Sen o trumnie - zamkniętej, otwartej lub z nieboszczykiem. Co oznacza taki sen?

Aktualizacja:
trumna

Sen o trumnie jest w stanie wywołać ciarki na plecach i skończyć się nieprzyjemną pobudką. Może też być inaczej – zgodnie z sennikiem może wieszczyć bardzo pozytywną przyszłość. Jak różni się znaczenie snu w zależności od tego, czy trumna jest zamknięta i od pozostałych szczegółów?

Trumna jest bardzo popularnym motywem sennym, znajdującym się w wielu sennikach. Znaczenie poszczególnych snów różni się jednak w zależności od kontekstu. Obraz otwartej bądź zamkniętej trumny we śnie oznacza zmianę w życiu, która zwykle jest pozytywna. Zwiastunem poważnych problemów może być zobaczenie we śnie białej trumny dziecięcej. Widok trumny we własnym domu może oznaczać konieczność przeanalizowania dotychczasowego życia i problemów.

Co może oznaczać sen, w którym przyśni się trumna?

Trumna jest motywem dynamicznym, który w zależności od kontekstu ma w senniku różne znaczenia. Większość znajduje się jednak pod jednym mianownikiem, którym jest w tym przypadku motyw zmiany. Trumna najczęściej jest symbolem zachodzących głęboko wewnątrz człowieka zmian. Zobaczenie we śnie trumny, zarówno trumny otwartej, jak i zamkniętej, może być jasnym symbolem odrodzenia duchowego, zwiększenia samoświadomości w życiu, pobudzenia nowej jaźni.
Widziana we śnie trumnanwbrew pozorom może być zatem nie symbolem śmierci, a nowego życia, nowych narodzin. Zwiastować może zaakceptowanie obecnej sytuacji życiowej, pożegnanie się z przeszłością i początek planowania nowego życia. Ukazanie się trumny we śnie zwiastuje zakończenie czegoś, co było i początek czegoś nowego.
Z drugiej strony widok trumny we śnie może być wskazaniem, że należy pamiętać o swojej śmiertelności. Może przypominać o wadze życia i naprowadzać w ten sposób na lepsze radzenie sobie z bieżącymi problemami bądź wskazywać na potrzebę prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Sen o trumnie w domu – znaczenie

Jeżeli trumna ze snu znajdowała się w domu lub w mieszkaniu, w którym faktycznie się mieszka, to obraz ten może być rodzajem wskazówki, naprowadzającej śniącego na konieczność "pogrzebania" w bieżącym życiu i trudnych sprawach. Bardzo możliwe, że istnieją sytuacje, z którymi nie do końca się pogodziło. Konieczność ich akceptacji może być wyrażona właśnie przez takiego rodzaju sen.
Nieco inaczej wygląda sennikowa interpretacja snu, w którym widzi się trumnę w domu, w którym już się mieszkało. Powagi takiemu obrazowi dodaje obecność w trumnie nieboszczyka. Obojętnie, czy jest to osoba znana ze świata rzeczywistego, czy zupełnie obca, wymyślona, przedstawienie to ukazuje głębszy problem. Zdaniem sennika konieczne jest wtedy przeanalizowanie przeszłości – to właśnie w niej coś nie zostało zakończone i przeszkadza w dalszym o rozwoju.
W tym wypadku należy też jednak pamiętać, że nie każdy obraz trumny z nieboszczykiem lub nieboszczykami powinien być traktowany jako konkretny przekaz. Obrazy takie często mogą występować w dynamicznych snach, przypominających kino akcji. Z podobnej przyczyny mogą też powstawać – np. po obejrzeniu jakiegoś filmu lub wielu godzinach spędzonych z konsolą do gier. W takim kontekście nie należy traktować snu z trumną jako sennikowego przekazu.

Dziecko w białej trumnie – interpretacja snu

Obraz dziecka w trumnie w trakcie snu ma bardzo pejoratywne znaczenie. Oznacza niepowodzenie, zapowiada kłopoty i zmartwienia. Jeżeli widzi się we śnie białą trumnę z dzieckiem, to przekaz może być jeszcze surowszy. Taka wizja może zwiastować zbliżający się okres smutku, rozpaczy i depresji.
Istnieje jednak inne znaczenie takiego snu. Dziecięca trumna może oznaczać konieczność pożegnania się z charakterystyczną dla dzieci beztroską. Tym samym taki obraz może zapowiadać zmiany w przyszłości, polegające na konieczności podjęcia działań o większej odpowiedzialności. Warto też zwrócić uwagę, że zdaniem sennika może to oznaczać po prostu pożegnanie się z dziecięcymi, niewinnymi marzeniami.

Pozostałe warianty snu z trumną i ich znaczenia

Znaczenie snu, w którym występuje motyw trumny, różni się w zależności od kontekstu. Chociaż najczęściej śnią się sny przedstawiające po prostu zamkniętą lub otwartą trumnę, trumnę z nieboszczykiem lub białą trumnę dziecięcą, to występuje też wiele innych wariantów.
Jeśli we śnie trumna płynie po wodzie, jeziorze lub rzece, oznacza to, że śniący ma w sobie wiele obaw, jest niepewny w życiu i targają nim bądź nią wątpliwości. Motyw leżenia w trumnie może zwiastować potrzebę zapomnienia o przeszłości i konieczność rozpoczęcia nowego życia. Z kolei niesienie trumny w czasie pogrzebu innej osoby przepowiada wykonywanie nieprzyjemnej pracy w przyszłości. Nieprzyjemność ta może dotyczyć jednak nie tylko życia zawodowego, lecz także prywatnego, rodzinnego.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Dlaczego Annę Wendzikowską we śnie nawiedzają maturalne koszmary?
Autor: Adrian Adamczyk
Pozostałe wiadomości