Statyw do aparatu fotograficznego jest bezsprzecznie bardzo przydatnym, a w wielu sytuacjach wręcz niezbędnym akcesorium podczas fotografowania, z którego korzystają zarówno doświadczeni fotografowie, jak i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z fotografią. W każdej sytuacji, w której nastawiamy długi czas naświetlania, musimy mieć pewność, że aparat będzie unieruchomiony. Robiąc więc zdjęcia w nocy czy w słabo oświetlonych pomieszczeniach, musimy skorzystać ze statywu – taki stojak do aparatu sprawi, że zdjęcia wyjdą nieporuszone.
Statyw elastyczny do aparatu fotograficznego – zastosowanie
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów statywów fotograficznych, które są przeznaczone do różnych celów. Statywy elastyczne przyciągają już swoim futurystycznym wyglądem – czy są one jednak przydatnym sprzętem, czy tylko mało praktycznym gadżetem? Według producentów statyw elastyczny nadaje się do pracy w terenie , ponieważ można go postawić w wielu nietypowych miejscach, tam gdzie nie poradziłyby sobie standardowe trójnogi. Dodatkowo konstrukcja tych statywów umożliwia przymocowanie ich do różnych płaszczyzn. Jeśli więc musimy często ustawiać aparat w niestandardowych pozycjach, taki statyw do aparatu okaże się bardzo pomocny.
Statyw elastyczny – zalety
Wiele miłośników fotografii zastanawia się, jaki statyw do aparatu wybrać . Czy statyw elastyczny jest dobrym wyborem? Gadżety te wyróżniają się spośród innych stojaków do aparatów swoją nietypową konstrukcją: są zbudowane z połączonych ze sobą kulek, które można z łatwością wyginać w każdą stronę. Wadą takiej budowy jest jednak to, że nie można regulować wysokości nóg. Statywy elastyczne charakteryzują się też niewielką wagą , ich transport nie będzie więc stanowić żadnego problemu. Możemy je z łatwością spakować do plecaka i zabrać ze sobą na długie piesze wędrówki.
Konstrukcja statywów elastycznych umożliwia ustawienie ich wraz z aparatem w nietypowych miejscach , na przykład na pochyłej, nierównej powierzchni – na skale czy konarze drzewa. Co więcej, nogi takiego statywu można owinąć wokół pionowych powierzchni, na przykład latarni czy barierki. Większość tego typu statywów została również wyposażona w gumowe stopki, które mają działanie antypoślizgowe. Paradoksalnie statywy elastyczne z powodu swojej budowy najtrudniej jest postawić na płaskich, „tradycyjnych” powierzchniach.
Elastyczny statyw fotograficzny – jaki wybrać model?
Najważniejsze jest dostosowanie rozmiaru i maksymalnego obciążenia statywu do aparatu, który ma udźwignąć. Elastyczne statywy najczęściej występują w trzech rozmiarach . Najmniejszy statyw jest w stanie udźwignąć smartfon. Długość nóg ministatywu nie będzie przekraczać 20 centymetrów. Można go ustawić na stole, okręcić wokół poręczy krzesła czy niewielkiej gałęzi. Większe modele są przeznaczone do ustawiania na nich aparatów kompaktowych, które ważą mniej niż kilogram. Statyw elastyczny do lustrzanki jest największy i najcięższy, a maksymalne obciążenie wynosi około 3 kilogramów. Nogi tych dwóch modeli statywów mają zazwyczaj długość około 25–30 cm.
Cena ministatywów elastycznych to około kilkadziesiąt złotych. Te przeznaczone do dźwigania aparatów kompaktowych i lustrzanek powinny kosztować mniej niż sto złotych. W porównaniu z innymi rodzajami statywów są więc one stosunkowo tanie.
Fotografowanie ze statywami elastycznymi
Jedna z największych zalet elastycznych statywów, czyli możliwość ustawienia ich na nierównych powierzchniach lub przymocowania ich do poręczy czy gałęzi, może też przysporzyć problemy podczas fotografowania. Nietypowe pozycje aparatów ustawionych na tego typu statywach często utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie zdjęć przy pomocy wizjera. Rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych wężyków czy pilotów, dzięki którym nie będziemy musieli się gimnastykować, by zrobić zdjęcie. Możemy też wcześniej na spokojnie ustawić kadr i użyć samowyzwalacza.
Statywy elastyczne są ciekawym i praktycznym akcesorium fotograficznym, przydatnym w wielu sytuacjach, gdy trzeba nastawić długi czas otwarcia migawki. Dzięki niecodziennej konstrukcji i elastyczności możemy ustawiać statyw do aparatu fotograficznego w tak wielu pozycjach i miejscach, że właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia .
Dzięki tym gadżetom będziemy mogli wykorzystać naszą kreatywność do komponowania nietypowych kadrów z wykorzystaniem równie nietypowych powierzchni. Zaletą tego typu statywów jest też niewielka waga. Statywy elastyczne mają też swoje wady – nie można regulować długości nóg, są one też mniej stabilne niż cięższe stojaki do aparatów.
Z pewnością tego typu statywy będą służyć fotografom, którym zależy na ciekawych, nietuzinkowych kadrach, jednak nie są one w stanie zastąpić tradycyjnych trójnogów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF