Badania profilaktyczne
Do 19. Roku życia dziecko przechodzi łącznie dwanaście bilansów. Do 4. roku życia jest ich siedem. Pierwszy już w 6-9 tygodniu życia. Później na etapie trzeciego, szóstego, dziewiątego i dwunastego miesiąca. Następnie w wieku dwóch i czterech lat. Kolejne bilanse czekają na dziecko, kiedy ukończy piąty, dziewiąty, dwunasty, piętnasty rok życia. Ostatni bilans dziecko odbywa, kiedy osiągnie pełnoletność, czyli w wieku 18 lat.
Ważne, by na bilans zgłaszać się w odpowiednim terminie. Zgłoszenie się na bilans rok później traci swój sens, ponieważ porównujemy dzieci względem innych rówieśników, czy rozwijają się prawidłowo. Nie ma takiego jednego bilansu, który jest najważniejszy. Każdy z nich jest wymyślony tak, że kończy i zaczyna ważny etap w życiu dziecka.
-zaznaczył pediatra.
Taki bilans to jest taka inna wizyta. Przychodzę zdrowa, a lekarze sprawdzają, czy dobrze widzę, słyszę, czy wszystko jest w porządku.
-przyznała Zuzia Biegańska.
Staramy się być na bieżąco. O bilansach przypomina nam regularnie szkoła, a więc nie da się zapomnieć.
-dodała mama Zuzi – Ewelina Biegańska.
Jak wygląda bilans?
Na bilansie u noworodka mierzony jest obwód głowy, klatki piersiowej, masa ciała i długość. Badane jest także ciemię, wzrok i słuch oraz stawy biodrowe. Przeprowadzany jest również wnikliwy wywiad z rodzicem dotyczący karmienia oraz snu dziecka. Dziecko do drugiego roku życia mają prowadzone bilanse przy okazji szczepień ochronnych, które są wykonywane w tym wieku.
Na późniejszym etapie dziecko jest również mierzone i ważone. Badany jest wzrok i słuch. Sprawność ruchowa, rozwój intelektualny i społeczny. Dalej oceniania jest również dojrzałość płciowa i aktywność fizyczna.
Szkolna kontrola kart bilansowych
Uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich są zobligowani do dostarczaniu szkole wypełnionych i podpisanych przez lekarzy kart bilansowych.
Zdarza się, że szkoła nie chce udzielić promocji do następnej klasy, jeżeli dziecko nie dostarczyło wychowawcy karty z bilansu.
-zaznaczył pediatra Dr. Dariusz Runowski.
Morfologia, USG jamy brzusznej i EKG serca
Oprócz regularnych bilansów warto również dziecku wykonywać inne badania profilaktyczne, takie jak np. morfologia czy badanie USG jamy brzusznej.
W okolicach 12. miesiąca życia zalecam wykonanie morfologii. Wynika to z tego, że dziecko w pierwszym roku życiu dość szybko przybiera na masie. W momencie rozszerzania diety, może dojść do niedoborów żelaza. Rzeczywiście wiele dzieci w tym okresie ma niedokrwistość. Możemy sprawdzić to tylko w morfologii. Bardziej miarodajne jest pełne badania, a więc pobranie krwi z żyły. Jeżeli są niedobory, wprowadzamy preparaty żelaza.
-zaznaczyła w rozmowie pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.
Drugim bardzo ważnym badaniem, które zdaniem pediatry warto wykonać do drugiego roku życia to USG jamy brzusznej.
Podczas tego badania możemy wykryć pewne sytuacje chorobowe np. guzy nowotworowe w momencie, w którym nie dają jeszcze żadnych objawów.
-zwróciła uwagę lekarka.
W okolicach piątego roku życia lekarz zaleca również wykonanie EKG serca, by wycenić wydolność dziecka i jego przygotowanie do zajęć szkolnych. Z kolei 12-13 rok życia u dziewczynki to czas pojawienia się pierwszej miesiączki. Wówczas również warto udać się na wizytę do pediatry.
-podsumowała rozmowę Ewa Miśko-Wąsowska.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN