Jak narysować smoka – stwórz smoka wawelskiego, chińskiego lub jeszcze innego!

kartka z rysunkiem smoka dlon olowki biurko
Samanta Suslova / EyeEm / Getty Images

Baśniowe stworzenia to postaci, które często goszczą na książkowych ilustracjach. Nic dziwnego, że artyści, zarówno początkujący, jak i doświadczeni, dążą do zrozumienia, jak narysować smoka krok po kroku, by nie popełnić żadnego błędu i zaskoczyć wszystkich oglądających ich późniejsze dzieła. Tymczasem przedstawienie przekonującej podobizny fantastycznego stwora wcale nie należy do rzeczy niemożliwych, a zarazem pozwala na swobodne popuszczenie wodzy fantazji.

Smoki są bardzo różne, dlatego to ten, kto zasiada do tworzenia, musi od razu wiedzieć, co chciałby przygotować. Chodzi mu o słynnego smoka chińskiego, czy raczej wolałby pozostać przy polskich klimatach i wraz z innym intrygującym jaszczurem odwiedzić krakowski Wawel? Przepisy na sukces są różne, jednak niezależnie od tego, na co ostatecznie zdecyduje się rysownik, podpowiedź odnośnie do tego, jak narysować smoka, na pewno mu się przyda.

Jak narysować smoka wawelskiego – dla dzieci i dla starszych odbiorców

Myśląc nad tym, jak narysować smoka wawelskiego, powinno się zastanowić, w jakiej pozie najkorzystniej będzie go uchwycić. Na pewno bardzo atrakcyjnie zaprezentuje się bestia pokazana z profilu i ziejąca ogniem . Łeb smoka może przypominać nieco krokodyli pysk (kolorem, jaki najczęściej przypisuje się ogromnemu cielsku potwora, jest zielony – trawiasty lub też mocno jadowity ). Najlepiej, gdyby był otwarty, a obie szczęki ozdabiały rzędy ostrych kłów. Od boku widoczne okaże się wyłącznie jedno ślepie. Można je narysować w kształcie trójkąta schodzącego wierzchołkiem w stronę pyska – wówczas smok wyda się jeszcze groźniejszy. Najlepiej je też zabarwić później na żółto.

Kiedy na kartce zostanie już zarysowany łeb (można go ozdobić niewielkimi rogami), należy przejść do szyi opatrzonej w cienkie, niekoniecznie wysokie kolce (warto, by miały nieco ciemniejszy odcień niż całe ciało jaszczura). Następnie należy zarysować tułów. Najefektowniej będzie wyglądał smok stojący na dwóch masywnych tylnych łapach, przednie natomiast może mieć uniesione. Wszystkie łapy warto zaopatrzyć w pazury. Ogon smoka wawelskiego powinien być długi, lekko zwężony na końcu , a kolce z szyi i grzbietu powinny ciągnąć się także na nim. Na koniec należałoby też dorysować nieduże, błoniaste skrzydła i umiejscowić je nieco nad tylnymi łapami.

Jak narysować smoka chińskiego – krok po kroku, według wskazówek

Chiński smok zdecydowanie różni się swoim wyglądem od smoka wawelskiego. Sylwetką przypomina „płynącego” węża, który posiada pazurzaste, jaszczurze łapy i grzebień na grzbiecie, czasem zastępowany przez ostre kolce. Gdy zastanawiamy się, jak narysować smoka chińskiego, również warto spróbować od profilu. Jego pysk powinien być wydłużony, jednak niekoniecznie musi się kojarzyć z krokodylem czy aligatorem. Najlepiej, jeśli będzie miał w sobie coś z jaszczurki bądź konika morskiego . Rysując, odważnymi kreskami należy zaznaczyć typowe dla tego stwora wąsy i brodę . Spomiędzy szczęk smoka powinien wystawać długi język, rozdzielający się na dwie ostre końcówki. Jeśli natomiast chodzi o oko jaszczura, można pójść w łagodniejsze kształty i zrobić je na przykład owalne.

Po narysowaniu łba konieczne będzie dorobienie ogona. Rysownik stworzy go, ciągnąc dwie faliste kreski wychodzące od nasady głowy , zwężające się z czasem i zbiegające, by utworzyć długi ogon stwora (chiński smok nie ma tułowia – cały przypomina długi ogon). Nietypowy grzbiet bestii można ozdobić krótkimi kolcami lub szczeciniastą sierścią (wystarczy stawiać faliste kreski gęsto obok siebie, tworząc coś w rodzaju końskiej grzywy). Najwięcej frajdy na pewno przyniesie kolorowanie chińskiego smoka. Jego ciało można przystroić różnymi wzorami i wybierać rozmaite kolory – im żywsze, tym lepiej.

Jak narysować smoka Szczerbatka?

Fani filmu „Jak wytresować smoka?” na pewno chętnie spróbowaliby wykonać podobiznę jaszczurzego głównego bohatera. Tu również warto zacząć od głowy. Rysownik przygotuje ją, wykorzystując poziomą elipsę , lekko zaostrzoną na dole. Pysk smoka można zarysować jedną poziomą kreską równoległą do kreski kończącej łeb, a potem przejść do rysowania oczu. Są one raczej okrągłe niż trójkątne, jednak powinny się delikatnie zwężać ku środkowi pyska. Źrenice z kolei powinny być okrągłymi czarnymi plamami .

Szeroką szyję smoka da się narysować za pomocą dwóch pionowych kresek. Ociosane łapy Szczerbatka powinny przypominać prostokąty zaopatrzone w szereg pazurów na dole . Do tego wszystkiego należy dodać niezbyt gruby ogon zakończony wypustką. Za plecami smoka Szczerbatka należy też narysować szerokie, nietoperze skrzydła (najlepiej rozłożone).

Zobacz film: Emilia Clarke - matka smoków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości