Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać latem? Męskie i damskie modele

Okulary przeciwsłoneczne
Plume Creative/Getty Images
Okulary chronią oczy przed promieniowaniem UV, a dodatkowo ograniczają przenikanie pyłków oraz kurzu do gałki ocznej. Z tego względu powinny być noszone w słoneczne dni, zarówno latem, jak i zimą. Okulary chronią także delikatną skórę wokół oczu, opóźniając pojawianie się zmarszczek. Należy kupować je wyłącznie w sprawdzonych miejscach, najlepiej profesjonalnych salonach optycznych. Modele niewiadomego pochodzenia zamiast chronić, mogą szkodzić oczom. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla kierowcy, a jakie dla dzieci? Dedykowane modele różnią się od siebie zastosowanym filtrem, barwą szkła oraz powłoką.

Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do danego typu twarzy? Salony optyczne oferują szereg modeli o różnych kształtach oraz rozmiarach. Najlepszym sposobem jest przymierzenie kilku egzemplarzy i porównanie, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla danego typu urody. Najważniejszą funkcją okularów jest jednak ochrona oczu, dlatego warto wiedzieć, co oznaczają symbole umieszczone na oprawkach oraz na opakowaniu.

Jakie okulary przeciwsłoneczne są najlepsze do samochodu?

Prawie wszystkie modele okularów można podzielić ze względu na typ zastosowanego filtra, który określa ich zastosowanie.

  • Modele z filtrem UV chronią całkowicie lub częściowo przed promieniowaniem słonecznym. Najlepiej sprawdzają się w stabilnym oświetleniu.
  • Okulary z filtrem polaryzacyjnym odbijają szkodliwe dla oka światło. Powinny stanowić obowiązkowy element zimowych górskich wycieczek. Polecane są również dla kierowców podróżujących za dnia.
  • Okulary fotochromowe przeznaczone są dla osób z wadą wzroku. Pod wpływem słońca zmieniają swój kolor, dostosowując ilość przepuszczanych promieni do natężenia światła.

Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić? Dobry filtr UV to podstawa. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na UVA, UVB oraz UVC, a jego zakres zawiera się pomiędzy 200 a 400 niutonometrami. Do zapewnienia pełnej ochrony okulary muszą posiadać filtr 400. Informacja o tym, jaki filtr został zastosowany w soczewce, powinna znajdować się na opakowaniu. W przeciwnym wypadku można domniemywać, że okulary pochodzą z wątpliwego źródła. Kolejnym oznaczeniem, które musi pojawić się na okularach, jest znak CE, będący gwarancją, że konkretny model został wyprodukowany zgodnie ze standardami europejskimi.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać do samochodu podczas jazdy nocnej? Najlepiej sprawdzą się modele z soczewkami w kolorze żółtym lub pomarańczowym, które znacząco zwiększają kontrast, a co za tym idzie – ogólne pole widzenia. Wykorzystywane są najczęściej przez kierowców ciężarówek, jednak sprawdzą się również podczas nocnej podróży samochodem osobowym.

Brązowe soczewki są szczególnie polecane osobom z wrażliwymi oczami. Zwiększają głębię ostrości oraz poprawiają kontrast. Szare soczewki są najbardziej neutralne, gdyż odwzorowują kolory w naturalny sposób. Z tego względu każda osoba może je nosić.

Okulary przeciwsłoneczne – jakie powłoki są dostępne na rynku?

Oprócz zastosowanych filtrów okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać powłoki, które zwiększają komfort użytkowania. Z jakimi rodzajami można spotkać się w sklepach?

  • Powłoka hydrofobowa – zapobiega parowaniu soczewek oraz osadzaniu się na nich kropel wody. Polecana zwłaszcza sportowcom.
  • Powłoka oleofobowa – okulary w nią wyposażone znacznie trudniej się brudzą, ponieważ nie osadza się na nich tłuszcz ani kurz.
  • – jej zadaniem jest blokowaniem niebieskich promieni światła. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które długo pracują przy komputerze.

Jakie czynniki wpływają jeszcze na wybór okularów przeciwsłonecznych? Przede wszystkim oprawki. Najsolidniejsze są metalowe modele, jednak ich waga może być za duża dla niektórych osób. Oprawki wykonane z poliwęglanu charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym niewielką wagą. Wykorzystuje się je zazwyczaj w okularach sportowych. Plastikowe modele szybko pękają i nie są odporne na działanie wysokiej temperatury. Występują zazwyczaj w najtańszych modelach.

Okulary przeciwsłoneczne – jakie modele są odpowiednie dla danego typu twarzy?

Typ twarzy oraz wielkość głowy mają zasadnicze znaczenie przy wyborze okularów. Jak wybrać najlepszy model?

  • Do kwadratowej twarzy najlepiej pasują okrągłe modele zakrywające brwi.
  • Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do okrągłej twarzy? Warto postawić na modele prostokątne, które optycznie wydłużą twarz.
  • Osoby z trójkątną twarzą powinny unikać dużych, okrągłych modeli na rzecz okularów w kocim stylu. Polecane są egzemplarze z zaokrąglonym dołem.

Jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepsze dla dzieci? Oko malucha nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno kupować okularów w niesprawdzonych miejscach. Wybrany model musi być wyposażony w filtr UV o mocy 400 oraz filtr antyrefleksyjny. Dodatkowo warto, aby w przeciwieństwie do standardowych oprawek posiadały gumową opaskę, która jest bardziej stabilna i zapobiega spadaniu okularów podczas zabawy. Soczewki muszą być wykonane z odpornego plastiku, najlepiej w kolorze szarym lub brązowym. Warto pozwolić dziecku, aby samo wybrało kolor oprawek, gdyż wtedy chętniej będzie nosić okulary.

Zachęcamy do obejrzenia materiału "Okulary na lato – na co zwrócić uwagę?"

>>> Zobacz także:

Blogerka udowadnia, że okulary są równie ważne, jak biżuteria: "To ważny element garderoby, widoczny na pierwszy rzut oka"

Czy według sennika okulary są koniecznością spojrzenia na pewne sprawy z dystansu?

Jak dopasować okulary korekcyjne? Specjalista radzi: "Nie wszystko, co modne dobrze wygląda i nam pasuje"

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się: