Zobacz też: Jak opanować podstawowy krok samby? >>>
Bachata jest obecnie dość popularnym tańcem. Pojawiła się w ofercie wielu polskich szkół tańca oraz klubów fitness, jako forma treningu. Bachata i salsa mają dość podobne do siebie kroki – osoby, które już wcześniej tańczyły salsę, szybko uczą się bachaty. Jest na tyle modna, że niektóre pary decydują się zatańczyć bachatę jako pierwszy taniec weselny . Bachata to doskonały trening – wyszczupla, poprawia balans ciała, uelastycznia mięśnie i wzmacnia wiarę w siebie. Pozwala kobietom uwolnić swoją seksowną stronę. Tańcząc go można mentalnie przenieść się na gorące Karaiby, poczuć zmysłowo, atrakcyjnie i przede wszystkim – zrelaksować!
Muzyka i taniec bachata – historia
Taniec bachata powstał w ubogich częściach Dominikany . Inspirowany był muzyką o tej samej nazwie. Mieszkańcy po ciężkich godzinach pracy śpiewali piosenki do melodii granych na prostych, tanich i dość nietypowych instrumentach, często zrobionych z przedmiotów codziennego użytku. Prawdopodobnie stąd właśnie pochodzi nazwa „bachata ”, co w niektórych rejonach Dominikany oznacza „śmieci”. Słowa piosenek zazwyczaj opowiadają romantyczne historie, najczęściej związane ze smutkiem i zawodem miłosnym. Początkowo muzykę bachata określano „amargue” czyli „gorzką muzyką”. Sam wydźwięk muzyki bachata pod względem nastroju jest podobny do bluesa. Muzyka spopularyzowała się w 2006 roku, kiedy dominikański zespół Aventura wypuścił piosenkę „Obsesion” – przez długi czas nie schodziła z list przebojów. Wiele osób zainteresowało się prezentowanym w teledysku tańcem. Przed 2006 rokiem taniec bachata nie cieszył się wielką popularnością – w Polsce pojawiła się ona dopiero niedawno, wkraczając do szkół tańca i klubów fitness. Można tańczyć bachatę solo lub w parach , dzięki czemu na zajęcia taneczne również chętnie uczęszczają single.
Taniec bachata – rodzaje
Wyróżniamy 3 rodzaje tańca bachata:
Bachata dominicana – oryginalny styl tańca dość podobny do czaczy, salsy i innych tańców latynoamerykańskich. Choreografie tego typu bachaty cechują się dość skomplikowanymi ruchami stóp i dużą ilością półkroków. W tańcu bardzo ważne są również płynne ruchy bioder, co czyni go dość charakterystycznym.
Zobacz też: Terapia tańcem – na czym polega? >>>
Podstawowe kroki bachaty tego rodzaju są dość proste . Następujące po sobie powodują się przemieszczanie na boki oraz do przodu i do tyłu. Rozpoczyna się od prawej strony, robiąc tzw. „chasse”, czyli krok w prawo, w czasie którego jedna noga dogania drugą. Krok ten powtarza się również w lewo, do przodu i do tyłu. Taniec rozlicza się na 4, czyli odliczając 1,2,3, na 4 robimy ruch. Pod koniec każdego kroku na „4” robimy tzw. „tap”, czyli unosimy delikatnie lewą nogę i uderzamy palcami w podłoże, jednocześnie kierując biodro w lewo. Następnie ten sam krok powtarza się w przeciwnym kierunku. Tańcząc bachatę w parach , wykonuje się te same kroki a ciała powinny być bardzo blisko siebie – udo powinno być wsunięte do połowy pomiędzy nogi partnera.
Bachata moderna – jest prostszą wersją dominicany. Piosenki do bachaty moderna są znacznie wolniejsze, ze wstawkami gitarowymi. Jest to najczęściej nauczany rodzaj bachaty, bardzo popularny również w Polsce.
Figury bachaty moderna są podobne do dominicany, z tym że nie tworzy się tzw. „step box”, czyli kwadratu. Zamiast tego robi się 3 kroki w lewo, kończąc je „tap” na 4, a następnie 3 kroki w prawo, również z „tap” na 4. Wolniejsze tempo tańca pozwala na wykonywanie większej ilości obrotów. Tej formy tańca dość łatwo się nauczyć – często osoby wyjeżdżające na Dominikanę chodzą na miejscowe potańcówki. Po kilku takich gorących wieczorach mają już opanowane podstawowe kroki.
Zobacz też: Historia i ciekawostki muzyki ska >>>
Bachata sensual – jest to najbardziej erotyczna wersja tańca. Oprócz odpowiednich kroków, wymaga od tancerzy również odrobiny aktorstwa – zmysłowych uśmiechów, zalotnych spojrzeń i gestów. Tempo tańca jest dość powolne i zmysłowe. Przy tym stylu partnerzy trzymają się bardzo blisko siebie. Mocno eksponuje się ruchy bioder, które w przypadku obu partnerów są takie same. W tym stylu bachaty występują charakterystyczne „falowania” ciał tańczącej pary. Styl ten jest najtrudniejszy, a nauczyć się go można na lekcjach bachaty dla osób zaawansowanych.
Autor: Gaba Kopyto