Nieprzyjemny zapach po zdjęciu obuwia? W dzisiejszych czasach łatwo można pozbyć się tego problemu. Wystarczy wykorzystać dobry dezodorant do butów. Działa on podobnie jak antyperspirant. Jego aplikacja jest tak łatwa jak w przypadku zwykłego dezodorantu.
- Dobry dezodorant do butów – czym powinien się charakteryzować?
- Jak aplikować dezodorant do butów i preparaty do stóp?
- Alternatywne sposoby na nieprzyjemne zapachy
Zobacz też: Jak wybrać buty do biegania?
Dezodorant do butów to najprostszy sposób na pozbycie się przykrego zapachu z obuwia. Można go stosować nie tylko w przypadku, gdy mamy problem z nadmiernym poceniem. Doskonale sprawdzi się jako preparat, który zabezpieczy nasze buty przed rozwojem bakterii i grzybów. Dlatego warto go używać także wtedy, gdy chodzimy w klapkach, ponieważ stopy są wówczas narażone na rozmaite bakterie na zewnątrz. Istnieją 2 rodzaje preparatów, które zabezpieczą nas przed nadmiernym poceniem. Pierwszy z nich to dezodorant do butów, drugi zaś – spray do stóp.
Dobry dezodorant do butów – czym powinien się charakteryzować?
Dobry dezodorant do butów nie tylko pozwala w pozbyciu się nieprzyjemnej woni, ale i jej przyczyny. Odpowiedzialne za ten zapach są bowiem bakterie i grzyby.
· dezodorant do butów ze srebrem
Tego typu dezodorant jest bogaty w cząsteczki srebra. Dzięki nim wykazuje właściwości antyalergiczne i antybakteryjne – pozwala zredukować nieprzyjemną woń. Dezodoranty do butów ze srebrem mogą być droższe od standardowych preparatów. Ze względu jednak na wysoką skuteczność, wiele osób decyduje się na zakup tego typu dobrego dezodorantu.
· dezodorant do stóp antybakteryjny
Preparaty tego typu mają właściwości antybakteryjne. Na przykład dezodorant z czarną miętą i ekstraktem z szałwii działa przeciwpotowo, antybakteryjnie, neutralizuje także przykre zapachy. Ponadto można wykorzystać go w profilaktyce przeciwgrzybiczej.
· dezodorant do stóp przeciwgrzybiczy
Jego zadaniem jest redukcja czynników grzybobójczych oraz przeciwdziałanie rozwojowi grzybów. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, które często zmagają się z grzybicą. Przyda się również tym, którzy chodzą w butach innych osób lub komuś je pożyczają. To także przydatny gadżet dla wszystkich korzystających z basenu lub uprawiających inne sporty. Niektóre spraye przeciwgrzybicze zawierają dodatkowo ekstrakty, które zmniejszają uczucie zmęczenia stóp.
· antyperspirant do stóp
W szerokiej gamie produktów sklepowych można znaleźć również antyperspiranty. Jak podają producenci, działają nawet 24 godziny. Przez ten czas neutralizują nieprzyjemną woń, zabezpieczają przed powstawaniem przykrych zapachów oraz przed poceniem się stóp poprzez delikatne ich osuszanie.
· antyperspirant do stóp w kremie
To rozwiązanie również pomaga przy nadmiernym poceniu stóp. Antyperspirant w kremie likwiduje nieprzyjemny zapach. Przy okazji zapobiega pękaniu skóry oraz zmiękcza naskórek. Tego typu produkty zazwyczaj szybko się wchłaniają.
Więcej:
- Które sukienki wyszczuplają?
- Bielizna pod sukienkę. Jaką wybrać?
- Śmieszne skarpetki do butów. Jak je nosić, by wyglądać dobrze?
Jak aplikować dezodorant do butów i preparaty do stóp?
Aplikacja takiego preparatu może przebiegać na 2 sposoby. Wszystko zależy od tego, czy jest to dezodorant do butów czy spray do stóp.
W przypadku preparatu do butów (np. dezodorantu do butów ze srebrem), aplikację przeprowadza się wewnątrz obuwia. Wystarczy zadbać o to, aby było ono suche i czyste. Należy lekko wstrząsnąć dezodorant i rozpylić go wewnątrz obuwia. Po wykonaniu tej czynności trzeba odczekać, aż but całkiem wyschnie. Dobrze jest zatem użyć sprayu w nocy lub na długo przed wyjściem z domu.
Spraye do stóp powinny być aplikowane bezpośrednio na stopy i paznokcie. Niektóre z nich można stosować także na rajstopy z lycrą. Preparat wystarczy rozpylić z odległości 10 cm na stopy oraz paznokcie.
Alternatywne sposoby na nieprzyjemne zapachy
Jeśli nie posiadasz aktualnie w domu preparatu do butów, możesz zastosować inne środki. Sprawdzi się w tym przypadku wiele nieco zaskakujących sposobów, na przykład:
· soda oczyszczona – wystarczy wsypać dwie łyżki do buta, żeby zapach zniknął wraz z bakteriami; później wystarczy porządnie wytrzepać but lub skorzystać z odkurzacza;
· żwirek do kuwet – świetnie pochłania nieprzyjemną woń, można wsypać go do skarpetek, a te następnie umieścić w butach na całą noc;
· herbata w torebkach – kilka torebek włożonych na noc do buta skutecznie zniweluje nieprzyjemne zapachy (jednak jedynie te umiarkowanie mocne).
Ostatecznie można buty umieścić na całą noc w zamrażalniku – wystarczy owinąć je folią i włożyć do środka, aby pozbyć się ciepłolubnych bakterii.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN