Wydłużają sylwetkę, sprawiają, że poprawia się nasza postawa i dodają pewności siebie. Buty na szpilce, bo o nich mowa, są uwielbiane przez niemal wszystkie kobiety. Jednak latem ich noszenie może sprawiać kłopoty. Stopy są wtedy bowiem szczególnie narażone na obtarcia, a nogi puchną. Jak dobierać szpilki, żeby uniknąć przykrych konsekwencji, zdradza Beata Charkiewicz, która o wysokich obcasach wie dosłownie wszystko.
Czy można nosić szpilki latem?
Latem dbamy o stopy szczególnie, chcemy, żeby prezentowały się idealnie w odkrytych butach czy na plaży. Jednak warto zastanowić się także, czy buty, które nosimy, są odpowiednie. Szczególnie jeśli najchętniej zakładamy szpilki. Kiedy z nieba leje się żar, zdecydowanie łatwiej o otarcia czy opuchnięte nogi.
- Wybierając szpilki należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim wygodą. Szczególnie latem najlepszym wyborem będą sandałki, wtedy stopa oddycha. Jeśli nie chcemy mieć takich z otwartymi palcami, to jest wiele modeli, gdzie mamy zakryte palce, a otwartą piętę z paseczkiem. Klasyczna zabudowana szpilka bardziej sprawdzi się wieczorową porą niż w ciągu upalnego dnia - tłumaczy Beata Charkiewicz z Akademii Szpilek.
Sposoby na otarcia i opuchnięcia stóp
Jeśli już dopuścimy do otarcia stóp, nie można tego bagatelizować. W tym czasie trzeba poświęcić im szczególną uwagę. Beata Charkiewicz ma kilka sposobów, które pomogą uporać się z obolałymi miejscami.
- Sprawdzone sposoby na otarcia, które rekomenduję, to: kąpiel stóp w chłodnej wodzie - działa kojąco, można dodać olejek lawendowy, sól morską. Należy także stosować regenerujące kremy do stóp, zawierające mocznik, glicerynę czy kremy z dodatkiem oleju lnianego, które świetnie nawilżają i łagodzą podrażnienia . Sprawiają, że skóra staje się silniejsza, bardziej odporna na uszkodzenia. Najlepiej nakładać na zmienione miejsce na 20-30 minut, a następnie nadmiar zbierać czystym wacikiem - poleca specjalistka.
Warto także zapobiegać powstawaniu pęcherzy, tu sprawdzą się plastry ochronne. - Najlepiej stosować je w newralgicznych miejscach na stopie np. na pięcie. Polecam także regularne stosowanie peelingów, które pomogą usunąć zrogowacenia naskórka - mówi ekspertka.
Szczególnie dokuczliwe i również bolesne mogą być opuchnięte stopy. Tu pomocny może być masaż stóp oraz łydek w kierunku serca, stosowanie żeli i kremów chłodzących. Nie można także zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. W skrajnych przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.
Każde stopy są inne
Nawet jeśli uwielbiamy chodzić w szpilkach, to wieczorne wyjście czy wesele nie sprawi nam takiej przyjemności, jeśli będziemy borykać się z opuchlizną, otarciami naskórka lub bolesnymi pęcherzami. Okazuje się, że kupując buty, musimy myśleć nie tylko o rozmiarze.
- Stopy u każdej osoby są nieco inne i mają swoje indywidualne cechy. Należy zmierzyć nie tylko ich długość i szerokość, ale także rozstaw oraz długość palców. Stopy jednej osoby mogą się od siebie różnić! Zjawisko asymetrii jest dość powszechne i objawia się niewielkimi różnicami w obwodzie przodostopia nogi lewej oraz prawej - wyjaśnia Beata Charkiewicz. - W sklepach dostępna jest jedynie standardowa rozmiarówka butów na wysokim obcasie, bez możliwości wyboru szerokości konkretnego modelu szpilek. Z tego względu zdarza się, że kobiety kupują za duże lub za małe szpilki, a w efekcie zmagają się z otarciami i bólem stóp - dodaje nasza rozmówczyni. Jak zaznacza, należy także sprawdzić, z jakich materiałów wyprodukowane są buty.
Zobacz wideo: Najmodniejsze baleriny na lato
>>> Zobacz także:
Horoskop dzienny na niedzielę. Unikajmy złośliwości i kąśliwych uwag
Autor: Daria Pacańska