Materiał promocyjny

Jak poradzić sobie z segregacją odpadów w domu?

foto_ikea.jpg
foto_ikea.jpg
Segregowanie odpadów w domu może być kłopotliwe. Jakich zasad się trzymać i jak dobrać kosze, by kuchnia była estetyczna, a cały system składowania odpadów był wygodny, praktyczny i nie zajmował zbyt wiele miejsca? Gdzie trzymać kosze w kuchni?

Jak segregować śmieci w domu?

Zgodnie z ustawą ze stycznia 2020 roku jesteśmy zobligowani do segregacji śmieci na:

  • odpady organiczne,
  • papier,
  • odpady z tworzyw sztucznych, aluminium i inne metale,
  • szkło przezroczyste,
  • szkło kolorowe (w niektórych miastach konieczna jest oddzielna jego segregacja);
  • pozostałe odpady niepodlegające recyklingowi.

Ogólne zasady dotyczące segregacji opakowań plastikowych po pożywieniu nie zakładają konieczności ich mycia, jednak dla lepszej higieny, uniknięcia brzydkich zapachów w kuchni czy pojawiania się owadów warto zadbać, by były one czyste, suche i niezatłuszczone.

Dodatkowo, by ukryć kosze przed wzrokiem domowników, pojemniki najczęściej umieszcza się w szafkach kuchennych. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie dostępu do nich małych dzieci, domowych zwierząt i owadów. Ogranicza też roznoszenie się nieprzyjemnych zapachów z resztek.

Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie koszów w szafce typu cargo lub głębokiej szufladzie. To ułatwia dostęp do pojemników i wyjmowanie worka ze śmieciami bez konieczności wyciągania całego kosza z szafki. W takim miejscu szczególnie warto mieć kosz na resztki biodegradowalne, gdyż bezpośrednio z blatu można je wygodnie zepchnąć do pojemnika.

Sprawdź ofertę szafek kuchennych IKEA>>

Domowe kosze do segregacji

Przepisy związane z recyklingiem wymuszają odpowiednią segregację śmieci, co dla wielu osób oznacza przeorganizowanie przestrzeni kuchennej. Gdy ma się mało miejsca, warto zainwestować w co najmniej dwa różne kosze do segregacji IKEA– jeden na odpady niepodlegające recyklingowi, drugi na segregowane. Zawartość drugiego po jego zapełnieniu wystarczy przesortować przed opróżnieniem. Jest to więc rozwiązanie dobre głównie dla singli i osób produkujących mało odpadów. Rodzice małych dzieci nie tylko nie znajdą na to czasu, ale również będą mieli za dużo odpadów do ciągłej segregacji.

Na małej przestrzeni dobrym rozwiązaniem mogą być nieduże kontenery ustawiane jeden na drugim i otwierane bez konieczności podnoszenia tych, które są nad nimi.

Innym wyjściem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca może być kombinacja koszów różnej wielkości:

  • największy na odpady niepodlegające segregacji i plastik (statystycznie tych odpadów produkujemy najwięcej);
  • średni, dość wysoki na makulaturę (produkujemy jej mało, jednak kartony, czy gazety są dość pokaźnych rozmiarów);
  • mały na butelki i szkło.

Jeśli masz ogród, warto także zainwestować w specjalny kompostownik, czyli pojemnik, w którym degradacji będą podlegały wszystkie odpady organiczne np. resztki warzyw, skorupki jajek, kwiaty. Kompostownik pozwala na uzyskanie żyznego podłoża, doskonałego do uprawy ziół i warzyw oraz kwiatów balkonowych, ogrodowych czy doniczkowych.

Oznaczenie pojemników do segregacji

Aby segregacja odpadów była wygodniejsza i bardziej intuicyjna warto wybrać kosze w odpowiednich kolorach, dopasowanych do koloru kontenerów do segregowania danego typu opadów. Identyfikację mogą ułatwić także naklejki z symbolami, napisami lub odpowiednimi barwami. W sklepach dostępne są także specjalne torby do sortowania, które mogą zastąpić kubły i również mają kolory odpowiadające barwom kontenerów.

Dlaczego ważne są kolory pojemników do segregacji?

Dopasowanie odpowiednich kolorów koszów ułatwia rozdzielanie śmieci:

  • niebieskie na makulaturę – gazety, kartony, zeszyty, książki, katalogi;
  • zielone na szkło – butelki, słoiki, szklane pojemniki po kosmetykach;
  • żółte na plastik, aluminium – wieczka, kapsle, folię aluminiową opakowania, zakrętki, butelki PET;
  • czerwone na metal – puszki i drobny złom,
  • brązowe na bioodpady – resztki jedzenia, obierki, skorupki po jajkach, uschnięte rośliny, fusy z kawy i herbaty;
  • czarne na pozostałe – wszystko to, czego nie umieszczamy w powyższych kategoriach.

Czego nie można wrzucać do kosza na śmieci?

Niektóre odpady wymagają zgłoszenia potrzeby ich wywiezienia do spółdzielni/gminy lub utylizacji w specjalnych miejscach odbioru. Nie można ich wyrzucać do zwykłych kontenerów. Są to:

  • sprzęt elektroniczny,
  • gruz,
  • zużyte baterie,
  • akumulatory,
  • odpady budowlane,
  • świetlówki energooszczędne,
  • farby, oleje i ich opakowania,
  • odpady medyczne i leki.

Leki, nawet te przeterminowane, wyrzuca się do specjalnych pojemników wystawionych w aptekach, blistry po tabletkach nie podlegają recyklingowi i nie należy ich umieszczać w koszach na plastik i metale. Podobnie jest ze szklanymi opakowaniami po syropach, kroplach i witaminach – ich także nie należy wyrzucać do kosza na szkło, ale zutylizować w koszu aptecznym.

Pojemniki do wyrzucania niebezpiecznych śmieci, elektroniki znajdziemy w sklepach ze sprzętem elektrycznym, elektronicznym i budowlanym oraz w większości supermarketów. Punkty zbiórki znajdują się również w urzędach w każdej gminie.

Gdzie magazynować elektrośmieci i odpady po lekach? Dobrze jest wybrać kosze, które mają pokrywki (nie dostaną się do nich zwierzęta ani dzieci) i nie są ażurowe (chronią przed światłem) oraz odpowiednio zabezpieczają przed wilgocią. Podsumowując – recykling na początku nie jest łatwy, ale wyposażając się w odpowiedni system koszy i pomocne oznaczenia, może stać się intuicyjny. Odpowiednie pojemniki pomogą też zachować porządek i czystość w kuchni.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości