Kiedyś żylaki uważane były wyłącznie za problem natury estetycznej, a ich konsekwencje zdrowotne były często bagatelizowane. Niestety, żylaki są objawem poważnego problemu – przewlekłej niewydolności żylnej i choroby zakrzepowej. Żylaki mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ich przyczyną jest osłabienie ścian naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. O problemie żylaków mówiła w Dzień Dobry TVN chirurg i flebolog Agnieszka Krawczyk.
Na początku widoczne są tylko niewielkie pajączki lub siatka naczynek, z czasem jednak żylaki stają się coraz większe i wyraźniejsze, powodując nieprzyjemne objawy – uczucie ciężkich nóg, obrzęki, drętwienie, a ostatecznie może dojść nawet do bolesnych owrzodzeń.
Leczenie żylaków i ich objawów jest możliwe, wymaga jednak wprowadzenia pewnych zmian w codziennych przyzwyczajeniach, a czasem także maści i leków. Warto wiedzieć, jak można zapobiegać żylakom na nogach.
>>> Zobacz także:
- Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy
- Skuteczna metoda leczenia żylaków: klejenie żył
- Na żylaki: ćwiczenia i rolowanie butelką
Co jest przyczyną żylaków?
Aby wiedzieć, na czym polega zapobieganie żylakom, trzeba najpierw wiedzieć, co sprzyja ich powstawaniu. Są pewne uwarunkowania genetyczne, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Nie bez znaczenia jest także styl życia. Otyłość, brak ruchu, niezdrowa dieta, palenie papierosów, noszenie zbyt ciasnych ubrań czy butów – to czynniki, które przyspieszają powstawanie żylaków. Wpływ na ich tworzenie się ma także rodzaj wykonywanej pracy – dźwiganie ciężarów, długotrwała praca stojąca lub siedząca negatywnie wpływają na kondycję naszych nóg. Żylaki nasila antykoncepcja hormonalna, stają się także bardziej dokuczliwe w czasie ciąży (jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i zastojem krwi).
Żylaki nóg – jak im zapobiegać?
O zapobieganiu żylakom kończyn dolnych warto pomyśleć, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, nawet delikatne. Im szybciej zaczniemy walczyć z chorobą, tym lepsze wyniki osiągniemy. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby, które są genetycznie obciążone ryzykiem pojawienia się żylaków. Szacuje się, że prawdopodobieństwo odziedziczenia żylaków wynosi aż 80 proc. Takie osoby powinny zadbać przede wszystkim o profilaktykę.
Aby zapobiegać żylakom i pajączkom, należy zastosować się do prostych zasad. Jeśli wykonujemy pracę na stojąco, trzeba zadbać o kilka łatwych ćwiczeń w ciągu dnia (np. poruszać palcami stóp, stanąć na palcach lub na piętach), które będą stymulować pompę mięśniową i nie dopuszczą do powstania zastoju.
Jeśli wykonujemy pracę siedzącą, bardzo szkodliwe jest trzymanie zgiętych nóg przez wiele godzin - utrudnia to powrót krwi do serca i powoduje jej zaleganie w żyłach. Dlatego należy pamiętać o tym, by co jakiś czas wstać i poruszać się, a pod biurkiem dobrze jest trzymać nogi wyciągnięte na jakimś podwyższeniu. Nie wolno siedzieć z założonymi na siebie nogami – to zwiększa ryzyko pojawienia się zmian zakrzepowych.
Należy również ograniczyć sól, cukier i tłuszcze oraz zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Co jeszcze należy wdrożyć w życie, niekoniecznie sięgając po farmaceutyki?
Domowe sposoby na zapobieganie żylakom na nogach
Przede wszystkim, aby zapobiegać żylakom i pajączkom, należy dbać o nogi:
- unikać obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie;
- zamiast zwykłych, ciasnych podkolanówek zakładać specjalne podkolanówki uciskowe, które zapobiegają żylakom
- nie siadać ze skrzyżowanymi nogami, bo to blokuje odpływ krwi z naczyń krwionośnych;
- gorące kąpiele zastąpić prysznicem – ciepła woda rozszerza naczynia i zwalnia przepływ krwi. O wiele korzystniej działają masaże prysznicem, na przemian z ciepłą i zimną wodą;
- stosować maści i kremy na bolące nogi – zwłaszcza polecane są te z wyciągiem z kasztanowca, który wzmacnia ścianki małych naczyń krwionośnych;
- w czasie odpoczynku jak najczęściej kłaść nogi wyżej – to stymuluje prawidłowy przepływ krwi;
- unikać długiego opalania i solarium – ogrzewanie ciała prowadzi do rozszerzania naczyń krwionośnych;
- ograniczyć lub całkowicie wyeliminować spożywanie alkoholu, który może powodować poszerzenie żył;
- unikać zaparć;
- dbać o prawidłową wagę.
Po drugie, trzeba pozwolić nogom odpocząć. Należy – w miarę możliwości – unikać zbyt długiego siedzenia lub stania, a jeśli mamy pracę, która tego wymaga, od czasu do czasu dać nogom szansę na rozruszanie się. Dzięki temu krew zastała w żyłach ma szansę zostać przepompowana.
Bardzo ważna w zapobieganiu żylakom jest także odpowiednia dieta, bogata w owoce i warzywa. Produkty bogate w błonnik i przeciwutleniacze wzmacniają tkanki. Bardzo ważne są również produkty, w których znajdziemy witaminy C i P, uszczelniające naczynia krwionośne. Wśród nich można wymienić kaszę gryczaną, pomidory, paprykę, morele, wiśnie, winogrona czy porzeczki.
Istotnym czynnikiem rozwoju żylaków jest także otyłość. Dodatkowe kilogramy bardzo obciążają nasze mięśnie i stawy, a przez to także układ krążenia w kończynach dolnych. Otłuszczenie utrudnia odpływ krwi z żył, powodując żylaki.
Niezwykle istotna jest także aktywność fizyczna – tak, aby angażować nogi do pracy. Szczególnie wskazane są spacery, bieganie, pływanie, szybkie marsze, a także jazda na rowerze. Ruch stymuluje przepływ krwi i zapobiega zastojom, dlatego regularne ćwiczenia są bardzo ważne w profilaktyce zapobiegania żylakom.
Dostępne są także leki bez recepty, które wzmacniają naczynia krwionośne i łagodzą dokuczliwe dolegliwości, takie jak uczucie ciężkości czy mrowienie. Zazwyczaj są to leki flebotropowe, oparte o naturalne składniki (pestki winogron, cytrusy, arnika czy kasztanowiec).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN