- Na co zwrócić uwagę wybierając nogawki rowerowe?
- Nogawki i rękawki rowerowe na chłodniejsze dni
- Jak kupować nogawki i rękawki rowerowe?
Zobacz: Domowe ćwiczenia na brzuch i klatkę piersiową – propozycje treningów
Nogawki zwane inaczej nakolannikami nie tylko chronią przed chłodem, dbając o komfort rowerzysty. Dodatkową funkcją, jaką spełniają, jest ochrona stawu kolanowego. Nogawki mogą być krótsze lub dłuższe, zazwyczaj wykonane są z lycry, cienkiej lub ocieplanej. Tworzą zestawy z rękawkami rowerowymi.
Na co zwrócić uwagę wybierając nogawki rowerowe?
Wybierając dla siebie nogawki rowerowe , należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najczęściej jest to delikatnie ocieplana lycra. Kolejnym kryterium doboru nogawek powinien być krój. Tu warto przyjrzeć się im dokładniej, ponieważ zwykłe proste nogawki mogą nie spełnić swojego zadania – będą zsuwać się z nogi. Najlepsze i coraz częściej pojawiające się na rynku modele nogawek, to te o anatomicznym kroju, zazwyczaj uszyte z kilku paneli materiału. Aby nogawki dobrze trzymały się na nodze, muszą posiadać jakieś zabezpieczenie. Od pewnego czasu normą stało się stosowanie silikonowych pasków, które przytrzymują nogawki rowerowe na miejscu, zapobiegając ich przesuwaniu i zwijaniu. Cieplejsza wersja, która jest mniej rozciągliwa, posiada krótki zamek w dolnej części, ułatwiający zakładanie i dopasowanie do nogi. Dobrej jakości nogawki rowerowe powinny zapewniać optymalną termikę, szybko schnąć i nie absorbować wilgoci. Ważne jest, czy posiadają elementy odblaskowe, dzięki którym jadący jest lepiej widoczny dla otoczenia, co z kolei przekłada się na jego bezpieczeństwo. Mogą to być podłużne odblaskowe paski po bokach.
Nogawki i rękawki rowerowe na chłodniejsze dni
Chłodniejsze dni i zmienna aura to okoliczności, w których rowerzysta potrzebuje dodatkowego ocieplenia. Dobrze, jeśli może to być jakaś część garderoby, którą można szybko i łatwo założyć, a potem zdjąć. Tak dzieje się właśnie w przypadku rękawków i nogawek rowerowych . Te elementy można swobodnie zestawiać z letnią garderobą, czyli krótkimi spodenkami i koszulkami z krótkim rękawkiem. To doskonała metoda na okres przejściowy między latem a jesienią, a nawet na czas ciepłej jesiennej pogody. Zarówno rękawki, jak i nogawki są praktyczne i przydatne, łatwe w użyciu i przechowywaniu, nie zajmą dużo miejsca podczas podróży, zawsze można mieć je przy sobie, by skorzystać z nich w razie potrzeby. Zaletą tak drobnych akcesoriów rowerzysty jest to, że w krótkim czasie pomagają rozwiązać problem nagłej zmiany pogody – są ratunkiem w czasie wiatru czy nawet deszczu. Rękawki i nogawki zwane są ochraniaczami i tak naprawdę stanowią niezbędny element wyposażenia kolarza. Nie oznacza to, że nie powinni zaopatrzyć się w nie amatorzy zwykłej jazdy na rowerze. Rękawki z nogawkami mogą się przydać nawet na wycieczce rowerowej czy podczas codziennej podróży do pracy. Niektóre posiadają ocieplenia, są wiatroszczelne i wodoodporne. Producenci odzieży rowerowej zadbali, by ochraniacze na ręce i nogi były naprawdę wielofunkcyjne. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw rękawów i nogawek rowerowych , należy je odpowiednio dopasować. Nie mogą być ani za luźne, ani zbyt obcisłe, najlepiej jeśli idealnie przylegają do ciała. Należy zwrócić uwagę na elementy antypoślizgowe, które zatrzymają nogawkę na miejscu oraz na to, aby górna część garderoby zawsze zachodziła na rękaw czy nogawkę. Pasek silikonowy musi znajdować się bezpośrednio na skórze, aby ograniczyć ryzyko zsunięcia się ubrania. Tylko dobrze dopasowane i dobrej jakości dodatki do stroju rowerzysty będą chronić i zapewnią oczekiwany komfort i wygodę.
Jak kupować nogawki i rękawki rowerowe?
Pierwszym kryterium wyboru powinna być pora roku , w której będziemy korzystać z rękawków i nogawek. Do jazdy całorocznej przydadzą się zarówno te cieńsze, jak i ocieplane. Jeśli chodzi o jazdę w cieplejszych miesiącach, wystarczą modele cienkie, bez opcji ocieplania. Wybierając najlepszy fason, warto zwrócić uwagę na krój. Im więcej kilometrów pokonujemy, tym bardziej komfortowy musi być strój, dlatego szukajmy dodatków o anatomicznym kroju. Kolor to rzecz drugorzędna, jednak często ma znaczenie. Wybór jest na tyle szeroki, że można sięgać po klasyczne czarne modele, ale także te niezwykle barwne i wzorzyste. Dobrze jest sprawdzać, jak wykonane są szwy, ponieważ tylko te płaskie nie będą uwierać i przeszkadzać podczas jazdy. Nie mniej istotna jest kwestia pasków utrzymujących elementy stroju w niezmienionej pozycji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN