Dżersej jest niezwykle popularną lekką tkaniną, powszechnie wykorzystywaną w przemyśle odzieżowym. Ceni się ją przez fakt, iż jest to dość rozciągliwy materiał, mało podatny na zagniecenia i niewymagający w obróbce krawieckiej.
Sukienka z dżerseju to element garderoby, który posiada niemal każda kobieta. Nie zawsze jednak wiemy, jakie właściwości ma dany materiał i które wykonane z niego ubrania będą najwygodniejsze. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czym jest dżersej.
Więcej:
- Stwórz swój własny styl
- Student z Maroka, który rozkręcił w Polsce biznes modowy
- Poczekalnia dla modelek
Jersey – materiał z historią
Materiał dżersej swoją nazwę zawdzięcza brytyjskiej wyspie o Jersey, położonej w kanale La Manche. W naszym kraju częściej stosowana jest jednak spolszczona nazwa, choć oryginalną również się używa. Obecnie może to wydawać się oczywiste, jednak na początku tkanina nie była wykorzystywana do szycia ubrań. Pierwotnie wytwarzano ją z włókien wełnianych i produkowano z niej bieliznę. Materiał jersey sprawdzał się zwłaszcza u rybaków, którzy nosili wykonaną z niego bieliznę oraz ubrania robocze. Wełna ma właściwości higroskopijne, a tkanina jersey jest do tego rozciągliwa, dzięki czemu tworzyły odpowiednią kombinację na trudne warunki pogodowe.
Sukienka z dżerseju upowszechniona została przez Coco Chanel. Projektantka mody znana była z nietypowego podejścia, które zakładało połączenie elegancji i wygody. Choć początkowo dżersej jako dzianina kojarzył się głównie z pościelą i bielizną, Coco Chanel szybko przekonała kobiety do tego niezwykle komfortowego w noszeniu materiału.
Dżersej – jaki to materiał?
Zacznijmy od tego, że choć często używane jest określenie „tkanina jersey”, to jednak nie jest ono właściwe z technicznego punktu widzenia. Jersey tworzony jest poprzez połączenie oczek w rządki lub kolumienki. Jest zatem dzianiną, w przeciwieństwie do tkaniny, która ma wzajemnie się przeplatające wątek i osnowę. Dżersej wytwarza się zarówno z naturalnych, jak i syntetycznych włókien. Naturalne to m.in. wspomniana już wcześniej wełna, a także bawełna lub jedwab. Ze sztucznych włókien może wymienić wiskozę. Syntetyczny jersey to dzianina wykonana np. z poliestru.
Dżersej często występuje z domieszką poliestru. Zwolennicy naturalnych materiałów nie powinni jednak zrażać się tym faktem. Dzięki dodatkowi takich włókien dzianina jest elastyczna, lepiej układa się podczas noszenia i staje się nieco bardziej wytrzymała. Jersey bawełniany jest często wykorzystywany nie tylko do produkcji ubrań i bielizny. Wiele osób chętnie wybiera pościel z dżerseju. Jest przyjemna w dotyku, a przy tym nie gniecie się łatwo, co ucieszy szczególnie tych, którzy nie przepadają za prasowaniem.
Zalety tkaniny jersey
Niewątpliwie materiał jersey zajął specjalne miejsce w sercach krawców i projektantów mody. Ma on szerokie zastosowanie, gdyż może być wykonany zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych. Użytkownicy cenią sobie jego trwałość, komfort noszenia i dostępność. Omówmy zatem główne zalety tej dzianiny.
1. Elastyczność – rozciąga się we wszystkich kierunkach, dzięki czemu jest bardzo wygodna.
2. Nie gniecie się – chyba nikt nie lubi prasować prześcieradła. Na szczęście w przypadku dzianiny prasowanie nie jest potrzebne. Dżersej sprawia, że pościel wygląda zawsze estetycznie.
3. Jest trwała – elastyczny splot sprawia, że materiał jest trwalszy niż wiele innych dzianin. Inwestując w ubranie z dżerseju, możemy mieć pewność, że będziemy cieszyć się nim przez długi czas.
4. Jest przyjemny w dotyku – to cenimy sobie zwłaszcza wtedy, gdy materiał jersey został wykorzystany do uszycia bielizny. Podobnie jest z pościelą. Oczywiście sukienka z dżerseju również jest miła dla skóry.
5. Niewątpliwie jest to wszechstronny materiał. Dzianina single jersey może być wykorzystana do uszycia T-shirtów i sukienki, a także legginsów i podszewki do kurtki. Poza tym syntetyczny jersey to materiał, który uwielbiają osoby uprawiające sporty. Ubrania z tej dzianiny zapewniają wyjątkowy komfort podczas wykonywania treningu czy wszelkich innych aktywności fizycznych.
Wady materiału jersey
Z pewnością łatwiej jest znaleźć zalety niż wady tej dzianiny, jednak dżersej ma także i słabe strony. Niektóre z nich są bliższe osobom zajmującym się szyciem i obróbką materiału niż użytkownikom finalnego produktu.
1. Dżersej wymaga ostrożnego prania oraz suszenia. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, a do suszenia najlepiej ubrania rozłożyć płasko, by nie rozciągnęły się, wisząc.
2. Materiał jersey nie powinien być prasowany, dlatego należy go uważnie rozłożyć po wyjęciu z pralki. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, trzeba prasować ubranie wzdłuż oczek, w przeciwnym razie dzianina się zniekształci. Żelazko musi mieć niską temperaturę.
3. Ze względu na to, że jersey to materiał rozciągliwy, trzeba mieć biegłość w doborze odpowiednich szwów. Z tego powodu nie jest najodpowiedniejszą dzianiną dla osób amatorsko zajmujących się szyciem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: AlanOrganLRPS / Getty Images