Jak być sobą? Co zrobić, by pokazać światu swoje prawdziwe „ja”?

Kobieta w granatowej spódnicy i białej bluzce. Jest szczęśliwa, uśmiecha się.
Fot. Ramachstudio / Getty Images

Bycie sobą wydaje się prostym zadaniem. Jednak dla większości ludzi okazuje się niezwykle trudne. W końcu w codziennym życiu ogranicza nas wiele rzeczy, w tym społeczne i kulturowe konwenanse, od których niezwykle trudno jest się uwolnić.

  • Być sobą – czyli kim?
  • Pierwsze kroki bycia sobą
  • Bycie sobą – dążenie do samoakceptacji
  • Zalety bycia sobą

Zobacz też: Obalamy mity na temat seksu. Czy wielkość penisa ma znaczenie?

Nie oznacza to jednak, że bycie sobą jest niemożliwe, jednak może wymagać sporo pracy. Za to rezultat i towarzyszące temu pozytywne uczucia z pewnością są tego warte. Na czym właściwie polega bycie sobą i jak żyć w zgodzie z własną naturą?

Być sobą – czyli kim?

Bycie sobą może być problematyczne z wielu względów. Jednym z podstawowych problemów jest brak samoświadomości . Kiedy zastanawiamy się: kim naprawdę jestem, bardzo łatwo można zauważyć, że najczęstszą odpowiedzią jest wymienienie przynależności do pewnej grupy lub odgrywanej w niej roli. „Jestem matką, dziadkiem, Polką, studentką, lekarzem, ekonomistą, weganinem” to jednak stwierdzenia, które mocno ograniczają i określają tylko część osobowości. Dlatego przed wprowadzeniem zmian w życiu i zachowaniu warto zacząć od zastanowienia się nad swoją prawdziwą naturą. Powinno się śledzić swoje reakcje na poszczególne sytuacje, wgłębiać się w swoje emocje i odczucia, a także przemyśleć opinie na różne tematy. Trzeba również zastanowić się nad tym, co sprawia nam przyjemność. Czasem dorośli, zabiegani i nie mający czasu na pasje czy hobby, wracając myślami do czasów dzieciństwa, odnajdują rzeczy, które niegdyś sprawiały im mnóstwo radości, a wracając do nich po latach, odkrywają je na nowo.

Pierwsze kroki bycia sobą

Jedną z większych przeszkód na drodze do bycia sobą są wpajane od dziecka zasady i konwenanse . Nie chodzi tu o przepisy prawne, lecz pewne zasady społeczne, które można podsumować jednym, prostym zdaniem: „nie wypada”. Praktycznie każdy słyszy je niejednokrotnie już od najmłodszych lat. Wiąże się to nie tylko z wewnętrznie wyrobioną dyscypliną i podświadomym cenzorem, lecz także lękiem przed reakcją innych ludzi. Czy zaakceptują takie zachowanie? Czy reakcją będzie zaskoczenie, oburzenie, a może gniew? Najczęściej takie obawy są bezpodstawne, a jednak trudno się od nich uwolnić.

Inną przyczyną może być lęk przed utratą kontroli nad własnym życiem . Bycie sobą niekiedy wiąże się bowiem również z pewnymi spontanicznymi odruchami, jednak osoby z mniej lub bardziej nasiloną potrzebą kontrolowania swojego życia mają z tym duży problem.

Niemożność bycia sobą może wynikać także z braku samoakceptacji . Trudności z zaakceptowaniem swojego prawdziwego „ja” mogą mieć różne źródła i nasilenie. To właśnie od nich często będzie zależało, czy dana osoba poradzi sobie z problemem sama, czy konieczna będzie pomoc specjalisty.

Zobacz film: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i seksuologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bycie sobą – dążenie do samoakceptacji

Samoakceptacja to często długi i żmudny proces, jednak jej osiągnięcie jest niezbędne do zdobycia wewnętrznego spokoju i wolności . Aby ją wypracować, należy skupić się na kilku ważnych stwierdzeniach, w tym:

· każdy ma prawo popełniać błędy – nie pozwalając sobie na nie, w rzeczywistości człowiek kurczowo trzyma się utartych wcześniej schematów, nie rozwija się i wciąż odczuwa lęk, który zamyka go w sztywnych ramach,

· wady są rzeczą ludzką – właśnie dlatego ma je każdy. Niektóre osoby wyolbrzymiają swoje niedoskonałości, co tylko pogarsza ich samopoczucie i wpędza w jeszcze większe kompleksy i potrzebę kontroli,

· każda osoba jest inna – porównywanie się z innymi najczęściej nie prowadzi do niczego dobrego. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy w danej dziedzinie, lepiej zarabiający itd. Może to być inspiracją do rozwoju, jednak często kończy się udawaniem i zakładaniem maski, by nie tylko nie czuć się gorszym, lecz także nie wyglądać w ten sposób w oczach innych ludzi,

· szczęście zależy od nas samych, nie od innych ludzi – dlatego warto poszukać go w samym sobie. Opieranie go wyłącznie na relacjach z innymi prowadzi do niezdrowej sytuacji, a nawet uzależnienia od konkretnego człowieka.

Zalety bycia sobą

Osoba, która nie potrafi być sobą, bardzo często jest sfrustrowana i ma poczucie zamknięcia w klatce. Dzięki zmianie postępowania i postrzegania siebie może natomiast odzyskać poczucie wolności czy braku skrępowania . Sprawia to, że staje się mniej nerwowa i lękliwa, a także śmielej podejmuje decyzje, co pozwala jej na intensywny samorozwój. Dzięki byciu sobą staje się po prostu znacznie spokojniejsza i szczęśliwsza.

Droga do bycia sobą nie jest łatwa, jednak zalety osiągnięcia tego stanu są nie do przecenienia. Dlatego warto pracować nad sobą i wreszcie stać się szczęśliwym człowiekiem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości