Kupujemy spodnie narciarskie – o czym warto pamiętać?

Kobieta w narciskich spodniach stoi na stoku
anatoliy_gleb / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Bez względu na to, czy zaczynamy przygodę z nartami, czy mamy już wieloletnie doświadczenie, to posiadanie odpowiedniej odzieży jest niezwykle ważne. Poznaj zasady, którymi warto kierować się, kupując spodnie narciarskie.

Spodnie narciarskie męskie lub damskie oferuje wiele firm zajmujących się produkcją odzieży sportowej. Poszczególne modele różnią się od siebie w wielu kwestiach, dowiedz się, jak wybrać te właściwe.

Zakup spodni narciarskich dla osoby dorosłej – na co najpierw zwrócić uwagę?

Przy zakupie spodni narciarskich damskich lub męskich w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Im będzie on lepszy, tym mniej spodnie będą przepuszczać wilgoć i śnieg. O szczelności spodni decyduje też membrana, czyli specjalna warstwa złączona z materiałem. To dzięki niej skóra narciarz może oddychać, a pot wydzielający się podczas wysiłku, wydostaje się na zewnątrz. Zabezpieczenie to chroni przez odparzeniami oraz podnosi komfort jazdy i użytkowania spodni narciarskich męskich . Co do wspomnianych membran, to do wyboru są przeważnie membrany hydrofilowe i mikroporowate.

Spodnie narciarskie dziecięce – jak je kupować?

Przy zakupie spodni narciarskich chłopięcych należy pamiętać o tych samych kryteriach, co w przypadku odzieży dla osób dorosłych. Spodnie muszą mieć dobrą izolację termiczną, aby ciało dziecka ani nie przegrzało się, ani się nie wyziębiło.

Podobnie, jak w przypadku spodni dla dorosłych, modele dziecięce są wyposażone w membrany mikroporowate i hydroprofilowe. Spodnie narciarskie brugi wyposażone w membranę mikroporowatą nie przepuszczają wiatru, są wodoodporne, lecz z czasem mogą stracić swoje właściwości – pory ulegają zabrudzeniom i podczas prania mogą się zapchać. Spodnie narciarskie, np. dziewczęce, z membraną hydroprofilową są w pełni odporne na wodę, a wentylacja zaczyna działać, gdy w wyniku różnicy temperatur powstaje różnica ciśnień. Ten rodzaj spodni, mimo iż wentylują słabiej niż te z membraną porowatą, sprawdza się lepiej podczas zjazdów w chłodniejsze dni, a spośród dostępnych modeli warto rozważyć np. spodnie narciarskie Roxy .

Producenci odzieży sportowej oferują również ubrania dla najmłodszych, a spodnie narciarskie 134 to dość popularny rozmiar. Rodzic, który zdecyduje się na ich zakup, oprócz rodzaju membrany, powinien zwrócić uwagę na to, czy w pasie spodni jest np. gumka, czy szelki są regulowane, oraz czy spodnie mają ściągacze i zapięcia do butów narciarskich. Warto wziąć pod uwagę zakup kurtki i spodni narciarskich.

Spodnie narciarskie piankowe – zalety

To najważniejszy element garderoby każdego miłośnika sportów zimowych. Spodnie piankowe w odróżnieniu od zwyczajnych spodni narciarskich są bardzie opływowe i lepiej dopasowane do ciała. Zarówno spodnie narciarskie młodzieżowe, jak i te dla osób dorosłych, powinny mieć wzmocnienie na plecach. Nawet te z mniejszej rozmiarówki, np. spodnie narciarskie 98 czy spodnie narciarskie 104, także powinny posiadać tego typu wzmocnienie.

Zaleca się, aby spodnie narciarskie piankowe, w które inwestuje się z myślą o intensywnej jeździe na stoku, miały wzmocnioną wewnętrzną część dolnych nogawek oraz nie krępowały ruchów. Ponadto ich szelki nie mogą być zbyt małe, aby bez problemu można było je odpiąć, nawet na stoku w rękawicach narciarskich.

Nie każdemu jednak odpowiada ten model spodni – alternatywą są np. spodnie narciarskie softshell , które wielu osobom bardziej się podobają ze względów estetycznych. Jednak zarówno z jednych, jak i z drugich można znaleźć zarówno mniejsze rozmiary spodni narciarskich, np. 116, jak i te większe spodnie narciarskie, np. 158 .

Spodnie narciarskie używane – jaki model wybrać?

Wielu początkujących narciarzy zastanawia się, jakie spodnie narciarskie wybrać. Ilość dostępnych modeli zwiększa się co sezon, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem, to na początek warto rozważyć zakup używanych spodni narciarskich. Junior czy osoba dorosła – każdy znajdzie coś dla siebie.

Podczas przeglądania ofert warto zwrócić uwagę na stan ogólny spodni narciarskich. Duże rozmiary nie powinny być zbyt rozciągnięte i wciąż posiadać membrany w nienaruszonym stanie. Jeżeli kupujemy spodnie narciarskie np. z membraną 2000, wówczas warto zwrócić uwagę na stan poszczególnych warstw.

Podczas dobierania spodni narciarskich należy też zwrócić uwagę na stan zamków, mocowań oraz stan systemu wentylacyjnego i na profile nogawek. Kwestie techniczne powinny być nieco ważniejsze niż wygląd spodni. Tak naprawdę na stoku nie liczy się, czy spodnie narciarskie są czerwone czy moro – liczy się, by zapewniały skórze ciepło i oddychanie.

Jak dobrać rozmiar spodni narciarskich?

Spodnie na narty trzeba wybrać rozsądnie – nie mogą być ani zbyt luźne, ani zbyt szerokie. Ideałem będą dopasowane spodnie narciarskie .

Osoby szczupłe powinny wybrać np. spodnie narciarskie slim . Co prawda, niektórzy lubią nieco luźniejszą odzież, lecz nie warto przesadzać. Szczupła osoba np. w spodniach narciarskich XXL może wyglądać nieco komicznie, a poza tym nadmiar materiału może przeszkadzać jej w jeździe. Podobnie będzie w przypadku założenia zbyt obcisłych spodni narciarskich . Bez względu na to, który z modeli wybieramy, trzeba zwrócić uwagę na krój, by nie krępował ruchów. Dobre spodnie narciarskie nie mogą być też zbyt cienkie, gdyż podczas lekkiej mżawki szybko przemokną.

Profesjonalne spodnie narciarskie można kupić zarówno w sklepie, jak i na aukcji internetowej. I tu, i tu znajdziemy spodnie narciarskie dla otyłych, czy spodnie narciarskie ciążowe.

Zobacz film: Przygotuj się do wyjazdu na narty

Przygotuj się do wyjazdu na narty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości