz klasycznej sportowej szarości - jest szyta także z ciemnych tkanin i w takiej odsłonie może posłużyć do stworzenia stylizacji spod znaku sportowej elegancji. Można ją połączyć z luźną bluzką czy obcisłym golfem w jednym kolorze oraz tenisówkami albo butami flip on . Ciekawymi propozycjami spódnicy ołówkowej dresowej są modele w marynarskie paski lub te z napisami po bokach.
Spódnica ołówkowa z wysokim stanem, wykonana z koronki, będzie idealnie wyglądać jako element stroju na wesele czy bankiet, zwłaszcza zestawiona z identyczną górą. W wersji casual można ją połączyć z t-shirtem, golfem czy nawet krótką bluzką eksponującą brzuch. W każdym z tych wydań będzie najlepiej prezentować się z sandałami na szpilce.
Spódnica ołówkowa – jakie kroje są modne?
Spódnica ołówkowa z kieszeniami to bardzo interesująca opcja dla fanek tego kroju. Do jakiego stylu pasuje ten fason? Ten z ukrytymi kieszeniami jest znany w wersji biznesowej dodając prostym krojom odrobinę nonszalancji. Natomiast te z widocznymi kieszeniami z patkami i guzikami wyglądają świetnie na tkaninie z printem moro.
Z kolei sukienka ołówkowa bandażowa w odcieniu gołębim świetnie komponuje się z górą w kolorze pudrowego różu (marynarką lub elegancką bluzką). Nie należy jednak przy takim kroju mieszać faktur. Jeśli dół jest dekoracyjny, nie zestawiajmy go z falbanami czy paskami na górze. Postawmy na klasykę i gładkie bluzki.
Dla pań, które kochają spódnice ołówkowe, ale mają wystający brzuszek, doskonałe będą modele z baskinką. Taki krój zamaskuje centralną część ciała, skupiając całą uwagę na szczupłych nogach. Natomiast fasony z lampasem po boku optycznie wyszczuplą krągłe biodra. Warunkiem jest jednak to, aby był w ciemniejszym kolorze niż reszta spódnicy.
Modne są też spódnice ołówkowe z guzikami umieszczonymi dwurzędowo, na krawędzi materiału (fasony o kroju kopertowym) czy wzdłuż linii kieszeni.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN