Świadomy sen – na czym polega? Jak wywołać świadome śnienie?

Lato, kobieta w koszulce na ramiączka wystawia twarz do słońca, w rękach trzyma szal
Fot. Renphoto/ Getty Images

Zrozumienie marzeń sennych i przyczyn ich pojawiania się od wielu lat stanowią przedmiot badań neuronauki. Sny zwykle powstają poza naszą świadomością, jednak możliwe jest przejęcie nad nimi kontroli. Świadomy sen, bo tak nazywa się to zjawisko, może osiągnąć każdy, stosując się do kilku prostych zasad.

Możliwość kontrolowania swojego snu i intensywne odczuwanie tego, co się w nim dzieje, jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Opracowano kilka technik i porad, jak wywołać świadomy sen . Przy odrobinie cierpliwości i pozytywnym nastawieniu każdy jest w stanie go osiągnąć. Można w nim robić dosłownie wszystko, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Co to jest świadomy sen?

Świadomy sen (LD – Lucid Dream lub sen jasny) to marzenie senne, podczas którego osoba śpiąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni, a to, co ją otacza, jest jedynie wytworem wyobraźni (mimo że niekiedy jest bardzo realne). Ma także dostęp do wspomnień z rzeczywistości, może jasno myśleć oraz wpływać na treść i przebieg snu. Przy pomocy odpowiedniego treningu tej umiejętności można się nauczyć. Ćwiczenia umożliwiają także wpływanie na czas trwania świadomego snu i intensywność odczuwanych doznań. W miarę nabywania doświadczenia zwiększa się także poziom kontroli nad przebiegiem zdarzeń.

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda świadomy sen . Wszystko zależy od osoby, która śni, jej wyobraźni, kreatywności i marzeń. Można latać, podróżować po świecie, znaleźć się w kosmosie, spotykać i przeprowadzać rozmowy ze znanymi ludźmi, a przy tym odczuwać wszystko tak realnie, jak w rzeczywistości, a często nawet dużo intensywniej.

Nazwa zjawiska została użyta po raz pierwszy w 1913 roku, chociaż opisy takich przypadków pojawiały się już wcześniej. W latach 70. XX wieku osiągnięcie świadomego snu zostało potwierdzone naukowo przez dwóch brytyjskich psychologów: Alana Worsleya i Keitha Hearnego, którzy badali ruchy gałek ocznych u śpiących osób.

Jak mieć świadomy sen – przygotowania

Ludziom, którzy po raz pierwszy słyszą o możliwości kontrolowania swoich marzeń sennych i o tym, jak wejść w świadomy sen , wydaje się to trudne albo wręcz nierealne. Tymczasem może doświadczyć tego każdy, kto naprawdę chce, przy pomocy jednej z kilku metod. Wymagana jest jedynie cierpliwość, systematyczność i pozytywne nastawienie.

Pierwszym krokiem jest zadbanie o regularność snu i zasypianie o stałych porach. Przed pójściem spać wskazany jest relaks, odprężenie i oczyszczenie umysłu z codziennych spraw. W tym celu należy położyć się na plecach, zamknąć oczy, wyrównać oddech i intensywnie myśleć o tym, czego chcielibyśmy doświadczyć w śnie.

Po przebudzeniu należy przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów dotyczących tego, co nam się śniło, oraz zapisać sen w formie opowiadania w zeszycie, łącznie z datą i tytułem. Notatnik powinien znajdować się zawsze blisko łóżka, najlepiej pod poduszką. Warto co jakiś czas czytać swoje zapiski, dzięki czemu pamięć będzie coraz lepsza.

Czas potrzebny do nauczenia się tego, jak zapamiętywać sny, i moment, w którym pojawi się pierwszy kontrolowany sen, są indywidualną kwestią każdej osoby. Niektórzy osiągają świadomy sen w jedną noc , za pierwszym razem, innym zajmuje to trochę więcej czasu. Dlatego niezwykle ważna jest cierpliwość i wytrwałość.

Świadomy sen – techniki osiągnięcia

Aby osiągnąć świadomy sen konieczne są codzienne treningi. Znanych jest kilka technik, które opierają się na kontrolowaniu faz snu lub wykorzystują mechanizmy działania ludzkiego umysłu. Do najbardziej popularnych metod osiągnięcia świadomego snu należą:

1. Wake Back To Bed (WBTB) Polega na celowym wybudzaniu się ze snu i ponownym zasypianiu po około godzinie intensywnego myślenia o swoim śnie.

2. Mnemonic Induction of Lucid Dreams (MILD) Jej istotą jest przypomnienie sobie w trakcie snu o tym, że się śni. Polega na celowym wybudzeniu się i ponownym zaśnięciu. Podczas zapadania w sen i odłączania się od rzeczywistości należy pamiętać o tym, co śniło się przed pobudką i powtarzać sobie: „Będę pamiętał, że śnię”. Podstawowym elementem jest wykonywanie tak zwanych testów rzeczywistości, których celem jest obudzenie świadomości. Najbardziej znane jest spojrzenie na zegarek, odwrócenie wzroku i spojrzenie ponownie. Jeżeli godzina nie jest taka sama, oznacza to, że śpimy.

3. Wake Induced Lucid Dream Jest to najtrudniejsza technika wejścia w świadomy sen. Polega na zasypianiu bez utraty świadomości. Można w tym celu skorzystać z medytacji, liczenia oddechów lub wyobrażania sobie, że się spada.

Czy świadomy sen jest niebezpieczny?

Do tej pory nie stwierdzono, aby świadomy sen negatywnie wpływał na stan zdrowia osób, które go stosują. Nauka osiągnięcia kontroli nad własnymi marzeniami sennymi jest nawet wskazana w przypadku zmagania się z koszmarami sennymi. Zaleca się jednak ostrożność osobom stosującym różnego rodzaju środki psychoaktywne w celu wywołania świadomego snu oraz tym, które korzystają z technik znacząco zaburzających rytm dobowy. Świadome śnienie może także prowadzić do uzależnienia psychicznego , dlatego nie należy wywoływać go zbyt często i traktować jako formy ucieczki od problemów rzeczywistego świata.

Zobacz film: Kolacje na dobry sen

Zobacz film: Kolacje na dobry sen. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości