Zazwyczaj Szwajcaria nie znajduje się na liście najbardziej pożądanych państw do zobaczenia w czasie letniego urlopu. To jednak kraj, który urzeka kontrastami. Niewątpliwym plusem są również dostępne w dobrej cenie bilety lotnicze, które można zakupić z dużym wyprzedzeniem i w ten sposób mieć pretekst do odwiedzenia krętych uliczek starego miasta.
Lozanna - stolica szwajcarskiej Riwiery
Wbrew pozorom Lozanna jest bardzo często odwiedzana przez turystów i to nie tylko z Europy. Mimo że Szwajcaria kojarzy się raczej z chłodem, surowością i porządkiem, to miasto uznawane jest za stolicę szwajcarskiej Riwiery. Przepiękne krajobrazy tworzą niezapomniany klimat. Przewodniki turystyczne podkreślają, że właśnie tutaj ma swoją siedzibę Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ale miasto ma do zaoferowania znacznie więcej. To do niego zjeżdżają miłośnicy baletu, artyści i pisarze. Miasto inspiruje artystyczne dusze od wieków. Warto wspomnieć, że bywał tam również Adam Mickiewicz, a miejsce urzekło go tak bardzo, że powstały w nim słynne “Liryki lozańskie”, którymi zachwycamy się po dziś dzień.
Szwajcarska Lozanna jest miejscem, w którym nie sposób się nudzić. Tutaj zawsze się coś dzieje - od wydarzeń kulturowych, po sztukę alternatywną czy festiwal filmu. Z pewnością nie jest to typowy letni kurort, ale mimo to naprawdę warto odwiedzić to miasto.
Nazwa wywodzi się od stoku nad jeziorem Genewskim ( loh-son , czyli stromy stok). Metropolię założyli Rzymianie, wznosząc budowle na pozostałościach osad celtyckich, których ślady do dziś można odnaleźć na nabrzeżu miasta.
Atrakcje w Lozannie
Lozanna to przede wszystkim atrakcje związane z kulturą tego miejsca, sztuką i architekturą. Niewątpliwą królową Lozanny jest katedra Notre Dame - owiana sławą legend i miejskich przypowieści, w których prawda przeplata się z fikcją i dziś trudno określić, co jest faktem, a co legendą. Z pewnością budowla jest perłą architektury gotyckiej, godne podziwu są zwłaszcza witraże, których można się doliczyć aż 150-ciu, a nad nimi góruje pochodząca z XIII wieku rozeta, która przedstawia cztery pory roku i żywioły .
W Lozannie warto zobaczyć również Muzeum Olimpijskie , które przypomina historię od czasów Pierre de Coubertina i poświęcone jest w całości idei olimpijskiej. Komitet Olimpijski wybrał to miasto na swoją siedzibę już w 19014 roku - od tego momentu jest przesiąknięte sportowymi zmaganiami. Samo muzeum mieści się nad jeziorem Genewskim i jest nie tylko wspomnieniem początków współczesnych igrzysk, ale przede wszystkim miejscem, w którym historię opowiada się przez nowoczesną technologię. W jego wnętrzu znajdują się interaktywne wystawy, a także największe na świecie centrum informacji olimpijskiej oraz 10 tys. eksponatów związanych z historią nowożytnych igrzysk.
Uniwersytet w Lozannie, czyli “super uczelnia”
Uniwersytet w Lozannie określany jest potocznie super uczelnią - wiele osób głowi się, jaki jest przepis na tak doskonały ośrodek edukacji. Tym bardziej, że Politechnika Federalna w Lozannie powstała zaledwie w 1969 r., a obecnie zajmuje czołowe lokaty w rankingach najlepszych uczelni świata. Godna uwagi jest nie tylko ze względu na wartości, które wnosi do świata edukacji, ale też pomysł architektoniczny na budynek. Udało się stworzyć budowlę, która sprzyja innowacjom - w środku nie ma drzwi (czyli nie obowiązują podziały), a wszystkie stoły, przy których można zasiąść są okrągłe! Dodatkowo biblioteka, miejsca do nauki, laboratoria czy restauracje otwarte są całą dobę. Młodzi ludzie i ich wykładowcy po prostu czerpią radość z przebywania w tym miejscu i z interakcji z innymi osobami, które prowokuje właśnie architektura tego niezwykłego miejsca.
Ciekawe miejsca w Lozannie
Inne ciekawe miejsca w Lozannie to z pewnością Chateau St Marie, gdzie znajduje się aktualna siedziba władz całego kantonu oraz muzeum Lozanny . Oczywiście planując wędrówki po tym regionie, nie można ominąć jeziora Genewskiego, które uznawane jest za największy zbiornik wodny w Szwajcarii. Niektórzy mówią o nim wprost, że jest najpiękniejszym miejscem na świecie, nie tylko z racji urzekających krajobrazów, ale również niesamowitej architektury miejscowości nad jego brzegiem, które sprawiają wrażenie zatrzymanych w klepsydrze czasu. Wody tego jeziora znajdują się zarówno na terenie Szwajcarii, jak i Francji. Ich błękit w połączeniu z wyniosłymi górami tworzy niesamowity krajobraz, który tchnął Mickiewicza do stworzenia wspomnianych “Liryków lozańskich”.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN