Porady

Jak bronić się przed gwałcicielem?

Porady

Jak bronić się przed gwałcicielem?

Czy kobieta ma szansę w starciu z mężczyzną? Co powinnaś zrobić, kiedy zostałaś zaatakowana? Jak powinnaś się bronić? Poznaj podstawowe zasady samoobrony i gadżety, które mogą pomóc ci podczas ataku.

 • Podstawy samoobrony dla kobiet. Czego NIE robić?
 • Jak kobieta powinna walczyć z mężczyzną?
 • W które miejsca uderzać? Jak atakować?
 • Kursy samoobrony - czy warto wziąć w nich udział?
 • Gadżety przydatne podczas ataku


Więcej: Pigułka gwałtu. Jak nie stać się ofiarą?


Zobacz też: Karygodna kara za gwałt! Ofiara przerywa milczenie


Podstawy samoobrony dla kobiet. Czego NIE robić?

Zostałaś zaatakowana? Jesteś w niebezpieczeństwie? Nie wiesz, co masz zrobić? Zacznijmy od tego, czego absolutnie NIE powinnaś robić:

 • nie rób rzeczy, które są "ładne, efektywne". Na agresję w tym przypadku musisz odpowiedzieć agresją - skuteczną agresją!
 • jeśli możesz uniknąć, walki, unikaj jej! Pamiętaj, że często najlepszą opcją jest ucieczka z miejsca zdarzenia, jeśli nam coś grozi.

Jak kobieta powinna walczyć z mężczyzną?

Podstawowa zasada brzmi: "Jeśli ktoś cię atakuje i jest agresywny, też MUSISZ odpowiedzieć agresją". Dlaczego? Takie starcie z założenia nie jest rzeczą "ładną". To jest często walka o przetrwanie, o życie.

Jeśli tylko masz taką możliwość, uciekaj z miejsca zdarzenia, jeśli coś ci grozi. Pamiętaj jednak, że im bliżej jest agresor, tym masz mniejsze szanse na ucieczkę. W stresie nasz mózg pracuje zupełnie inaczej.W sytuacji kryzysowej pamiętaj o tym, żeby mieć ręce wysoko. To pomoże ci skuteczniej ci się obronić.

W które miejsca uderzać? Jak atakować?

 1. Jeśli agresor jest blisko i na przykład złapie cię za szyję, spróbuj zaatakować przeciwnika palcami na wysokość oczu przeciwnika i nasadą dłoni na wysokość szczęki agresora.
 2. Jeśli przeciwnik chwyci cię w pasie, znów próbuj zaatakować go na wysokości jego oczu, możesz próbować wsadzać palce w jego oczy.
 3. Jeśli jesteś zaatakowana od tyłu i agresor zatyka ci dłonią usta, spróbuj się zerwać, wykręć się i zwiększ dystans.
 4. Jeśli agresor chwyci cię za włosy, możesz uderzyć przeciwnika w krocze.
 5. W sytuacji kiedy leżysz na ziemi, a agresor jest pomiędzy twoimi nogami, dusi cię i obłapuje, postaraj się wycofać biodra, wyrzuć kolano i staraj się wykopać przeciwnika.
 6. Kiedy agresor siedzi na tobie, wykonaj "most", postaraj się przewrócić przeciwnika.


Uderzaj w miejsca, które nie są osłonięte mięśniami:

 • oczy
 • gardło
 • krocze
 • kolano
 • stopa

Kursy samoobrony - czy to dobry pomysł?

Dobrym pomysłem dla każdej kobiety jest wzięcie udziału w kursie samoobrony. Taki trening zwiększa pewność siebie i zwiększa szansę na wygranie starcia z przeciwnikiem. Oczywiście są kobiety, które na przykład jeśli są razem z dzieckiem, potrafią wyzwolić siebie dodatkową agresję. Pamiętaj jednak, że warto uzbroić się w umiejętności specjalne.

Gadżety przydatne podczas ataku

Na rynku obecnych jest teraz coraz więcej gadżetów, które mogą uratować cię podczas ataku. 

 • gaz pieprzowy - aby go użyć, musisz go mieć w zasięgu ręki, inaczej nie zdążysz
 • prztyczek z sygnałem dźwiękowym - dzięki niemu ktoś usłyszy, że potrzebujesz pomocy, a przy okazji możesz wystraszyć agresora. Taki alarm emituje bardzo silny sygnał dźwiękowy, który powoduje panikę napastnika oraz zwraca uwagę przechodniów na zaistniałą sytuację.
 • długopis taktyczny - to rodzaj kubotanu (kubotan to broń, narzędzie pochodzące z Japonii, przeznaczone ściśle do obrony koniecznej), który posiada dodatkowe funkcje. Przeznaczony jest do uderzania i uciskania pewnych punktów ciała, takich jak twarz, szyja, krtań, sploty nerwowe czy stawy. Długopisy taktyczne wyglądają jak klasyczne długopisy „klikane”. Mają klips, który umożliwia wpięcie urządzenia w kieszeń, pasek czy klapę. Dzięki temu długopis taktyczny będzie zawsze w zasięgu ręki.

  Zobacz film: Ofiara pobicia i napaści seksualnej o swoich przeżyciach, źródło: Dzień Dobry TVN

  Co sądzisz o tym artykule?
  3
  1
  Wybrane dla Ciebie
  Komentarze
  1
  02.10.2019
  Iza
  Ja po 7 latach trenowania KM zostałam napadnięta na ulicy. Nie była to próba gwałtu, koleś zwyczajnie chciał zabrać moją torbę. Poradziłam sobie bez większych problemów. Może też dlatego, że tego wieczora szłam w glanach więc dwa moje kopnięcia wystarczyły.