Porady stylistki

Rozmiar stanika – jak wyznaczyć samodzielnie?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Kobieta mierzy sobie obwód biustu

Rozmiar stanika to podstawowa informacja, która umożliwia nam zakup odpowiednio dobranej bielizny. W przypadku kobiecej bielizny nie zawsze jest bowiem tak, że ten sam model występuje w rozmiarze 75B i 80F. Rozmiary staników warunkują w jakimś stopniu bieliźnianą ofertę. Nie każdy stanik będzie pasował do dużego biustu, a nie każdy do małego. Tym bardziej więc warto dokładnie oznaczyć rozmiary biustu.

Rozmiary biustonoszy bywają różnie oznaczone. W Polsce jednak większość producentów posługuje się tą samą rozmiarówką. Do jej określenia potrzebne są dwie dane. Jedna to rozmiar miseczki, druga – obwód pod biustem. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie dla danego biustu modele staników.

Jak zmierzyć rozmiar biustu?

Rozmiar miseczki to jeden z najważniejszych brafitterskich wymiarów. Rozmiar biustonosza w dużej mierze zależy właśnie od miseczki, choć nie powinno się (co się paniom notorycznie zdarza) lekceważyć obwodu pod biustem. Dopasowanie odpowiedniego stanika powinno zakładać idealne dobranie zbierającej cały biust miseczki, jak i obwodu, który nie będzie za luźny, ani za ciasny. Tylko tak można dobrze dobierać biustonosze. Duże rozmiary miseczki nie warunkują wcale dużego obwodu pod biustem i na odwrót.

Rozmiary biustów ustala się dzięki dwóm wymiarom: obwodowi pod biustem i obwodowi w biuście. Ten drugi wyznacza się, dokonując pomiaru na wysokości brodawek.

Jak dobrać rozmiar stanika – rozmiary miseczek

Rozmiarówka biustonoszy w dużej mierze bazuje na odwodzie i rozmiarze miseczki. Jak obliczyć rozmiar stanika? Ten drugi pomiar ustala się poprzez odjęcie od obwodu w biuście obwodu pod biustem. Wyniki tego odejmowania pozwalają ustalić rozmiar miseczki :

AA: 7-9 cm;

A: 9,5-11,5 cm;

B: 12-14 cm;

C: 14,5-16,5 cm;

D: 17-19 cm;

DD: 19,5-21,5 cm;

E: 22 -24 cm;

F: 24,5-26, 5 cm.

To orientacyjna rozmiarówka jednego z polskich producentów, natomiast jest ona analogiczna lub bardzo zbliżona do większości rozmiarów biustonoszy sprzedawanych w Polsce.

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Biustonosze – rozmiary małe, średnie lub duże – wszystkie dobiera się w oparciu o tę samą rozmiarówkę. Oczywiście najlepszym sposobem jest zmierzenie biustonosza w sklepie - wtedy najlepiej sprawdzimy, czy wszystko układa się idealnie. Każda kobieta ma nieco inny biust, o nieco innym kształcie, napięciu skóry, rozstawieniu. To wszystko wpływa na to, że nie każdy stanik rozmiar D75 będzie idealnie pasował na kobietę, która do tej pory właśnie taki rozmiar nosiła.

Jak zmierzyć rozmiar stanika – jak wybierać?

Najmniejszy rozmiar stanika także wymaga profesjonalnego podejścia do jego zakupu. Przyjęło się, że rozmiar G wymaga mierzenia i dokładnego dobrania biustonosza. Oczywiście tak, ale w równym stopniu wymaga tego biust dziewczyny noszącej stanik rozmiar C , B bądź A. O każdy biust, w jakim rozmiarze by on nie występował, należy dbać. Tym bardziej więc trzeba wiedzieć, jak zmierzyć rozmiar biustonosza tak, aby otrzymać jak najbardziej dokładny wynik.

Jaki rozmiar stanika nosić powinna dana kobieta, ustala się dzięki wskazanym wyżej pomiarom. Można ich dokonać w domu – wystarczy centymetr krawiecki. Jeśli ktoś nie wiem, jak obliczyć rozmiar biustonosza, może skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów albo specjalnych centymetrów brafitterski , które oferuje większość producentów i sprzedawców biustonoszy. Jeśli zaś ktoś kompletnie nie wie, jak sprawdzić rozmiar stanika, zawsze może skorzystać w pomocy profesjonalnej brafitterki. To ostatnie rozwiązanie przydaje się szczególnie paniom o nietypowym, często dużym biuście.

Jakie są rozmiary staników?

Rozmiar F to wbrew opiniom wielu wcale nie największy rozmiar stanika. Obecnie numeracja miseczek rozpoczyna się na literze A, kończy natomiast na K. Oferta producentów staników obejmuje naprawdę szeroki zakres wymiarów. Różnica obwodu w biuście i pod biustem w rozmiarze A wynosi 9 cm, w rozmiarze K 46,5 cm.

Rozmiar E, F, G czy H – uznawane za staniki dla dużego biustu, wcale jeszcze tak duże nie są. Warto natomiast pamiętać, że najczęstszym błędem kobiet jest źle obliczony rozmiar stanika. Bardzo często panie noszą staniki za luźne pod biustem i z za małą miseczką.

Jaki mam rozmiar stanika?

Staniki – duże rozmiary , to wcale nie E czy F. Właściwie bardzo duża część kobiet powinna nosić takie rozmiary. Zamiast rozmiaru E często panie wybierają jednak różniejsze pod biustem modele z miseczką D czy nawet C. To bardzo złe rozwiązanie. Takie niedopasowanie stanika do rozmiaru może prowadzić do deformacji biustu i wad postawy. Jeśli kobieta nie wie, jak ustalić rozmiar biustonosza i jak obliczyć rozmiar biustu , powinna skorzystać z pomocy profesjonalnej brafitterki. W tej chwili w coraz większej ilości butików z bielizną zatrudniane są specjalnie przeszkolone asystentki, które szybko są w stanie doradzić, jaki rozmiar powinna nosić kobieta i w jakich modelach bielizny będzie się czuła najlepiej. Rozmiar miseczki biustonosza to nie tylko kwestia dobrego wyglądu, ale i zdrowia. I o tym nie wolno zapominać.

Zobacz więcej: Jak dobrać biustonosz?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości