Koszulka kompresyjna – nowy wymiar treningu

Dobrze zbudowany mężczyzna w białej koszulce do treningu
dusanpetkovic / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Koszulka kompresyjna to zupełnie odrębny rodzaj odzieży sportowej. Odzieży przeznaczonej głównie dla osób zawodowo uprawiających sport, a także amatorów, którzy swoimi wynikami zbliżają się do zawodowców. Koszulka kompresyjna na siłownię to oczywiście rozwiązanie dostępne dla każdego, natomiast polecane jest ono dla osób regularnie, świadomie i konsekwentnie uprawiających sport.

Koszulki kompresyjne (zarówno damskie, jak i męskie) to nowy trend w świecie sportu amatorskiego. Zawodowcy z takiej odzieży korzystają już od dawna, natomiast w sklepach sportowych koszulki te pojawiły się całkiem niedawno.

Co to jest koszulka kompresyjna?

Koszulka kompresyjna to rodzaj odzieży sportowej wykonanej ze specjalnego elastycznego materiału. Dużo mocniej niż tradycyjna koszulka sportowa przylega ona do ciała, poddając je w ten sposób działaniu kompresji. Koszulka kompresyjna uciska na mięśnie , powodując lepsze ich ukrwienie i dotlenienie. Nadal wiele osób nie wie, co to jest koszulka kompresyjna. Często jest ona mylona z odzieżą termoaktywną. Natomiast podstawową zaletą bielizny kompresyjnej jest zmniejszenie bólu podczas aktywności fizycznej i przyspieszenie regeneracji po niej. Działanie odzieży kompresyjnej , pod względem skuteczności, porównuje się do lodowatych kąpieli. Kluczowe jest jednak odpowiednie dobranie bielizny i odzieży kompresyjnej. Źle dobrana koszulka może negatywnie działać na zakres ruchu i powodować ból mięśni. Z tego też powodu należy ją zawsze mierzyć przed zakupem.

Odzież kompresyjna – co daje sportowcom?

Koszulka kompresyjna bazuje na leczniczym działaniu kompresji, która najpierw była wykorzystywana w medycynie. Leczono nią obrzęki limfatyczne oraz zakrzepicę żył głębokich nóg. W odzieży kompresyjnej również chodzi o działanie lecznicze, ale takie, które odbywa się już w trakcie treningu. Lepsze ukrwienie mięśni i ich dotlenienie przeciwdziała zakrzepom, opuchliźnie, zakwasom. Koszulka kompresyjna do biegania lub na siłownię minimalizuje ból wysiłkowy. Im lepsza kondycja mięśni i im mniejszy ból wysiłkowy, tym większa szansa na lepsze wyniki i sportowy progres.

Jak działa odzież kompresyjna?

Koszulka kompresyjna to tylko jeden z elementów sporej grupy ubrań kompresyjnych. Wszystkie one cechują się wieloma zaletami związanymi z poprawą mobilności ludzkiego ciała:

· przyśpieszają odprowadzanie szkodliwego dla mięśni kwasu mlekowego powstającego w trakcie treningu;

· zmniejszają drgania mięśni w trakcie trwania treningu;

· poprawiają ukrwienie i dotlenienie mięśni;

· poprawiają czucie głębokie, co przy treningu siłowym i wytrzymałościowym przekłada się na lepsze wykonywanie ćwiczeń;

· zwiększają szybkość;

· poprawiają gibkość i mobilność;

· obniżają poziom szkodliwej dla mięśni kinazy kreatynowej.

Ze względu na silne działanie uciskowe, stosowanie bielizny i odzieży kompresyjnej powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem.

Koszulka kompresyjna a termoaktywna

Koszulki termoaktywne i kompresyjne mają zupełnie inne funkcje. Kompresyjna koszulka ma przede wszystkim w odpowiedni sposób uciskać mięśnie i w ten sposób zminimalizować ból wysiłkowy. Termoaktywna odzież przede wszystkim gwarantuje właściwe odprowadzanie potu i komfort podczas treningu. Bardzo często jest jednak tak, że koszulka kompresyjna męska ma wiele cech odzieży termoaktywnej: odparowuje wilgoć i gwarantuje komfort nawet przy bardzo intensywnym treningu. Zarówno jedna, jak i druga są z pewnością wartościową odzieżą sportową. Wątpliwości jednak nie ulega, że koszulka kompresyjna jest co najmniej poziom wyżej w rankingu sportowej odzieży niż ta termoaktywna.

Jak wykorzystywać odzież kompresyjną na siłowni czy podczas biegania?

Koszulka kompresyjna to tylko jeden z elementów sporej już grupy odzieży kompresyjnej. Poszczególne modele ubrań kompresyjnych dedykowane są określonym grupom sportów. Noszenie koszulki kompresyjnej poleca się podczas:

· treningu siłowego,

· treningu wytrzymałościowego,

· treningu z obciążeniem, na siłowni,

· treningu skupionego na klatce piersiowej, plecach, ramionach i brzuchu.

Wsparcie dla pracy mięśni górnych części ciała, poszerzenie zakresu ruchu w stawach, zwiększenie siły mięśniowej oraz zmniejszenie bólu – to podstawowe zalety odzieży kompresyjnej. Siłownia to dobre miejsce, aby ją przetestować. Są tacy, którzy wykorzystują także koszulkę kompresyjną do biegania , ale biegaczom poleca się raczej odzież kompresyjną na nogi (legginsy, getry, skarpetki).

Koszulkę kompresyjną można mieć na sobie podczas treningu. W przypadku sporej części pozostałej odzieży kompresyjnej zaleca się jej założenie już po treningu (np. legginsów). Nie można zapominać również o tym, że odzież kompresyjna optycznie wyszczupla. To jej jeszcze jeden, dodatkowy atut.

Zobacz film: Bielizna wyszczuplająca dla panów

Bielizna wyszczuplająca dla panów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: